Alina Janowska i nieznana dotąd historia miłosna. "Mama nigdy nie mówiła nam o istnieniu tego pamiętnika"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Co nowego w świecie gwiazd i celebrytów?
Co nowego w świecie gwiazd i celebrytów?
Jak młode gwiazdy internetu definiują patriotyzm i wolność?
Jak młode gwiazdy internetu definiują patriotyzm i wolność?
Jak mądrze rozmawiać z młodzieżą o patriotyzmie?
Jak mądrze rozmawiać z młodzieżą o patriotyzmie?
Alina Janowska zostawiła po sobie dziedzictwo nie tylko w postaci filmów czy pamiętnych sztuk teatralnych. Jej syn odnalazł zapiski z czasów Powstania Warszawskiego, które obrazują nie tylko tragizm tamtych chwil, ale również prywatną historię miłosną aktorki. Szczegóły w Dzień Dobry TVN przybliżył Mateusz Hładki.

Alina Janowska - kim była?

Alina Janowska była aktorką teatralną, filmową i serialową oraz artystką estradową. Popularność zyskała dzięki serialowi "Wojna domowa", w którym wcieliła się w postać Ireny Kamińskiej, czyli ciotki Anuli. Gwiazda urodziła się w 1923 r. w Warszawie, w rodzinie ziemiańskiej. Już od dzieciństwa przejawiała artystyczny talent. Uwielbiała zwłaszcza taniec. - Był we mnie od samego początku. Pamiętam, urodziłam się i już nogami machałam, rękami - powiedziała w jednym z wywiadów.

Po wojnie artystka została zatrudniona w Teatrze Syrena w Łodzi i tam wypatrzył ją asystent Leonarda Buczkowskiego. Dzięki niemu zagrała w filmie "Zakazane piosenki". W kolejnych latach pojawiła się w wielu innych hitach, m.in. w "Rozmowach kontrolowanych", "Wojnie domowej", "Stawce większej niż życie", "Czterdziestolatku", czy w "Niani".

Muzeum Powstania Warszawskiego. Alina Janowska i jej zapiski

Alina Janowska zmarła w 2017 r. Przed śmiercią zachorowała na Alzheimera. O zmaganiach z problemami zdrowotnymi mówił wówczas w mediach jej syn. Niedawno mężczyzna wśród rodzinnych pamiątek znalazł zapiski z pierwszego miesiąca Powstania Warszawskiego przeplatane z miłosną historią. Odręcznie pisane przez Janowską notatki trafiły we wtorek do Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Mama nigdy nie mówiła nam o istnieniu tego pamiętnika. Odkryłem go, ku zdumieniu wszystkich - tata jeszcze wtedy żył - przekopując się przez pozostałe po niej materiały. Byłem nieco skonsternowany: to tak ważna rzecz, że zdziwiło mnie, że mama nigdy nie podzieliła się z nami informacją o jego istnieniu - powiedział Michał Zabłocki, syn Aliny Janowskiej, podczas wtorkowej uroczystości przekazania rękopisu do zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Gdy zapoznałem się z treścią dziennika, zorientowałem się, dlaczego tak się stało. Charakterystyki osób, zawarte na początku, są tak przenikliwie prawdziwe, a nie zawsze pozytywne, że mama zapewne obawiała się je ujawniać. Tym bardziej, że część tych osób przeżyła wojnę, żyła jeszcze wiele lat. Po drugie, pamiętnik jest także zapisem perturbacji miłosnych - zauważył.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Reporter: Mateusz Hładki

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana