powstanie warszawskie

  Budynek został zniszczony przez Niemców podczas II wojny światowej.

  - Mamo, dlaczego płaczesz? - miał zapytać 8-letni syn aktorki podczas koncertu z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego.

  Janusz Maksymowicz ps. "Janosz" miał 14 lat, gdy wybuchło Powstanie Warszawskie. Walczył jako strzelec. Podczas obrony stolicy otarł się o śmierć.

  1 sierpnia organizowanych jest wiele uroczystości i występów artystycznych. Jednym z nich jest wspólne śpiewanie powstańczych piosenek podczas koncertu "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki".

  Janusz Maksymowicz ps. "Janosz" walczył jako strzelec w Powstaniu Warszawskim. Dzisiaj jest prezesem Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Warszawie. W rozmowie z Darią Pacańską, dziennikarką dziendobry.tvn.pl podzielił się wspomnieniami z dni, kiedy mieszkańcy stolicy przeciwstawiali się okupantowi. - To było ważne wydarzenie w walce o niepodległość Polski - podkreślił w cyklu "Po męsku". 

  Jak wyglądała rzeczywistość tamtych dni z perspektywy kilkuletnich warszawiaków?

  Irena Kwiatkowska, Jeremi Przybora, Danuta Szaflarska czy Mieczysław Fogg to znakomici artyści, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim.

  Dowiedz się więcej o powstańczej symbolice, czyli o Znaku Polski Walczącej, Godzinie W i pomniku Małego Powstańca.

  1 sierpnia, rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to dla wielu Polaków szczególny czas. Trwająca 63 dni walka o wolność trwale wpisała się w trudną historię Polski i Warszawy. Powstanie i jego ofiary upamiętniane są dziś na wiele sposobów. Jednym z nich jest wspólne odśpiewywanie tzw. zakazanych piosenek. Poniżej teksty do utworów „Teraz jest wojna”, „Siekiera motyka”, „Warszawo ma!”, „Dnia pierwszego września”, „Hej tam pod Krakowem”, „Czerwone jabłuszko”, i „Gdy w noc wrześniową”.

  Kogo zobaczymy na scenie w Parku Wolności?

  Nie żyje Anna Jakubowska, pseudonim "Paulinka". Uczestniczka powstania warszawskiego i sanitariuszka batalionu "Zośka" odeszła w wieku 95 lat. O jej śmierci poinformował m.in. Jan Ołdakowski i Rafał Trzaskowski.

  18 kwietnia przypada 100. rocznica urodzin Aliny Margolis-Edelman, żony Marka Edelmana. Była niezwykłą kobietą o wielkim sercu, której misją było pomaganie potrzebującym, w szczególności chorym dzieciom.

  Halina Gniadek, Danuta Charkiewicz i Lucyna Zbucka powiedziały reporterom programu Uwaga TVN, jak wygląda wojna z perspektywy kilkuletniego malucha.

  "W rowach po obu stronach leżeli zabici ludzie" - opowiada.

  Wanda Traczyk-Stawska: "Jeśli zechcą przyznać się wielkiej krzywdy”.

  "Jest to barbarzyństwo i nie mogę się z tym pogodzić".

  Kiedy oczy całego świata skierowane są na Ukrainę, wśród nas wciąż żyją osoby pamiętające koszmar minionej wojny. Warszawskie powstańczynie zwróciły się ze słowami otuchy do walczących za naszą wschodnią granicą. - Doskonale wiemy, co to jest oblężenie - powiedziała .

  Wybrano Warszawiankę Roku 2021. Została nią działaczka podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, Wanda Traczyk-Stawska. O swoim wyróżnieniu opowiedziała w Dzień Dobry TVN. Naszym gościem był także prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

  Ina Benita to przedwojenna aktorka, którą Niemcy oskarżali o kolaborację z Polakami i odwrotnie. Urodziła dziecko na Pawiaku. Przez lata wszyscy myśleli, że zginęła w trakcie Powstania Warszawskiego. Została jednak odnaleziona w Stanach Zjednoczonych, gdzie pracowała jako sprzątaczka.

  To już 7. edycja konkursu filmowego #63PL organizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Kierowany jest do młodych ludzi w wieku od 15 do 22 lat, którzy chcą w twórczy sposób opowiedzieć o swojej pasji.

  Trzy kobiety w różnym wieku trzymające się za ręce. Każda z nich symbolizuje oddzielną opowieść i heroizm dnia codziennego – tak można opisać pomnik poświęcony Kobietom Powstania Warszawskiego. Kiedy nastąpi oficjalne odsłonięcie monumentu?

  Janusz Badura ps. "Jastrząb" to weteran Powstania Warszawskiego, który niedawno został oszukany i okradziony. Złodziej wykorzystał dobre serca 92-latka i zabrał mu pieniądze, które miały być przeznaczone m.in. na operację seniora.

  Kolportował prasę i ulotki oraz uczestniczył w pomocy niesionej Żydom. Niewiele osób wie, że do szeregów walczących w Powstaniu Warszawskim dołączył jedyny czarnoskóry - August Agboola O'Brown, Nigeryjczyk o pseudonimie "Ali". Jego losy na trwałe połączyły się z Polską. Oto niezwykła historia, którą poznajemy po wielu latach.

  Mija 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. To doskonała okazja, żeby zatrzymać się na chwilę i oddać hołd bohaterom zrywu. O to by, pamięć o nich nie zaginęła, dbają m.in. aktor Maciej Musiał - ambasador kampanii BohaterON oraz brytyjski vloger Patrick Ney.

  Twórczość Meli Koteluk jest w tym roku częścią muzycznego projektu Muzeum Powstania Warszawskiego. Artystka nagrała płytę bazującą na poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Premierę miał już pierwszy singiel "Astronomia" pochodzący z tego wydawnictwa.

  Filip Chajzer: "Jeśli jest gdzieś, ktoś, kto nas teraz ogląda i chciałby jeszcze raz spojrzeć na wyniki badań Wiktora, podjąć jeszcze jedną próbę, to prosimy o to z całego serca". Największym marzeniem małego Wiktora, który choruje na białaczkę, była wycieczka do Warszawy i spotkanie z powstańcami. Filip Chajzer zaprosił chłopca do Warszawy i zorganizował mu wycieczkę po stolicy i naszym zdaniem, ze swojego zobowiązania wywiązał się na medal!

  Barbara Żugajewicz-Kulińska w czasie Powstania Warszawskiego była sanitariuszką. W czasie okupacji 14-letnia Barbara poznała 16-letniego Andrzeja. Zakochali się w sobie bez pamięci. Trzymali się za ręce aż do Powstania Warszawskiego. Jemu powiedziano, że Barbara zginęła w czasie powstańczych walk. Po blisko 70 latach udało im się wznowić kontakt. Kto kogo odnalazł i w jaki sposób? Jak obecnie wygląda ich relacja?

  Zbliża się 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Dziennikarz Dzień Dobry Wakacje Filip Chajzer spotkał się z dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego Janem Ołdakowskim. Jak w tym roku będą wyglądać obchody?

  Wanda Traczyk-Stawska jest bohaterką Powstania Warszawskiego, która cały czas czuje się odpowiedzialna za sprawy Polski. Jak sama o sobie mówi, do teraz jest żołnierzem w służbie. Co to znaczy? Po wojnie była nauczycielką dzieci niepełnosprawnych. Pani Wanda nie została wpuszczona do Sejmu podczas ostatniego protestu osób niepełnosprawnych oraz ich rodziców. Dlaczego? Jak się wówczas czuła? Co ją w ogóle skłoniło do tego, by pójść do Sejmu? Czy uważa, że protestujący w Sejmie wygrali czy ponieśli porażkę?

  W podstawówce nr 26 im. Mirosława Biernackiego w Warszawie znajduje się izba pamięci o Powstaniu warszawskim. Opiekuje się nią były uczeń szkoły 88-letni Janusz Walędzik, który w czasie Powstania warszawskiego walczył w okolicach placówki. Dzieci go uwielbiają, opiekują się nim i z chęcią słuchają jego opowieści z czasów okupacji. Za co je cenią? Wyjątkowej relacji Pana Janusza z uczniami szkoły przyjrzał się reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. Mógł się również przekonać w jak złych warunkach mieszka powstaniec warszawski.