Cały tekst poniżej
Żałoba
Nie żyje Antoni Fałat
W piątkowy wieczór Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej przekazała za pomocą mediów społecznościowych smutną wiadomość. Nie żyje Antoni Fałat.
"19 września w wieku 81 lat zmarł profesor Antoni Fałat. Był jednym z najbardziej cenionych artystów współczesnych. Prace profesora znajdują się w najważniejszych kolekcjach w Polsce, m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Narodowym w Toruniu oraz Galerii Narodowej Zachęta. Antoni Fałat odszedł po ciężkiej chorobie. Ostatnie lata spędził na ukochanym Roztoczu w gronie Jego Najbliższych. Przez kilkadziesiąt lat współpracował z naszą Galerią. Straciliśmy wybitnego Artystę i wielkiego Przyjaciela... " - podała w piątek Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.
19 września 2024 roku, w wieku 81 lat zmarł profesor Antoni Fałat. Był jednym z najbardziej cenionych artystów...
Posted by Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej on Friday, September 20, 2024
Antoni Fałat - artysta wyróżniany w świecie sztuki
Antoni Fałat studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, uzyskując dyplom z wyróżnieniem u prof. Aleksandra Kobzdeja.
"Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1969 r. Młody twórca natychmiast podjął bardzo aktywny udział w życiu artystycznym, wpisując się w nurt kontestacyjny wobec ówczesnej sytuacji w kraju. Stworzył grupę "Aut" ("Aut Pictura Aut Nihil"), której motto wskazywało na pierwszorzędną rolę nadaną malarstwu w osobistej hierarchii artysty. Grupa "O poprawę", której Antoni Fałat był inicjatorem, postulowała natomiast zmiany w obiegu sztuki, na rzecz stworzenia systemu obiegu sztuki bliżej powiązanego ze sprawami swoich czasów" - czytamy w informacji umieszczonej na Facebooku.
Artysta został wielokrotnie wyróżniony. Za twórczość i działalność pedagogiczną otrzymał Złoty Medal Gloria Artis. Był także laureatem Złotego Medalu na III Festiwalu Sztuk Pięknych Zachęta oraz Złotego Medalu Bielskiej Jesieni. Wyróżniono go również Medalem Komisji Edukacji Narodowej. W 2024 r. otrzymał tytuł Zasłużony dla Warszawy oraz znalazł się w gronie nagrodzonych finalistów Nagrody im. C. K. Norwida.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Małgorzata Ohme napisała wzruszający wiersz dla mamy. "Wśród nocnej ciszy we łzach tonę"
- Anegdoty z życia Władysława Bartoszewskiego. "Sam kontakt z nim po prostu człowieka uskrzydlał"
- Marek Jackowski we wspomnieniach dzieci. "Czekał na nas i zawsze za nami tęsknił''
Autor: Nastazja Bloch
Źródło: facebook
Źródło zdjęcia głównego: SimpleImages/GettyImages