Jak mówić dziecku o śmierci? "Starałam się rozmawiać z wnuczką jak z dorosłą osobą"

Anna Kalczyńska, Andrzej Sołtysik, Marta Blonkowska, Marta Bąkowska, Dorota Lipko
Jak rozmawiać z dziećmi o umieraniu?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Śmierć - czy nam się to podoba, czy nie - jest nieodłączną częścią naszego życia. Jak na ten niełatwy temat rozmawiać z dzieckiem? Co mówić, aby nie wystraszyć malucha? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Martą Blonkowską, autorką książki "Boska górka", Martą Bąkowską, dziecięcym psychologiem klinicznym oraz Dorotą Lipko, wdową po muzyku Romualdzie Lipko.

"Boska Górka" - książka, która tłumaczy śmierć

Wytłumaczenie dziecku, czym jest śmierć, to niełatwe zadanie. W przejściu przez ten trudny także dla dorosłych temat może pomóc książka "Boska Górka" napisana przez Martę Blonkowską. Autorka w rozmowie z Anną Kalczyńską i Andrzejem Sołtysikiem wyznała, że pomysł na jej napisanie pojawił się, gdy córki zaczęły zadawać "niewygodne" pytania. - Uznałam, że zanim zacznę z nimi rozmawiać, muszę sama poukładać sobie pewne sprawy. To zainspirowało mnie do napisania książki. "Boska górka" będzie pierwszą z serii publikacji, które mają mówić o poważnych sprawach - opowiadała w Dzień Dobry TVN.

"Boska Górka" to historia Majki, która próbuje wyjaśnić, dlaczego w jej najbliższym otoczeniu nagle znikają ludzie i zwierzęta. Odpowiedzi na pytanie udziela je w końcu mama. - Teoria, którą przedstawia Majki mama, jest dość oryginalna, ale jest też bardzo tolerancyjna. W książce bardzo mocno jest podkreślone, że są różne religie i to, że ludzie mogą wierzyć w różne rzeczy - podkreśliła Marta Blonkowska.

Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?

Niełatwą rozmowę o śmierci ma za sobą wdowa po muzyku Romualdzie Lipko, która musiała wyjaśnić wnuczce, co dzieje się z dziadkiem. - Kiedy wiedzieliśmy już, że mąż ma nowotwór, do tego bardzo agresywny, starałam się rozmawiać z wnuczką jak z dorosłą osobą. Tłumaczyłam jej, że rak bywa nieprzewidywalny i może się zdarzyć, że tak, że organizm dziadka nie będzie mógł sobie z nim poradzić, że lekarze też nie będą mogli nic zrobić - wspominała w Dzień Dobry TVN Dorota Lipko.

Warto pamiętać, że rozmowa z dzieckiem o śmierci nie zawsze będzie taka sama. - Jeśli ma jedynie charakter teoretyczny (dzieci ok. 6 roku życia zaczynają się interesować przemijaniem), pomocne będą np. książki poświęcone temu tematowi. Zupełnie inaczej będzie wyglądała rozmowa z dzieckiem, które bezpośrednio styka się ze śmiercią i żałobą. Ono także będzie przechodziło przez wszystkie jej etapy - tłumaczyła psycholog Marta Bąkowska.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości