- Nasze ciało biologicznie pomaga nam umrzeć - podkreśliła.
Katarzyna Kałduńska zapewnia umierającym godną śmierć.
Jak i gdzie zaczyna się umieranie ludzkiego mózgu? Do tej pory naukowcy nie potrafili odpowiedzieć na to pytanie. Najnowsze badania przeprowadzone przez specjalistów z Francji rzucają więcej światła na tę kwestię.
"To wcale nie jest to, czego Hollywood kazało nam się spodziewać".
Mimo że w wielu przypadkach śmierć przychodzi niespodziewanie, to w ocenie badaczy na kilka tygodni, a nawet miesięcy przed nią można dostrzec, że się zbliża. Jednym z takich sygnałów są specyficzne wizje, sny. O czym są?
Rodzina poznała ostatnie słowa zmarłego.
"Dla mnie to wcale nie jest ponure".
- Nieetyczne jest jej przedłużanie i stosowanie terapii uporczywej - powiedział w wywiadzie.
Gdy ciało umiera niemal od razu staje się wiotkie. Po kilku godzinach następuje nagłe zesztywnienie mięśni nazywane rigor mortis. Zuzanna Sokołowska z Instytutu Dobrej Śmierci przybliża portalowi Dzień Dobry TVN, co oznacza to zjawisko.
Strach przed śmiercią to jeden z najbardziej naturalnych lęków, z którym mierzy się niemal każdy z nas. Tymczasem wiedza o tym, jak wygląda umieranie, jakie sygnały wysyła ciało osoby, która odchodzi, może nam pomóc zrozumieć proces umierania oraz – być może – lepiej poradzić sobie z żałobą. Co się dzieje z ciałem, kiedy ktoś umiera? Rozmawialiśmy na ten temat z Anją Franczak towarzyszką w żałobie.
Osoby starsze i schorowane mają określony stosunek do śmierci. W pewnym momencie zaczynają się do niej przygotowywać, dokonując podsumowania swoich osiągnięć. Czy towarzyszy im strach? A może trudne emocje ustępują miejsca spokojnemu oczekiwaniu na nieuchronny koniec?
Charakteryzuje się m.in. bulgoczącym dźwiękiem oddechu.
Osoby zatrudnione w szpitalach i hospicjach niemal codziennie mają styczność z umierającymi pacjentami. Widok ostatnich chwil ludzkiego życia to nieodzowny element ich pracy, ale i cenna lekcja pozwalająca dobrze poznać sygnały rychłego zgonu. Jakie słowa padają z ust chorych tuż przed śmiercią? Czy ludzkie ciało zmienia się na chwilę przed ustaniem bicia serca?
Anja Franczak jest certyfikowaną towarzyszką w żałobie, doulą umierania i mistrzynią ceremonii. Prowadzi humanistyczne pogrzeby, pomaga w odchodzeniu i wspiera tych, którzy pozostali. W cyklu "Pożegnania" rozmawia z Adamem Barabaszem o tym, czy można umierać po swojemu i poszukuje odpowiedzi na pytanie, czym jest dobra śmierć.
Czym jest łabędzi śpiew i jak go rozpoznać?
"Naprawdę byłam o krok".
"Starałam się rozmawiać z wnuczką jak z dorosłą osobą".
"To ważny temat po stracie bliskiej osoby".
Aktorka w najnowszym, październikowym wywiadzie dla amerykańskiego "Elle" szczerze opowiedziała o chorobie i pożegnaniu. W lutym tego roku wyznała, że ma nawrót raka piersi. Jak się czuje?
Dziś (2.09) o 20.00 na antenie TVN film "Moje córki krowy" w reżyserii Kingi Dębskiej: "To był niedrogi, kameralny film. Pamiętam niedowierzanie dystrybutorów kiedy mówiłam, że chcę zrobić film o umieraniu, na wesoło. (...) ale byli, tak samo jak, szczęśliwi kiedy zobaczyliśmy reakcję publiczności w Gdyni".
Jakiś czas temu opublikowano artykuł, w którym napisano, że po śmierci możemy być przez moment świadomi tego, co się z nami dzieje. Czy to może być prawda? Swoje zdanie na ten temat przedstawili w Dzień Dobry TVN neurobiolog dr Paweł Boguszewski z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN i bioetyk prof. Paweł Łuków. Naszych gości zapytaliśmy również, czy możemy określić jeden jedyny moment śmierci.