Jak umiera ludzki mózg? Badacze doszli do ciekawych wniosków

Jak umiera mózg człowieka?
Źródło: Dzień Dobry TVN
W tym miejscu nie boją się mówić o śmierci
W tym miejscu nie boją się mówić o śmierci
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Żałoba w trakcie pandemii
Żałoba w trakcie pandemii
Jak i gdzie zaczyna się umieranie ludzkiego mózgu? Do tej pory naukowcy nie potrafili odpowiedzieć na to pytanie. Najnowsze badania przeprowadzone przez specjalistów z Francji rzucają więcej światła na tę kwestię.

Jak umiera ludzki mózg?

Badacze z Paris Brain Institute we Francji ustali, w której części mózgu zaczyna się umieranie. Wykazali, że przed śmiercią narząd w pierwszej kolejności zalewają różnego rodzaju substancje chemiczne, następnie przez mózg przechodzi fala prądu, a później nie ma już nic. Co ciekawe, specjaliści są zdania, że umieranie ludzkiego mózgu nie jest krótkim wydarzeniem, a procesem, który można odwrócić. - Ale nie wiemy jeszcze dokładnie, gdzie leży punkt, z którego nie ma odwrotu - powiedziała w rozmowie z DailyMail.com główna autorka Séverine Mahon, neurobiolog z Paris Brain Institute we Francji.

Naukowcy doszli do takich wniosków po badaniach przeprowadzonych na szczurach. Specjaliści w komórkach mózgowych i neuronach gryzoni umieścili maleńkie sondy. Urządzenia rejestrowały aktywność elektryczną i chemiczną w mózgach szczurów po tym, jak ich funkcje życiowe ustały i po tym, jak przywrócono je do życia. Naukowców interesowało przede wszystkim to, co dzieje się z korze somatosensorycznej – obszarze zewnętrznej warstwy mózgu, który przetwarza sygnały dotyczące temperatury, dotyku, tekstury i bólu, a także świadomości lokalizacji ciała i ruchu w przestrzeni.

Kiedy zwierzęta padły, aktywował się jeden z neuroprzekaźników - glutaminian, który pobudza neurony do działania. Związek zaczął działać, gdy komórki w mózgu wyczerpały zapasy ATP, cząsteczki zapewniającej komórkom energię potrzebną do funkcjonowania. Kolejnym etapem jest pojawienie się specyficznych fal aktywność mózgu. - Podobnie jak łabędzi śpiew, jest to prawdziwy wskaźnik przejścia w kierunku ustania wszelkiej aktywności mózgu - stwierdził w oświadczeniu pierwszy autor badania, Antoine Carton-Leclercq, absolwent.

Co się dzieje z mózgiem, gdy ktoś umiera?

Zebrane dane pozwoliły badaczom ustalić, że tzw. fala śmierci rozpoczyna się w komórkach głęboko w korze somatosensorycznej zwanej warstwą 5. Fakt, że umieranie zaczyna się właśnie tam sugeruje, że te szczególnie energochłonne komórki mogą zostać wcześniej odcięte przez mózg, aby utrzymać działanie ważniejszych regionów narządu. Zdaniem naukowców ten proces umierania można odwrócić.

Trzeba jednak dokładnie wskazać moment graniczny, a żeby to zrobić, konieczne są dalsze badania. Eksperci są zdania, że zdobyta już wiedza przyczyni się do opracowania skuteczniejszych leków oraz metod leczenia, które będą chroniły przed uszkodzeniem mózgu.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości