Po złapaniu przeziębienia, częściej niż zwykle sprawdzamy, czy ciepłota naszego ciała niepokojąco wzrasta. Ale czy prawidłowa temperatura, to zawsze 36,6°C? Otóż nie. Co zatem wpływa na jej wysokość? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN specjalistkę medycyny rodzinnej Justynę Milewską.
Prawidłowa temperatura ciała - skala
W 1868 roku niemiecki lekarz Carl Reinhold August Wunderlich stwierdził, że prawidłowa ciepłota ciała człowieka wynosi 36,6 st. C. Tymczasem współcześni naukowcy podważyli tę tezę i uznali, że wysokość temperatury zależy m.in. "od tego, gdzie ją mierzymy, czym ją mierzymy", a także aktywności człowieka. W przypadku tego ostatniego warunku, ciepłota ciała będzie wyższa po wysiłku fizycznym. - Dziecko po płaczu - u niego też będzie temperatura wyższa, to jest naturalne, to jest dla dziecka wysiłek - powiedziała Justyna Milewska.
Miejsca pomiaru i prawidłowe wartości temperatury ciała:
- pod pachą: 35,5-37 st. C,
- na skórze czoła: 36,4 st. C,
- w ustach: 36,1-37,5 st. C,
- w odbycie: 37,6-37,8 st. C,
- w uchu: 37,6 st. C,
- w pochwie: 37,6 st. C.
Temperatura powyżej 40 st. C jest już niebezpieczna.
- Wtedy grozi nam hipertermia, czyli przegrzanie organizmu. Narządy (...) źle pracują (...). To wygląda tak, jakbyśmy rozbili jajko na masce gorącego samochodu. Wtedy jest wskazanie do pilnej interwencji, bo to oznacza, że stan zapalny jest bardzo duży - powiedziała Justyna Milewska.
Jak prawidłowo mierzyć temperaturę ciała?
Wielu rodziców ma problem z mierzeniem temperatury u swoich pociech. Justyna Milewska poradziła, by u noworodków i niemowlaków do 6. miesiąca życia ciepłotę ciała sprawdzać w pachwinie, ewentualnie w odbytnicy. - U dzieci temperaturę możemy mierzyć także w uchu, ale pamiętajmy, że pomiar uszny może być zaburzony przez obecność woskowiny w kanale słuchowym - poradziła ekspertka.
Jeżeli zdecydujemy się zmierzyć temperaturę na czole, to najlepiej przystawić termometr na skroni, ponieważ jest ona lepiej ukrwiona.
Kiedy zbić temperaturę u dziecka?
Zdaniem ekspertki, jeżeli maluch - mimo podwyższonej ciepłoty ciała - dobrze funkcjonuje (śmieje się, biega, dokazuje), to nie należy spieszyć się ze zbijaniem temperatury. - Ale obserwujmy dziecko, wyczekujmy, no i nie przeoczmy tego momentu 39 st. C, bo to jest już niepokojące - powiedziała Justyna Milewska.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Aktywność fizyczna wzmacnia odporność dzieci mocniej niż wszystkie suplementy z apteki". Co jeszcze chroni maluchy przed chorobą?
- Rodzice nie chcą szczepić dzieci. Lekarze ostrzegają przed powracającymi chorobami
- Powrót do szkoły po chorobie. "Stres, jaki towarzyszy uczniom nieobecnym, jest okrutny"
Autor: Izabela Dorf
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News