Rodzice nie chcą szczepić dzieci
W całym kraju szybko rośnie liczba zachorowań na ospę wietrzną. W 2022 roku od stycznia do kwietnia odnotowano 28 813 chorych, w tym roku jest już 90 481 przypadków. Obecnie jest znacznie więcej zarażonych niż przed pandemią. W czasie jej trwania liczba była niższa ze względu na obostrzenia oraz wyższą świadomość związaną z przenoszeniem chorób zakaźnych. Skąd rosnące liczby?
- Przyczyn jest wiele, ale z perspektywy lekarza rodzinnego mogę stwierdzić, że wiele dzieci nie jest szczepionych. Chodzi tu przede wszystkim o małe dzieci do sześciu lat. Rodzice nie zgadzają się na podanie szczepionek, unikają ich - mówi dr Paweł Lewek z Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
W efekcie coraz mniejszej liczby szczepionych dzieci, coraz mniejsza jest ogólna odporność na zachorowania. To może prowadzić do uaktywnienia się nieaktywnych od dekad chorób. Rodzice obecnie unikają szczepień nie tylko dodatkowych, ale również obowiązkowych. To sprawia, że zapomniane choroby wracają, jak np. tężec.
Lekarze alarmują. Które choroby wracają?
Rośnie liczba chorych dzieci na krztusiec, ale także na ospę wietrzną. Powraca też gruźlica, choroba, która częściej występuje w Ukrainie.
- Tam występuje między innymi gruźlica wielolekoodporna. Niezaszczepienie dziecka przeciwko gruźlicy może w konsekwencji dać ciężkie postaci tej choroby - nawet z ryzykiem zgonu. To jest coś, czego nie było, a jeżeli będzie się reagowało w ten sposób, że nic noworodek ma nie otrzymywać, to może zachorować na gruźlicę, bo nawet bez fali migracji mieliśmy w Polsce przypadki gruźlicy - ostrzega specjalistka chorób zakaźnych profesor Magdalena Marczyńska.
Problemem jest także tężec, zapomniany przez wiele osób, a na którego rodzice nie chcą szczepić dzieci.
- Dzieci znacznie częściej niż dorośli przewracają się i mają wiele mikrourazów. Nie szczepiąc ich przeciwko tężcowi, ryzykujemy takie zakażenie. To nie jest choroba, która zniknęła z mapy - podkreśla specjalistka chorób zakaźnych wieku dziecięcego z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej przeczytasz na TVN24
Zobacz także:
- Rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 dla dzieci od 6. miesiąca życia
- Darmowe szczepienia przeciw wirusowi HPV dla dzieci. Kiedy ruszają i dlaczego warto je zrobić?
- Szczepionka 6w1 – dlaczego warto stosować szczepionki wysokoskojarzone?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Karl Tapales/Getty Images