Darmowe szczepienia przeciw wirusowi HPV dla dzieci. Kiedy ruszają i dlaczego warto je zrobić?

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
rynekzdrowia.pl
To musisz wiedzieć o wirusie HPV

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w połowie roku rozpoczną się bezpłatne szczepienia dzieci przeciwko wirusowi HPV. Szczepieniami mają zostać objęte dwie grupy wiekowe. Kiedy startują?

Szczepienia dla dzieci przeciw HPV

Bezpłatne szczepienia dla dzieci przeciwko wirusowi HPV rozpoczną się 1 czerwca 2023. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w poniedziałek 27 lutego, że podpisał obwieszczenie o powszechnych, dobrowolnych i darmowych szczepieniach przeciw wirusowi HPV dzieci w wieku 12 i 13 lat. Dodał również, że więcej szczegółów o zasadach i przebiegu szczepień ministerstwo poda już wkrótce, po zakupie szczepionek.

Dlaczego warto szczepić się na HPV?

HPV czyli wirus brodawczaka ludzkiego jest najczęstszym wirusem zakaźnym przenoszonym drogą płciową. Wywołane nim infekcje bardzo często są bezobjawowe, ale nie oznacza to, że bezpieczne. Nawet jeśli ustępują samoistnie, mogą stać się przewlekłe i doprowadzić do nowotworu. Więcej o HPV pisaliśmy w oddzielnym artykule.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: rynekzdrowia.pl

Źródło zdjęcia głównego: Camille Wesser/Getty Images

Pozostałe wiadomości