Profilaktyka zdrowia

Co trzeba wiedzieć o HPV? "Transmisja wirusa, jeśli jedna z osób jest zakażona, sięga prawie 80 proc."

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
To musisz wiedzieć o wirusie HPV
To musisz wiedzieć o wirusie HPVDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Rak szyjki macicy to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. W ogromnej większości przypadków za jego rozwój odpowiada HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego. Może on wywoływać raka także u mężczyzn. Jak się przenosi? Co zrobić, jeśli jesteśmy nosicielami patogenu? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z dr. hab. n. med. Piotrem Sobiczewskim z Kliniki Ginekologii Onkologicznej, profesorem Narodowego Instytutu Onkologicznego.

Wirus HPV - co trzeba o nim wiedzieć?

Wirus HPV może wywoływać groźne nowotwory zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. To, czy dana osoba jest nosicielem patogenu, pomaga wykryć test molekularny.

- Potrafią wykryć nawet niewielkie ilości wirusa w organizmie. Te testy wykonywane są przez personel medyczny, [...] ale coraz bardziej popularne są testy do samopobrania w warunkach domowych. Kobieta czy mężczyzna mogą sobie sami pobrać (materiał) i wysłać do badania - powiedział w Dzień Dobry TVN dr hab. n. med. Piotr Sobiczewski.

Należy pamiętać, że do zakażenia wirusem HPV dochodzi przede wszystkim w czasie kontaktu seksualnego. - U osób, które aktywnie współżyją, transmisja wirusa, jeżeli jedna z tych osób jest zakażona, sięga prawie 80 proc. - dodał specjalista.

Choć wirus HPV łączony jest przede wszystkim z rakiem szyjki macicy, to przyczynia się także do powstawania zmian nowotworowych w obrębie sromu, pochwy, a u mężczyzn - raka prącia. Patogen może także wywoływać niektóre nowotwory głowy i szyi.

Wirus HPV - szczepionka

Przed groźnym wirusem mogą chronić szczepienia. Choć może z nich skorzystać każdy, to korzyści populacyjne, które mogą zmniejszyć liczbę zachorowań czy całkowicie wyeliminować raka szyjki macicy i stany przedrakowe, widoczne są wtedy, gdy szczepione są dziewczynki między 9. a 13. rokiem życia lub później - między 11. a 13.

- Szczepienie ma największą skuteczność wtedy, gdy zostanie wykonane przed rozpoczęciem współżycia - tłumaczył nasz rozmówca.

Co robić, jeśli mamy wirusa HPV?

- Należy się zgłosić do lekarza ginekologa, który zaleci dalszą diagnostykę. Najczęściej ta diagnostyka będzie polegała na badaniu kolposkopowym, czyli obejrzeniu w powiększeniu przy pomocy specjalnego aparatu szyjki macicy, oceny stanu nabłonka - wyjaśnił gość Dzień Dobry TVN. Dodatkowo w czasie badania - jeśli będzie taka potrzeba - lekarz może pobrać materiał do dalszych testów.

Warto zaznaczyć, że czułość klasycznej cytologii sięga 70 proc., tym samym często powinna zostać uzupełniona o badanie kolposkopowe. - Cytologia nie stanowi rozpoznania, ona może być dopiero podstawę do wdrożenia dalszej diagnostyki - podkreślił dr Sobiczewski.

Czy są leki, które zwalczają wirusa? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości