Kampania "W kobiecym interesie"
Czwarta edycja kampanii "W kobiecym interesie" odbywa się pod hasłem "Nie wykluczamy, badamy w kobiecym interesie" i choć skierowana jest do wszystkich kobiet, to w tym roku organizatorzy chcą zawrócić szczególną uwagę na trudności, z którymi na co dzień zmagają się kobiety z niepełnosprawnościami. Jak pokazują statystyki, wiele z nich rezygnuje z profilaktycznych wizyt u ginekologa, ponieważ większość gabinetów nie jest dostosowana do ich potrzeb.
Badania pokazują, że aż 22 proc. kobiet z niepełnosprawnościami nigdy nie było u ginekologa. - Są to różne bariery - architektoniczne i psychologiczne. Strach, ale też brak dostępności - mówiła w Dzień Dobry TVN dr Joanna Bonarek-Sztaba ginekolog, bada kobiety z niepełnosprawnością.
Szacuje się, że w całej Polsce jedynie 158 gabinetów jest dostosowanych do tego, aby można w nich było przyjąć i przepadać kobietę z niepełnosprawnością. W ramach kampanii powstał mobilny gabinet ginekologiczny dostosowany do potrzeb kobiet z różnymi niepełnosprawnościami. Warto dodać, że kampania wystartowała 20 czerwca i pierwsze pacjentki już zostały przebadane. - Pierwsza kobieta, która odbyła badanie ginekologiczne w mobilnym gabinecie, była to kobieta z niepełnosprawnością ruchową, dużą, i ona mając 45 lat, pierwszy raz była na fotelu ginekologicznym. Wcześniej była badana, ale była badana na leżance, i była zachwycona, że może odbyć normalne badanie - mówiła ginekolożka.
Specjalistka dodała, że kampania ma zachęcić wszystkie kobiety nie tylko te z niepełnosprawnościami, aby regularnie odwiedzały ginekologa i się badały. - Wciąż w Polsce kobiety badają się wtedy, kiedy im coś dolega. To jest pierwszy powód zgłoszenia, rzadko badają się profilaktycznie, regularnie, raz roku. To mamy na celu, aby wszystkie badały się regularnie, również kobiety z niepełnosprawnościami - dodała.
Ginekolog - bezpłatne badania
W ramach kampanii wszystkie zainteresowane panie będą mogły bezpłatnie wykonać badanie piersi, USG ginekologiczne, cytologię oraz test na obecność wirusa HPV. Mobilny gabinet wyruszy w trasę już 1 lipca i odwiedzi następujące miasta:
- Lębork - 1 lipca, piątek;
- Wejherowo - 2 lipca, sobota;
- Tczew - 3 lipca, niedziela;
- Chełmża - 7 lipca, czwartek;
- Brodnica - 8 lipca, piątek;
- Włocławek - 9 lipca; sobota;
- Inowrocław - 10 lipca, niedziela;
- Września - 15 lipca, piątek;
- Słupca - 16 lipca; sobota;
- Konin - 17 lipca niedziela.
Więcej informacji na temat kampanii można znaleźć na stronie www.wkobiecyminteresie.pl.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Opracowano nowy lek na raka piersi. "Przedstawione wyniki przyniosły owacje na stojąco"
- Mogą wystawić receptę. Oto uprawnienia farmaceutów, o których nie wszyscy wiedzą
- Za 18 lat będziemy umierać na PChN częściej niż na HIV i raka płuc. Jak tego uniknąć?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Maria Kraynova/EyeEm/Getty Images