Praca farmaceutów zdecydowanie nie powinna być redukowana do roli sprzedawców w aptece. Zakres ich kompetencji obejmuje bowiem znacznie więcej. O ustawie i uprawnieniach osób wykonujących ten zawód opowiedział w Dzień Dobry TVN dr n. med. Walentyn Pankiewicz.
Światowy Dzień Farmaceuty i Dzień Aptekarza
Światowy Dzień Farmaceuty początkowo obchodzony był w Turcji od 1968 roku. Z czasem został on przyjęty na arenie międzynarodowej. Obecnie obchodzony jest 25 września, a dzień później - 26 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Aptekarza. To okazja, aby zwrcić uwagę na farmaceutów i aptekarzy, którzy są istotni w zapewnieniu kompleksowej opieki nad pacjentami.
Co może farmaceuta? Uprawnienia
Minął rok od wejścia w życie ustawy o zawodzie farmaceuty, która uporządkowała i rozszerzyła uprawnienia tego zawodu. - Usystematyzowała to, co do tej pory robiliśmy, bo porady farmaceutyczne udzielaliśmy zawsze. Wprowadziła też nowy rzeczy typu przeglądy lekowe. To jest pilotaż w tej chwili. To usługa farmaceutyczna, która będzie odbywała się w aptece. Ludzie, często osoby starsze, chodzą do specjalistów i nie przyznają się pomiędzy lekarzami, że biorą różne leki. Dostają więc kolejne i kolejne... Aż w końcu mają całą reklamówkę - mówił dr n. med. Walentyn Pankiewicz w Dzień Dobry TVN, a następnie dodał: "Nierzadko jest tak, że te leki działają bardzo podobnie albo znoszą swoje działania, albo (pacjenci - przyp. red.) nie wiedzą, jak je stosować. Biorą wszystkie naraz, a powinni je rozdzielić. (Przegląd lekowy - przyp. red.) ma służyć temu, żeby zobaczyli, czy te terapie są prowadzone w sposób prawidłowy".
Farmaceuci mają też możliwość wypisania recepty. - Jest ona wystawiana w konkretnej aptece, w której się znajdujemy. Jest zawsze 100 proc. płatna. W tej chwili możemy ją wystawić w sytuacji zagrożenia zdrowia. To my farmaceuci decydujemy o tym - podkreślił nasz gość.
Nowa ustawa umożliwia też farmaceutom wykonywanie nieinwazyjnych badań diagnostycznych.
Jakie badania może wykonać farmaceuta?
Lista uregulowana rozporządzeniem Ministra Zdrowia:
- SARS-CoV-2,
- pomiar ciśnienia krwi,
- pomiar tętna,
- pomiar saturacji,
- pomiar masy ciała,
- obliczenie wskaźnika BMI,
- kontrola stężenia glukozy we krwi,
- kontrola tzw. panelu lipidowego (cholesterol/frakcje HDL i LDL, trójglicerydy),
- szybkie testy na grypę, Helicobacter, białka ostrej fazy, antygen.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Domowe sposoby na alergię - co można przyjmować oprócz leków?
- Nie może pić wody, bo jest na nią uczulona? Alergolog analizuje niezwykły przypadek
- Za 18 lat będziemy umierać na PChN częściej niż na HIV i raka płuc. Jak tego uniknąć?
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News