Warto pamiętać, że nie wszystkie leki stosowane w Ukrainie można dostać w Polsce. Jednak farmaceuci mają możliwość znalezienia zamienników i wydania ich, nawet jeśli są pod inną nazwą - istotna jest substancja czynna danego preparatu.
Recepty z Ukrainy akceptowane w Polsce - kryteria
Naczelna Izba Aptekarska w komunikacje w sprawie realizacji recept spoza UE, w tym z Ukrainy, przypomina, że "apteka ogólnodostępna jest uprawniona, a nawet ma obowiązek realizacji recept wystawionych w innych krajach aniżeli kraje UE".
Wojna w Ukrainie
Informacje, które powinny znaleźć się na recepcie, zapisane zostały w paragrafie 15. Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 23 grudnia 2021 roku. Zgodnie z nim, muszą się na niej znaleźć dane takie jak:
- imię lub imiona i nazwisko pacjenta,
- adres pacjenta,
- nazwę powszechnie stosowaną (międzynarodową) albo nazwę handlową,
- postać,
- moc,
- ilość,
- datę wystawienia recepty,
- dane osoby wystawiającej receptę określone w art. 96a ust. 1 pkt 3 lit. a, b i d ustawy – Prawo farmaceutyczne w formie nadruku albo pieczęci oraz własnoręczny podpis osoby wystawiającej receptę, a więc: numer telefonu do osoby, która wystawiła receptę lub adres poczty elektronicznej tej osoby.
W danych osoby, która wystawiła receptę, powinny znaleźć się informacje, takie jak: imię lub imiona i nazwisko, kwalifikacje zawodowe, identyfikator pracownika medycznego, adres poczty elektronicznej lub numer telefonu z międzynarodowym prefiksem do bezpośredniego kontaktu z osobą, która wystawiła receptę oraz podpis osoby upoważnionej do wystawienia recepty.
Wydawanie leków bez recepty dla obywateli Ukrainy
Gdy zagrożone jest zdrowie pacjenta, farmaceuta ma możliwość wydania leku bez recepty, także osobom z Ukrainy. W takiej sytuacji może wystawić receptę na produkty lecznicze, z wyłączeniem środków kontrolowanych, która jest realizowana z pełną odpłatności. Mówi o tym art. 93 ustęp 3. Ustawy Prawo farmaceutyczne: "W przypadku nagłego zagrożenia życia pacjenta farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu może wydać bez recepty lekarskiej produkt leczniczy zastrzeżony do wydawania na receptę w najmniejszym terapeutycznym opakowaniu, z wyłączeniem środków odurzających, substancji psychotropowych i prekursorów kategorii 1".
Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej w specjalnym komunikacie prosił, aby nie odsyłać ukraińskich recept i zapewnić dostęp do leków dla osób potrzebujących.
Zobacz także:
- Apel o niezbieranie leków dla Ukrainy - rządowa akcja ma zastąpić pomoc obywatelską
- Zbiórka żywności dla uchodźców z Ukrainy. Gdzie i kiedy pomóc?
- Polscy przedsiębiorcy pomagają Ukraińcom. "Ich walka jest naszą wspólną sprawą"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Medonet
Źródło zdjęcia głównego: Maskot/Getty Images