apteka

  apteka

  Szukając kremu czy balsamu w pierwszej kolejności kierujemy się do drogerii. Czy to właściwa droga? Pewnie, choć nie jest jedyna. Dobrze bowiem wiedzieć, że również na aptecznych półkach znajdują się produkty kosmetyczne, które warte są naszej uwagi. Dlaczego? A chociażby dlatego, że mają niższą cenę i taką samą moc działania. Co jeszcze warto wiedzieć o tego typu preparatach? O tym porozmawialiśmy z dermatologiem, dr n. med. Katarzyną Osipowicz. 

  Interpol szacuje, że co roku milion osób umiera z powodu pośrednich czy bezpośrednich skutków zażywania podrabianych leków. Według Światowej Organizacji Zdrowia co setny lek na polskim rynku jest podróbką. Jakie leki są najczęściej podrabiane? Czy da się je odróżnić od prawdziwych? Jak powinna wyglądać strona internetowa legalnej apteki? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z zastępcą Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego Marzeną Kosim i socjologiem Mariuszem Jędrzejko z Centrum Profilaktyki Społecznej.

  W 2016 roku Polacy wydali 31 miliardów na leki bez recepty. Dlaczego zamiast iść do lekarza, próbujemy leczyć się sami? W Dzień Dobry TVN pulmonolog dr Tadeusz M. Zielonka stwierdził, że są trzy powody: po pierwsze, zdrowie jest dla nas ogromną wartością, po drugie, służba zdrowia w Polsce jest nieskuteczna, a po trzecie - Polacy traktują medycynę jak magię. Czy da się zmienić podejście Polaków do medycyny? Na to pytanie odpowiedział psycholog zdrowia Mateusz Banaszkiewicz.

  Od stycznia 2017 r. będzie można jednorazowo kupić w aptece już tylko jedno małe opakowanie leku na katar lub przeziębienie, zawierające pseudoefedrynę, kodeinę czy dekstrometorfan. Dlaczego zostały wprowadzone takie ograniczenia? O tym goście Dzień Dobry TVN: szefowa Monaru i certyfikowany specjalista terapii uzależnień Jolanta Łazuga-Koczurowska i wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej Marek Tomków.

  Kiedy 8-letnia Natalia czekała na przeszczep - trzech kompatybilnych dawców wycofało się. Jak często i dlaczego dawcy szpiku wycofują się z już raz podjętej decyzji, która może uratować komuś życie? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: Monika Sankowska, która od ponad 20 lat kojarzy dawców z biorcami, oraz Zofia Marciniak - lekarka, która 6 lat temu miała przeszczep szpiku.

  Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest, w dniu 21 marca, już po raz dziewiąty. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: Alinę Topczewską, mamę Michała cierpiącego na zespół Downa, razem z synem. Jak wychowywać dziecko z zespołem Downa, czy posłać go do szkoły integracyjnej i jak Michał wspomina początki w szkole?

  80 proc. Polaków leczy się na własną rękę, kupując leki w aptekach. Co roku 10 tys. Polków trafia do szpitala z powodu nadużywania leków. Czy leki bez recepty są bezpieczne? Dlaczego kupujemy leki pod wpływem reklamy? Dlaczego nie powinno się łączyć niektórych leków? Gościem Dzień Dobry TVN była Katarzyna Sabiłło z Fundacji "Lege Pharmaciae".

  Ministerstwo Zdrowia chce ograniczyć dostęp do niektórych leków na przeziębienie kupowanych masowo i bez recepty. Zawierają one substancje czynne, które przyjęte do organizmu w większych ilościach działają psychoaktywnie. Czy leki na przeziębienie mogą w przyszłości być reglamentowane? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był Igor Radziewicz-Winnicki, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia.