Lawinowy wzrost zachorowań na grypę sprawił, że zapotrzebowanie na Oseltamiwir, lek stosowany w leczeniu tej choroby, gwałtownie wzrosło. Wielu pacjentów miało w związku z tym problem z jego zakupem. Teraz sytuacja ma się poprawić. Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował, że do hurtowni trafiają nowe dostawy, a w kolejnych tygodniach lek będzie jeszcze szerzej dostępny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Oseltamiwir. Ile opakowań będzie w aptekach?
Wzrost liczby zachorowań na grypę spowodował gwałtowny wzrost zapotrzebowania na Oseltamiwir, lek stosowany w terapii tej choroby. Jak poinformował Główny Inspektor Farmaceutyczny Łukasz Pietrzak, w styczniu sprzedaż tego leku była aż o 335 procent wyższa niż w analogicznym okresie w 2024 roku.
Według danych Ministerstwa Zdrowia obecnie na grypę choruje 300 tysięcy osób. W rezultacie pacjenci w wielu regionach Polski napotykają trudności w realizacji recept na to lekarstwo. Problemy z jego dostępnością pojawiły się już w grudniu i styczniu, zaskakując producentów, którzy planują produkcję na podstawie wcześniejszych danych.
W tym tygodniu do hurtowni farmaceutycznych trafiło 20 tysięcy opakowań Oseltamiwiru, a do końca tygodnia liczba ta wzrośnie do 180 tysięcy, dzięki dostawom od krajowego producenta. W przyszłym tygodniu planowane jest dostarczenie kolejnych 100 tysięcy opakowań, a w kolejnym tygodniu - następnych 180 tysięcy.
GIF przypomina, że najskuteczniejszą ochroną przed grypą są szczepienia
Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował także, że rozprowadzanie leku nie będzie odbywać się równomiernie, ponieważ nie podlega ono reglamentacji. Niemniej jednak, Oseltamiwir powinien pozostać dostępny dla potrzebujących. Zwrócił także uwagę na to, że najskuteczniejszym sposobem przeciwdziałania wirusom są szczepienia ochronne.
Grypa może bowiem skutkować poważnymi powikłaniami, takimi jak zapalenie płuc czy nasilenie objawów chorób przewlekłych. Szczególne ryzyko dotyczy osób powyżej 65. roku życia, dzieci poniżej piątego roku życia, kobiet w ciąży oraz pacjentów z chorobami przewlekłymi.
Zobacz także:
- Kiedy leki przeciw grypie wrócą do aptek? "Firmy przesunęły dostawy"
- Grypa i przeziębienie. Jak z nimi walczyć w okresie jesienno-zimowym?
- Grypa, nawet łagodna, może wywołać groźne powikłania. Jak tego uniknąć?
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: GIF
Źródło zdjęcia głównego: alvarez/GettyImages