lekarstwo

    lekarstwo

    Świat od kilku miesięcy zmaga się z pandemią koronawirusa. Naukowcy z każdego zakątka Ziemi szukają sposobu na pokonanie COVID-19. Jednym z nich jest Steve Liebich – młody, polski badacz pracujący w USA. Niedawno opracował metodę stworzenia leku, który hamuje rozmnażanie wirusa. Na czym polega działanie tego specyfiku? O tym Steve Liebich opowiadał w naszym programie.

    Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) - to schorzenie nerwowo-mięśniowe o podłożu genetycznym. Mięśnie ciała słabną i stopniowo ulegają zanikowi z powodu obumierania neuronów w rdzeniu kręgowym odpowiadających za pracę mięśni. Gośćmi Anny Maruszeczko w Zielonych Drzwiach byli: Łukasz Kufta, organizator akcji "O skok od leku", który choruje na SMA oraz dr n. med. Maria Jędrzejowska, specjalista genetyki klinicznej i neurolog. Kiedy w Polsce będzie dostępny lek na SMA? Czy i jaką pomoc dostają w Polsce od Ministerstwa Zdrowia osoby chorujące na rdzeniowy zanik mięśni?

    Mikołaj Rey tym razem udał się do Rozalina. W tamtejszym gospodarstwie ekologicznym zasmakował uprawianego tam tymianku. Zioło jest używane jako przyprawa do bardzo wielu potraw. Jakie jeszcze ma właściwości?

    14-miesięczny Piotruś jest jedyną osobą w Polsce ze zdiagnozowanym syndromem eskimoskim. Choroba polega, na tym, że dziecko może jeść wyłącznie mięso i tłuszcze. W jakich częściach świata zanotowano podobne przypadki? Skąd się bierze ta choroba? Ile kosztuje lek, który może pomóc Piotrusiowi? Z jakich powodów Minister Zdrowia umorzył postępowanie w sprawie refundacji leku dla chłopca? W Dzień Dobry TVN gościliśmy: dr Mirosława Bik-Multanowskiego z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, mamę chłopca Ewelinę Paterek i Piotrusia Paterek.