Grypa czy przeziębienie?
Jesienią i zimą obserwuje się wzrost zachorowań na grypę i przeziębienie, czyli choroby wirusowe. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z grypą, a nie z przeziębieniem? Grypa i przeziębienie przenoszą się drogą kropelkową, łatwo więc zarazić się nimi w dużych skupiskach ludzi np. w komunikacji miejskiej, biurach czy marketach.
W przypadku grypy chorzy skarżą się często na szybko pogarszający się stan zdrowia. W przypadku przeziębienia objawy rozwijają się stopniowo. Grypa może być przyczyną szybkiego wzrostu temperatury ciała. Mogą też pojawić się bóle mięśni. Czujemy się rozbici i słabi.
Przeziębienie charakteryzuje się łagodnym, powolnym początkiem choroby, najczęściej nieznacznie podwyższoną temperaturą ciała, katarem i umiarkowanie złym samopoczuciem. Ma bardzo często związek z pogodą. Jesienią i zimą częściej przebywamy w zamkniętych pomieszczeniach, częste zmiany temperatury osłabiają organizm, co naraża nas na infekcje wirusowe.
Jak radzić sobie z grypą i przeziębieniem?
Niestety, gdy dopadnie nas grypa czy przeziębienie musimy zwolnić tempo życia i skupić się na walce z chorobą. Najczęściej towarzyszą nam wówczas gorączka, kaszel, katar, bóle głowy, gardła czy mięśni.
Objawy możemy złagodzić stosując leki bez recepty, najczęściej dostępne w postaci tabletek lub saszetek do rozpuszczenia w wodzie. Najpopularniejsze z nich są oparte na działaniu paracetamolu (np. Gripex, Theraflu, Fervex). Dlaczego paracetamol jest pomocny w walce z grypą oraz przeziębieniem?
Paracetamol – jakie ma właściwości?
Paracetamol jest jednym z najpopularniejszych leków o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym. Często jest łączony z fenylefryną lub pseudoefedryną – składnikami obkurczającymi śluzówkę nosa, tym samym zmniejszającymi obrzęk i ilość wydzieliny. Takie wieloskładnikowe leki wykazują kompleksowe i wielokierunkowe działanie na:
- gorączkę
- katar
- ból głowy
- ból gardła
- bóle mięśniowe i kostno-stawowe
Wysokie dawki paracetamolu (1000 mg) sprawdzą się szczególnie przy nasilonych objawach grypy i przeziębienia.
Paracetamol, oczywiście przyjmowany zgodnie z zaleceniami, jest jednym z bardziej bezpiecznych środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych dostępnych bez recepty. Nie podrażnia błony śluzowej żołądka, nie wpływa na pracę nerek ani na agregacji płytek krwi[1]. Ten lek znajduje szerokie zastosowanie jako produkt zwalczający ból oraz gorączkę.
Jeśli jednak objawy nie ustępują, należy zgłosić się do lekarza, by zapobiec powikłaniom, co jest częste w przypadku grypy.
Pamiętaj też, by na co dzień dbać o odporność. Co możemy zrobić, by zmniejszyć ryzyko zachorowania? Dbajmy o prawidłową dietę i dobrą kondycję fizyczną, a w sezonie zwróćmy uwagę na higienę – porządne mycie rąk, a odwiedzając miejsca publiczne, warto zabrać ze sobą odkażające chusteczki czy płyn antybakteryjny.
[1] Źródło: Graham GG, Davies MJ, Day RO, Mohamudally A, Scott KF. The modern pharmacology of paracetamol: therapeutic actions, mechanism of action, metabolism, toxicity and recent pharmacological findings. Inflammopharmacology. 2013;21(3):201-232.
Źródło zdjęcia głównego: Paul Bradbury/Getty Images