grypa

  grypa

  Kiedy się zaszczepić i jaki wpływ na zachorowanie na grypę ma szczepionka na koronawirusa tłumaczył w programie Dzień Dobry TVN dr Paweł Grzesiowski.

  Anthony Faucci, amerykański ekspert w zakresie chorób zakaźnych, zdradził w ostatnim wywiadzie, że po ustaniu pandemii ludzie dalej będą nosić maseczki ochronne. Jego zdaniem mogą one przyczynić się do zahamowania rozprzestrzeniania innych chorób przenoszonych drogą kropelkową.

  Jesień rządzi się własnymi prawami. To właśnie o tej porze roku łapiemy infekcje. Pojawiają się katar, gorączka, pociąganie nosem. W dobie pandemii zaczynamy również zastanawiać się, czy to zwykłe przeziębienie, czy może zakaziliśmy się koronawirusem? Czy gorączka covidova różni się od tej nam znanej?

  Jak co roku lekarze zalecają szczepienia na grypę, jednak teraz - ze względu na pandemię koronawirusa - zainteresowanie Polaków przekroczyło wszelkie oczekiwania. Niektórzy farmaceuci w ubiegłym tygodniu sprzedali tyle szczepionek, ile w ciągu całego zeszłego roku. Czy wystarczy ich dla wszystkich? Czy w związku z koronawirusem grypa będzie groźniejsza? O tym rozmawialiśmy pulmonologiem, prof. Tadeuszem Zielonką.

  Osoby, które się zaszczepią przeciwko grypie, mogą być bardziej chronione przed zakażeniem koronawirusem w okresie jesieni i zimy, kiedy spodziewana jest nowa fala epidemii – przekonują eksperci. Ich zdaniem, zakażenie grypą może zwiększać ryzyko zachorowania na Covid-19. Co ważne, obie infekcje powodują podobne objawy, głównie gorączkę i kaszel.

  Do tej pory w Czechach grypa przyczyniła się do śmierci 33 osób. W Polsce na razie wiemy o 4 ofiarach śmiertelnych. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy prof. dr hab. Lidię Brydak z Zakładu Badania Wirusów Grypy, aby zapytać, jakie są zagrożenia związane z tą chorobą i jak się przed nią uchronić. Czy w tym roku wirus jest wyjątkowy zjadliwy? Jakie osoby są w grupie podwyższonego ryzyka? Czy to prawda, że wirus grypy mutuje tak szybko, iż szczepionki, w krótkim czasie przestają być skuteczne?

  Wielu osobom wydaje się, że grypa to choroba banalna. Prawda jednak jest taka, że nie wolno jej bagatelizować. Z powodu grypy w zeszłym sezonie zmarło w Polsce ok. 140 osób, a na świecie - pół miliona ludzi. Jakie grożą nam powikłania po grypie? Ile osób zmarło w zeszłym roku z powodu Kto jest najbardziej narażony na tę chorobę? Czy sami możemy odróżnić grypę od zwykłego przeziębienia? O tym mówił gość Dzień Dobry TVN internista dr Michał Sutkowski.

  Pamiętacie film "Epidemia"? Ile, pokazane w nim procedury dotyczące pandemii mają wspólnego z rzeczywistością? W Dzień Dobry TVN zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Grzegorz Hudzik wytłumaczył, jak w Polsce wyglądają procedury w przypadku wybuchu epidemii. Czy da się na nią przygotować? Kto ogłasza stan epidemii i na jakiej podstawie?

  Grupą, która szczególnie powinna wystrzegać się przeziębień są kobiety w ciąży i karmiące w ciąży. Co powinny zrobić, kiedy jednak dopadnie je choroba? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN pediatrę dr Anetę Górską-Kot. Po jakie leki na przeziębienie mogą sięgać kobiety w stanie błogosławionym lub karmiące piersią?

  W ostatnich dniach nastąpił wzrost zachorowań na wirus grypy A/H1N1/PDM09, zwany potocznie - i jak się okazuje niepoprwanie - świńską grypę. O tym, czy mamy się czego obawiać i jak się chronić przed tą chorobą rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prof. dr hab. Lidią Brydak z Krajowego Ośrodka ds. Grypy.

  A/H1N1 to wirus, który wywołuje tzw. świńską grypę. Jak rozpoznać tę chorobę? Czym różni się świńska grypy od zwykłej grypy? Jak wygląda leczenie osoby zarażonej wirusem A/H1N1? Z epidemiologiem Zbigniewem Hałatem i Kierownikiem Działu Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu Witoldem Paczosem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  W okresie jesienno-zimowym z powodu zmiennej temperatury często nie jesteśmy w stanie dobrać odpowiedniego ubrania. Tym samym narażamy się na przegrzanie lub wyziębienie, a to sprzyja przeziębieniu, anginie i grypie. Gość Dzień Dobry TVN dr Paweł Grzesiowski wytłumaczył, na czym polega różnica między przeziębieniem a grypą. Jak leczyć przeziębienie, a jak grypę? Czym grozi nieleczona grypa?

  Aż 91 procent Polaków przychodzi do pracy z objawami grypy lub przeziębienia. Czy jest to wynik ich zaangażowania w pracę, poczucia obowiązku, czy może strachu przed jej utratą? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był lekarz Piotr Gryglas. Na jakim etapie przeziębienia najsilniej zarażamy? Które przedmioty codziennego użytku najczęściej "przenoszą" zarazki?

  Ponieważ rozpoczął się sezon grypowy, Reni Jusis postanowiła przygotować coś na przeziębienie. W kuchni Dzień Dobry TVN przygotowała rozgrzewające posiłki. Czy pomogą zwalczyć infekcje, wirusy, katar i chrypę?

  O tym dlaczego powinniśmy "doleczyć" grypę i jakie mogą być skutki zlekceważenia tej choroby rozmawialiśmy z dr. Piotrem Gryglasem. Czy niedoleczona grypa może skutkować zapaleniem mięśnia sercowego lub paraliżem mięśni twarzy?

  Odnotowano już 87 przypadków świńskiej grypy w Polsce. Liczba zachorowań na tradycyjną grypę stale rośnie. Czy mamy już do czynienia z epidemią? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był internista Piotr Gryglas. Jak chronić się przed zachorowaniem? Czy, aby nie zachorować, wystarczy być wyspanym i dobrze odżywionym? Ile trwa okres inkubacji grypy?

  Grypa szaleje w całej Polsce. Sprzyja temu aura i to, że zimą częściej przebywamy w dogrzewanych i przesuszonych pomieszczeniach. Z ponad 130 tys. zachorowań w ciągu ostatniego tygodnia, tylko część będzie grypą - wyjaśnia dr Paweł Grzesiowski, kierownik Zakładu Profilaktyki Zakażeń w Warszawie, który był gościem Dzień Dobry TVN. Pozostałe to zachorowania grypopodobne. Czy powinniśmy się szczepić w okresie największego zachorowania na grypę? Czy chorzy powinni nosić specjalne maseczki?

  Grypa ta choroba zakaźna układu oddechowego przenosi się drogą kropelkową, może mieć trudny w leczenu przebieg i dawać powikłania. Częściej zapadają na nią ludzie z obniżoną odpornością. Z doktorem Piotrem Gryglasem rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN o tym, czy zagraża nam epidemia świńskiej grypy? Kiedy powinniśmy się udać do lekarza? Dlaczego grypy nie można leczyć antybiotykami? Czym jest tzw. bezobjawowe zapalenie płuc?