grypa

  O szczegółach akcji porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dr. n. med. Pawłem Grzesiowskim.

  "Zobaczyłam jakąś szarozieloną zjawę ulepioną z budyniu".

  Zidentyfikowana została nowa cecha wirusa grypy, która może stać się podstawą dla uniwersalnej szczepionki przeciwko temu wirusowi. Jak podaje czasopismo "Nature" - jeśli się uda, nie trzeba będzie powtarzać sczepienia co roku, mimo częstych mutacji patogenu.

  "To zjawisko bardziej częste, niż o tym mówimy"

  Prawdopodobnie także w Polsce.

  Sposób na przeziębienie - każdy ma swój. Niezależnie jednak od tego, czy wolicie herbatę z imbirem, czy miód z mlekiem i czosnkiem, warto leczenie przeziębienia zacząć właśnie od domowych sposobów. Dlaczego? Bo dzięki naturalnym sposobom na przeziębienie omijamy nie tylko kolejki u lekarza, lecz także chemię, której w tabletkach i antybiotykach nie brakuje.

  Gdzie można przyjąć preparat?

  "Nie pomoże, a może zaszkodzić".

  Kiedy się zaszczepić i jaki wpływ na zachorowanie na grypę ma szczepionka na koronawirusa tłumaczył w programie Dzień Dobry TVN dr Paweł Grzesiowski.

  Sezonowe szczepienie przeciw grypie może chronić przed poważnymi powikłaniami COVID-19, jak udar mózgu, zakrzepica żył głębokich czy sepsa – tak wynika z badania, które publikuje pismo "PLoS One".

  Jak wynika z nowych badań, których wyniki opublikowano na łamach czasopisma "Pediatrics", powikłania, takie jak zapalenie płuc i niedotlenienie, występują częściej u dzieci i młodzieży z COVID-19 niż z grypą sezonową. Podkreśla się także, że śmiertelność z powodu COVID-19 jest bardzo niska.

  Anthony Faucci, amerykański ekspert w zakresie chorób zakaźnych, zdradził w ostatnim wywiadzie, że po ustaniu pandemii ludzie dalej będą nosić maseczki ochronne. Jego zdaniem mogą one przyczynić się do zahamowania rozprzestrzeniania innych chorób przenoszonych drogą kropelkową.

  Jesień rządzi się własnymi prawami. To właśnie o tej porze roku łapiemy infekcje. Pojawiają się katar, gorączka, pociąganie nosem. W dobie pandemii zaczynamy również zastanawiać się, czy to zwykłe przeziębienie, czy może zakaziliśmy się koronawirusem? Czy gorączka covidova różni się od tej nam znanej?

  Zdaniem niektórych osób, COVID-19 nie różni się wiele od zwykłej grypy. Czy faktycznie obie choroby są do siebie podobne? Jak mają się do siebie w statystykach? Na czym polegają różnice? To wyjaśniał w naszym programie Tomasz Rożek - fizyk, dziennikarz i popularyzator nauki.

  Każdy, kto w tym roku próbował zaszczepić się na grypę, wie, że nie jest to proste zadanie. Jak się okazuje, w Polsce brakuje szczepionek. O tym, z czego wynikają takie braki oraz dlaczego Polacy chętniej niż kiedykolwiek decydują się na szczepienie, powiedziała nam prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej - Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

  Jarosław Pinkas podkreślił w RMF FM, że od lat zachęca wszystkich, żeby się szczepili na grypę. "Nie wyobrażam sobie, żebyśmy ja lub moja rodzina nie byli zaszczepieni i namawiam wszystkich" - oświadczył.

  Trwa pandemia koronawirusa, w wielu państwach odnotowuje się wzrost zakażeń COVID-19. Jednocześnie nadchodzi sezon grypowy. Komisarz EU ds. zdrowia ostrzega, że grozi nam "twindemia". Co to dla nas oznacza?

  "Mamy zabezpieczone 1,8 mln szczepionek - powiedział na antenie TVN24 minister zdrowia Adam Niedzielski.

  Okres jesienno-zimowy to sezon na grypę. Według niektórych prawników pracodawcy mogą żądać od pracowników poddania się szczepieniu, a w razie niedopełnienia tego nakazu zatrudnionemu grozi utrata pracy.

  Grypa i COVID-19 często mają podobne objawy. Ból głowy i mięśni oraz zmęczenie są charakterystyczne dla obu chorób, ale przy grypie są częstsze. A co je różni? Między innymi utrata węchu i smaku.

  Dużo ostatnio mówi się o szczepieniach na grypę. Temat ten także interesuje widzów Dzień Dobry TVN. Świadczą o tym chociażby pytania, które do nas nadesłali w ostatnim czasie. O odpowiedzi na nie poprosiliśmy dr Pawła Grzesiowskiego, immunologa i eksperta profilaktyki zakaźnej.

  Jak co roku lekarze zalecają szczepienia na grypę, jednak teraz - ze względu na pandemię koronawirusa - zainteresowanie Polaków przekroczyło wszelkie oczekiwania. Niektórzy farmaceuci w ubiegłym tygodniu sprzedali tyle szczepionek, ile w ciągu całego zeszłego roku. Czy wystarczy ich dla wszystkich? Czy w związku z koronawirusem grypa będzie groźniejsza? O tym rozmawialiśmy pulmonologiem, prof. Tadeuszem Zielonką.

  Pandemia koronawirusa trwa. Eksperci alarmują, że należy się przygotować na jesienną falę zachorowań. Czy szczepienia przeciw grypie pomogą w walce z COVID-19? Według prof. Adama Antczaka wszyscy, którzy nie mają przeciwwskazań do szczepienia, powinni się mu poddać. Dlaczego?

  Osoby, które się zaszczepią przeciwko grypie, mogą być bardziej chronione przed zakażeniem koronawirusem w okresie jesieni i zimy, kiedy spodziewana jest nowa fala epidemii – przekonują eksperci. Ich zdaniem, zakażenie grypą może zwiększać ryzyko zachorowania na Covid-19. Co ważne, obie infekcje powodują podobne objawy, głównie gorączkę i kaszel.

  Czy Polska jest przygotowana na jesienny atak COVID-19 i grypy? We wtorek rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapewnił, że mamy przygotowaną całą logistykę działań w zależności od tego, kiedy i jak wirus powróci. Czy w wyniku luzowania obostrzeń nastąpił wzrost zakażeń?

  Do tej pory w Czechach grypa przyczyniła się do śmierci 33 osób. W Polsce na razie wiemy o 4 ofiarach śmiertelnych. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy prof. dr hab. Lidię Brydak z Zakładu Badania Wirusów Grypy, aby zapytać, jakie są zagrożenia związane z tą chorobą i jak się przed nią uchronić. Czy w tym roku wirus jest wyjątkowy zjadliwy? Jakie osoby są w grupie podwyższonego ryzyka? Czy to prawda, że wirus grypy mutuje tak szybko, iż szczepionki, w krótkim czasie przestają być skuteczne?

  Wielu osobom wydaje się, że grypa to choroba banalna. Prawda jednak jest taka, że nie wolno jej bagatelizować. Z powodu grypy w zeszłym sezonie zmarło w Polsce ok. 140 osób, a na świecie - pół miliona ludzi. Jakie grożą nam powikłania po grypie? Ile osób zmarło w zeszłym roku z powodu Kto jest najbardziej narażony na tę chorobę? Czy sami możemy odróżnić grypę od zwykłego przeziębienia? O tym mówił gość Dzień Dobry TVN internista dr Michał Sutkowski.

  Pamiętacie film "Epidemia"? Ile, pokazane w nim procedury dotyczące pandemii mają wspólnego z rzeczywistością? W Dzień Dobry TVN zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Grzegorz Hudzik wytłumaczył, jak w Polsce wyglądają procedury w przypadku wybuchu epidemii. Czy da się na nią przygotować? Kto ogłasza stan epidemii i na jakiej podstawie?

  Grupą, która szczególnie powinna wystrzegać się przeziębień są kobiety w ciąży i karmiące w ciąży. Co powinny zrobić, kiedy jednak dopadnie je choroba? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN pediatrę dr Anetę Górską-Kot. Po jakie leki na przeziębienie mogą sięgać kobiety w stanie błogosławionym lub karmiące piersią?

  W ostatnich dniach nastąpił wzrost zachorowań na wirus grypy A/H1N1/PDM09, zwany potocznie - i jak się okazuje niepoprwanie - świńską grypę. O tym, czy mamy się czego obawiać i jak się chronić przed tą chorobą rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prof. dr hab. Lidią Brydak z Krajowego Ośrodka ds. Grypy.