Czy ptasia grypa przenosi się z człowieka na człowieka?
Jesień i zima to czas, kiedy częściej łapiemy infekcje. Niestety ten sezon jest szczególnie groźny, ponieważ atakują nas aż choroby COVID-19, grypa oraz RSV. Wciąż rosnąca liczba chorych to problem nie tylko Polski, ale i wielu krajów Europy Zachodniej.
Czy doszło do błędu medycznego?
Rozpoczął się sezon na grypę, a wraz z nim nadszedł czas, aby zadbać o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Jak to zrobić? Najskuteczniejszą bronią są zdecydowanie szczepienia przeciw grypie. O tym, dlaczego warto się na nie zdecydować, w Dzień Dobry TVN opowiedział Aleksander Biesiada - lekarz, specjalista medycyny rodzinnej.
Jesień to sezon wzmożonych epidemii chorób układu oddechowego. Katar, kaszel i złe samopoczucie "łapie" niemal każdego. Lekarze przypominają, że o tej porze roku wirus RSV u małych dzieci jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt lekarskich. Czym objawia się ta choroba i na co powinniśmy uważać?
Rozpoczął się sezon grypowy. To dobry moment na przyjęcie szczepionki przeciwko tej chorobie. Wakcyna znacznie ogranicza ryzyko zachorowania. Co jeszcze warto o niej wiedzieć? O tym w Dzień Dobry TVN powiedział prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych.
22-latka zmarła w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi z powodu grypy. Kobieta sądziła, że infekcja nie jest poważana i sama przejdzie. Niestety, kiedy w końcu trafiła do szpitala - mimo wysiłków lekarzy - nie udało się jej uratować. Dlaczego "zwykła grypa" zabija młode i zdrowe osoby?
Z dnia na dzień robi się coraz cieplej, ale nie oznacza to wcale, że sezon chorób się skończył. Przeciwnie. Lekarze alarmują o wzroście zachorowań na grypę. Jak twierdzą, szczyt zakażeń jeszcze przed nami.
"Dzieci godzinami przy tym siedzą"
Lekarz wyjaśnia, dlaczego.
Sezon zachorowań na grypę trwa w Polsce od października do maja. Najwięcej nowych przypadków odnotowuje się między styczniem a marcem. Jak rozpoznać, że chorujemy akurat na grupę? Do czego może doprowadzić niedoleczona lub źle leczona infekcja? O tym porozmawialiśmy z dr Joanną Pietroń, specjalistką medycyny rodzinnej.
Jakie wirusy rozpoznają?
Szpitale w całym kraju wprowadzają ograniczenia i zakazy odwiedzin pacjentów. Coraz więcej oddziałów jest przepełnionych.
Czy testy różnicujące zakażenia pojawią się wkrótce w aptekach?
Lekarze zalecają powrót do zasady DDM.
Sezon grypowy wciąż daje się we znaki, a Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że rocznie zachorowania mogą dotyczyć nawet 30% dzieci. Maluchy uczęszczające do przedszkola czy szkoły bardzo często łapią infekcję, a następnie przenoszą ją na rówieśników i domowników. Jak rozpoznać chorobę u dziecka? Kiedy wybrać się do lekarza i czy warto wykonywać test? Na te pytania opowiedział nam Rafał Skrzypek, specjalista medycyny rodzinnej.
W związku z narastającą liczbą zakażeń wirusowych dróg oddechowych eksperci Naczelnej Rady Lekarskiej wydali dziewięć zaleceń. - Potrzebna jest szybka reakcja i elastyczne dostosowanie systemu do rosnących potrzeb - podkreślają. Co znalazło się na liście?
Sezon grypowy trwa w najlepsze, w szkołach choruje coraz więcej dzieci, a lekarze przepełnieni są pracą. Co robić, gdy nasza pociecha gorączkuje, a przychodnia odmawia wizyty. Czy jest to zgodne z prawem pacjenta?
Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej w rozmowie w radiu RMF FM zaapelował o wprowadzenie nowych rozwiązań w organizacji polskiej służby zdrowia. Jego zdaniem najkorzystniejsze byłoby wystawianie L4 bez konieczności wizyty u lekarza.
10-latek trafił do szpitala z powodu ciężkiego przebiegu infekcji. Pomimo starań lekarzy, małego pacjenta nie udało się uratować. Zmarł w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
Kto otrzyma receptę na szczepionkę za darmo?
Powikłania po grypie są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia.
Rośnie liczba zachorowań nie tylko na grypę, ale również na inne groźne wirusy.
"Albo się izolujemy, albo się szczepimy".
W okresie jesienno-zimowym z powodu zmiennej temperatury często nie jesteśmy w stanie dobrać odpowiedniego ubrania. Tym samym narażamy się na przegrzanie lub wyziębienie, a to sprzyja przeziębieniu, anginie i grypie. Gość Dzień Dobry TVN dr Paweł Grzesiowski wytłumaczył, na czym polega różnica między przeziębieniem a grypą. Jak leczyć przeziębienie, a jak grypę? Czym grozi nieleczona grypa?
"Mamy blisko 270 tys. zachorowań na tydzień".
Sprawdź, czym różni się od przeziębienia.
Jak się chronić?
Tej zimy wziąć istnieje ryzyko tzw. twindemii, czyli infekcji zarówno wirusem grypy, jak i COVID-19.