Grypa atakuje
Sezon zachorowań na grypę w Polsce zaczyna się już w październiku i trwa do końca maja. Najwięcej przypadków zakażeń odnotowuje się między styczniem a marcem. To właśnie wtedy jesteśmy najbardziej podatni na wirusy. Wiele osób myli grypę z przeziębieniem, lekceważąc objawy.
Należy pamiętać, że powikłania mogą się pojawić zarówno po grypie o burzliwym, jak i łagodnym przebiegu. Najczęściej w pierwszej kolejności pojawia się zapalenie płuc - pierwotne grypowe (wirusowe) i wtórne bakteryjne (wywołane przez gronkowce, pneumokoki). Wirus grypy może wywołać również anginę, zapalenie ucha środkowego u dzieci oraz powikłania neurologiczne. W groźniejszych przypadkach zdarza się, że grypa prowadzi do zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia osierdzia, a nawet sepsy.
Wzrost zachorowań na grypę
Co prawda lekarze podają, że zachorowań na grypę w lutym było mniej niż w styczniu, ale mówi się o zapowiadanym radykalnym wzroście liczby chorych. Jak informuje portal MedOnet, w lutym odnotowano ponad 737 tys. przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę. W tym czasie zmarło 17 osób.
– Rzeczywiście ten sezon jest absolutnie rekordowy, jeśli można tak powiedzieć, jeśli chodzi o liczbę zachorowań na grypę. W tej chwili u nas w Polsce już jest sytuacja zdecydowanie lepsza niż chociażby była na przełomie roku. W tej chwili notujemy nieco poniżej 30 tys. przypadków dziennie – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.
- Przebieg tego sezonu nie jest typowy. Jeszcze nie osiągnęliśmy szczytu. Wyparliśmy grypę i COVID-19 z naszych głów. A to przekłada się na liczbę zachorowań - dodał.
Objawy grypy
Zwykle grypa u osób młodych i zdrowych kończy się po 5-7 dniach. Jak rozpoznać chorobę? O grypie podpowiedzą nam:
- bóle mięśni, kości i stawów, ból pełzający głowy, wysoka gorączka, zmęczenie, ból w klatce piersiowej.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.
Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Grypa, nawet łagodna, może wywołać groźne powikłania. Jak tego uniknąć?
- Nie możesz wyjść z przeziębienia kolejny tydzień? Lekarz wyjaśnia, dlaczego
- Przeziębienie a grypa - czym się różnią i jak je rozpoznać? Ekspert odpowiada
Medonet
Źródło zdjęcia głównego: Tero Vesalainen/Getty Images