Grypa, nawet łagodna, może wywołać groźne powikłania. Jak tego uniknąć?

Autor:
Katarzyna
Oleksik
kobieta, która jest chora

Sezon zachorowań na grypę trwa w Polsce od października do maja. Najwięcej nowych przypadków odnotowuje się między styczniem a marcem. Jak rozpoznać, że chorujemy akurat na grupę? Do czego może doprowadzić niedoleczona lub źle leczona infekcja? O tym porozmawialiśmy z dr Joanną Pietroń, specjalistką medycyny rodzinnej.

Grypa czy przeziębienie? Jak rozpoznać, na co chorujemy?

Choć grypa i przeziębienie to dwa różne schorzenia wywołane przez różne wirusy, to na podstawie samych dolegliwości nie da się rozpoznać, z którym mamy do czynienia. Trudność bierze się stąd, że ich objawy są podobne, a nasilenie bardzo różnorodne. - Z reguły wirusy "przeziębień", np. rhinowirusy dają łagodniejszy przebieg choroby, a grypa. Choć u niektórych pacjentów przebiega bardzo burzliwie, to u nawet u 50 proc. chorych, może nie dawać żadnych objawów. Takie osoby, choć nie wiedzą, że chorują, że są zakaźne i przekazują wirusa grypę innym – tłumaczyła Joanna Pietroń, specjalistka medycyny rodzinnej. Czasem w błąd wprowadzają nietypowe dolegliwości, np. biegunka, osłabienie i zaburzenia świadomości (głównie u osób starszych), których wiele osób nie łączy z grypą.

Jak bezpiecznie przyjmować leki?

Polacy wydają krocie na leki przeciw grypie
Polacy wydają krocie na leki przeciw grypieDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Warto dodać, że o tym, jak dana osoba przechodzi infekcje wywołaną przez wirusa grypy, decyduje kilka czynników. Jednym z nich jest szczepienie. Daje ono ochronę nie tylko przed infekcją, ale jeżeli już zachorujemy, to pomaga łagodniej przejść chorobę. Zapobiega też groźnym (niekiedy śmiertelnym) powikłaniom. Znaczenie ma także to, czy pacjent zmaga się już z jakąś chorobą przewlekłą. – Grypa, która ma bardzo gwałtowny przebieg, czyli powoduje silne bóle mięśni stawów, dreszcze, gorączkę, uczucie rozbicia, ból głowy (czasem zlokalizowany za gałką oczną) i ból skóry, który niekiedy zgłaszają chorzy, pociąga za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia (to samo tyczy tej o "łagodnym" przebiegu). Najbardziej niebezpieczna jest dla pacjentów, którzy należą do grupy ryzyka. Niestety dla niektórych pacjentów może być ostatnią chorobą w życiu – dodała specjalistka.

Ostateczną odpowiedź na pytanie, czy pacjent ma grypę, czy "zwykłe" przeziębienie dają specjalistyczne badania lub testy, które można kupić w aptece. Ważne, żeby wykonać je na samym początku, gdy tylko pojawiają się objawy. W przypadku grypy można podać lek przeciwwirusowy, który działa do 48 godzin od wystąpienia pierwszych dolegliwości i jest zalecany szczególnie w grupach ryzyka.

Kto powinien się zaszczepić?

Choć o szczepieniach przeciwko grypie powinien pomyśleć każdy z nas (szczepione mogą być już dzieci powyżej 6. miesiąca życia), to zdaniem specjalistki są one szczególnie wskazane osobom zaliczanym właśnie do grupy ryzyka. To one przechodzą infekcję najciężej i niestety, najczęściej umierają, z powodu powikłań, do których grypa może doprowadzić. Kto powinien szczególnie na siebie uważać? – Wirus grypy może zaostrzyć przebieg każdej choroby przewlekłej, dlatego szczepienia są zalecane przede wszystkim osobom po 50. roku życia z chorobami współistniejącymi, tj. chorobami układu oddechowego, układu sercowo-naczyniowego, chorobami nerek, czy wątroby. Powinny je przyjąć także osoby otyłe oraz te, które mają w rodzinie pacjenta onkologicznego lub po przeszczepie. Szczepienia zaleca się także kobietom w ciąży oraz tym, które dopiero planują zajść w ciążę – tłumaczyła lekarka.

Powikłania pogrypowe. Które występują najczęściej?

Powikłania mogą się pojawić zarówno po grypie o burzliwym, jak i łagodnym przebiegu. Najczęstszym powikłaniem pogrypowym jest zapalenie płuc - pierwotne grypowe (wirusowe) i wtórne bakteryjne (wywołane przez gronkowce, pneumokoki). Wirus grypy może wywołać również anginę, zapalenie ucha środkowego u dzieci oraz powikłania neurologiczne ( np.: zespół Guillain-Barré – to postępujące osłabienie mięśni spowodowane uszkodzeniem nerwów obwodowych lub zapalenia mózgu, rdzenia).

Na tym jednak nie koniec. Zdarza się, że grypa prowadzi do zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia osierdzia, a nawet sepsy. Choć skutki przechorowania grupy częściej odczuwają osoby starsze i przewlekle chore, to tak naprawdę powikłania mogą wystąpić u każdego. – Zdarza się, że po grypie pojawiają się zaburzenia rytmu, czy inne problemy z sercem. Czasem pacjent, który zgłasza się do lekarza z bólem w klatce piersiowej, przechodzi całą, pełną diagnostykę, nim specjalista rozpozna pogrypowe zapalanie mięśnia sercowego. Dolegliwości często pojawiają się po jakimś czasie po infekcji i rzadko są łączone z grypą. Co więcej, przyjmowane przez pacjentów leki też zagłuszają pewne objawy, dolegliwości, a tym samym opóźniają wykrycie nieprawidłowości – dodała.

Kiedy najlepiej przyjąć szczepionkę?

Najlepszy czas na szczepienie to przełom września i października. W szczepionce są cztery szczepy i nawet jeśli ktoś przeszedł już grypę, szczepiąc się, zapobiega rozwojowi infekcji wywołanej innym wirusem. Należy pamiętać, że szczepionkę można przyjąć tylko wtedy, gdy jesteśmy całkowicie zdrowi. Jeśli byliśmy chorzy, trzeba odczekać nawet 4 tygodnie. – Warto to zrobić, bo nie mamy lepszej ochrony przed grypą i ewentualnymi powikłaniami niż szczepionka – podsumowała Joanna Pietroń.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: DjordjeDjurdjevic/Getty Images

Pozostałe wiadomości