Testy Combo do zrobienia w niektórych placówkach POZ
W związku z dużą ilością zakażeń grypą oraz wirusem RSV, a także wciąż obecnymi zarażeniami COVID-19 do placówek POZ wprowadzone zostały tzw. testy combo. Chociaż widoczny jest spadek liczby hospitalizowanych z powodu grypy, a także w liczbie wystawianych recept i sprzedaży leków, wciąż stanowi ona duży problem. Liczba hospitalizacji z powodu COVID-19 jest na stałym poziomie, około 700 pacjentów. Nie widać również wyraźnego wzrostu rejestrowanych przypadków.
Zdrowie
- Jest to bardzo nietypowa fala grypy. Na ogół mieliśmy apogeum na przełomie lutego i marca. I dotychczas nie spotkaliśmy tak dynamicznego wzrostu, a następnie tak samo dynamicznego spadku jak obecnie - wskazał szef MZ.
Jak stwierdził minister zdrowia, po konsultacjach z immunologami, epidemiologiami oraz lekarzami zakaźnikami, w lutym i marcu liczba zakażeń nie powinna być już tak wysoka jak obecnie.
- Najnowsze prognozy dotyczące COVID-19 mówią o możliwym wzroście zakażeń do poziomu kilku tysięcy na początku marca. Ale pamiętajmy, że są to prognozy - zaznaczył minister zdrowia, Adam Niedzielski.
Testy Combo - na czym polegają i kiedy będą dostępne?
Jak zapowiedział Adam Niedzielski w części podmiotów można już wykonać testy combo. W pozostałych placówkach są na etapie wdrażania i prawdopodobnie będzie można wykonać taki test już w nadchodzącym tygodniu. Testy combo wykazują, czy pacjent jest zakażony grypą, koronawirusem czy wirusem RSV. Dzięki rozpoznaniu właściwego wirusa możliwe będzie wdrożenie odpowiedniego leczenia.
- Mechanizm jest taki, że to przychodnia samodzielnie kupuje testy combo, za które otrzyma refundację pokrywającą również koszt wykonania testu. Część podmiotów zdecydowała się na grupowe zakupy, co ułatwia im negocjacje cenowe, ale trwa dłużej. Są też podmioty, które miały testy już od dłuższego czasu i teraz mogą je wpisać w proces refundacyjny - wyjaśnił.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Przeziębienie a grypa - czym się różnią i jak je rozpoznać? Ekspert odpowiada
- Grypa u dziecka. Jak szybko i skutecznie zbić gorączkę?
- Grypa zaczyna się rozkręcać. Co zrobić, aby nie zachorować?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Rynek Zdrowia
Źródło zdjęcia głównego: Manu Vega/Getty Images