Wiele osób widzi świat przez mgłę. Czym jest śnieg optyczny?

śnieg optyczny
Czym jest śnieg optyczny?
Źródło: Solskin/GettyImages
Coraz częściej ludzie skarżą się na zmęczenie oczu i zaburzenie widzenia. W czasach wszechobecnej elektroniki nie ma w tym nic dziwnego. Czas spędzony przed ekranami komputerów i telefonów daje się we znaki. Są jednak symptomy, których nie powinniśmy bagatelizować, bowiem mroczki przed oczami przypominające śnieżący ekran telewizora mogą oznaczać poważne problemy zdrowotne. Sprawdź, czym jest śnieg optyczny.

Śnieg optyczny – co to jest?

Śnieg optyczny (ang. visual snow, VS) to zaburzenie polegające na obecności w polu widzenia drobnych, migających kropek przypominających "śnieżący" ekran telewizora. Uporczywe objawy nasilają się w ciemności oraz przy zamkniętych powiekach. Co ciekawe, nie mają związku z okulistyką, a ze zmianami o podłożu neurologicznym.

Naukowcy odkryli również, że problem ten dotyczy około 2 do 3 procent populacji Ziemi. I choć ten odsetek może wydawać się niewielki, patrząc z perspektywy, ze śniegiem optycznym zmagają się miliony ludzi na całym świecie. Zaburzenia te dotykają ludzi w każdym wieku i z różnych środowisk.

Śnieg optyczny i towarzyszące mu objawy

Śniegowi optycznemu często towarzyszą inne objawy i dolegliwości. Mroczki przed oczami ściśle wiążą się także z szumem usznym, mętami w oku, światłowstrętem czy drganiem obrazu. Dodatkowo pacjenci skarżą się na zamglone plamki, uczucie derealizacji (wrażenie wyobcowania i funkcjonowania w nierealnej rzeczywistości) oraz uczucie depersonalizacji (objaw psychopatologiczny związany ze zmienionym odczuwaniem siebie). Zaburzenia widzenia wiązane są także z zaburzeniami psychiatrycznymi: depresją czy zespołem lęku napadowego.

Śnieg optyczny – skąd się bierze?

Widzisz mroczki przed oczami? Pierwsza reakcja - zapisujesz się na wizytę do okulisty. Okazuje się jednak, że zaburzenia widzenia nie są schorzeniem narządu wzroku, a problemem neurologicznym.

Zdaniem specjalistów jest to przetrwała aura migrenowa bez udaru, czyli powikłanie migreny. Mroczki mogą pojawiać się również w przypadku zaburzeń psychicznych, takich jak nerwica czy zespół stresu pourazowego.

Śnieg optyczny - gdzie szukać pomocy? 

Śnieg optyczny z pewnością nie należy do przyjemnych objawów. Im szybciej zaczniemy szukać pomocy, tym lepiej. Oprócz wizyty u neurologa konieczne będą dodatkowe badania, by odpowiednio zdiagnozować pacjenta.

Swoją historią podzieliła się ze światem Sierra Domb, założycielka i dyrektor Visual Snow Initiative. Jak przyznała, pewnego dnia w 2015 roku podczas drogi na uniwersytet zrobiło jej się czarno przed oczami. Od tamtej pory jej wzrok nie był już taki sam. Świat przypominał migający ekran telewizora. Z czasem zaczęły pojawiać się inne objawy – ekstremalna wrażliwość na światło, dzwonienie w uszach i migreny. Mimo wielu wizyt u lekarzy nikt nie potrafił określić, jakie są przyczyny zaburzeń wzroku. Gdy pacjentka odkryła w jednym z czasopism medycznych przypadek zwany śniegiem optycznym, wiedziała, że cierpi na to samo. Po telefonie do lekarza, specjalista potwierdził schorzenie.

Teraz Sierra edukuje innych i pomaga ludziom z podobnymi problemami. Założyła Visual Snow Initiative – organizację non-profit, która podnosi świadomość, zapewnia edukację, oferuje zasoby i ułatwia badania na całym świecie ludziom z zespołem śniegu optycznego. Ponadto stworzyła także pierwsze kryteria diagnostyczne zespołu wzrokowo-śniegowego, tak aby każdy mógł porównać swoją sytuację i szybciej udać się do lekarza.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło: www.sciencealert.com

Źródło zdjęcia głównego: Solskin/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości