W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach pierwszy raz lekarze przeprowadzili zabieg wszczepienia nowoczesnego implantu jaskrowego PGI. O szczegółach opowiedziała nam prof. Dorota Wyględowska-Promieńska, okulistka.
Młodej kobiecie groziła utrata wzroku.
Jęczmień na oku, a raczej - ostra postać gradówki - to torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w formie ropnia i może być spowodowana zarażeniem gronkowcem.
Szkła progresywne znacznie zwiększają komfort życia wielu osób, poprawiając widzenie z bliska i równocześnie z daleka.
Warto stosować zasadę "20/20/20".
Oto symptomy, których nie powinniśmy bagatelizować.
"Jesteśmy w stanie dać im życie bez bólu".
"Wyglądało to jak druga źrenica".
Problemy mogą się rozwinąć nawet w pierwszych miesiącach życia malucha.
Okulary przeciwsłoneczne kupowane poza punktami optycznymi mogą okazać się niezwykle szkodliwe. Traktowane jako dodatek do garderoby są nie tylko niebezpieczne dla wzroku, ale również dla środowiska. O tym, jak dobrać właściwe szkła ochronne mówi dr n. med. Anna Maria Ambroziak.
Praca zdalna oraz nauka online przyczyniły się do pogorszenia wzroku zarówno dorosłych Polaków, jak i najmłodszych. Mówi się, że czeka nas kolejna epidemia. Tym razem krótkowzroczności. Co powinniśmy zatem robić, by lepiej dbać o wzrok dziecka oraz swój własny? Na to pytanie w programie odpowiedziała Monika Dzięgielewska, okulista dziecięcy.
Męty (muszki, mroczki) w oczach pojawiają się zazwyczaj w postaci ruchomych plamek, muszek, nitek, pajęczyn czy chmurek. Choć większość z nich nie jest groźna, to mogą być dość dokuczliwe. O powodach powstawania mętów i sposobach ich usuwania mówiła w Dzień Dobry TVN specjalistka okulistyki.
Podobno migające ekrany tabletów i telefonów komórkowych fatalnie wpływają na nasz wzrok. Czy to prawda? Jak powinniśmy dbać o oczy? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN okulistkę Monikę Dzięgielewską.
Profesor Robert Rejdak to specjalista w skomplikowanej chirurgii zaćmy oraz siatkówki. W swoim życiu przeprowadził ponad 25 tys. interwencji chirurgicznych. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby powiedział o swojej profesji. Czy o oczach wie już wszystko? Pamięta swoją pierwszą operację? W jakich sytuacjach oko cierpi najbardziej? Jak wygląda zabieg na oku? Dowiedzieliśmy się również, dlaczego Piotr Kraśko zdecydował się na operację oczu, dzięki której pozbył się wady wzroku.
Jak się okazuje, 20 proc. dzieci do 14. roku życia wymagają konsultacji okulistycznej, a 30 proc. uczniów od 6. do 15. roku życia ma wady wzroku. Jak rozpoznać, że dziecko ma problem z oczami? O jakie chorobie świadczy biały kolor źrenicy? Czy zez powyżej 3. miesiąca życia jest objawem patologicznym? Jakie wady wzroku obserwuje się u dzieci? O tym w Dzień Dobry TVN okulistka Monika Dzięgielewska.
Dzień Dobry TVN zawsze blisko swoich widzów. Dla kobiet dbających o budżet domowy: cytryna, sól, soda i ocet, czyli ekonomiczny sposób na porządek. A potem najbardziej „znienawidzone” zdanie przez rodziców: „Mamo, Tato nudzę się”. Co zrobić, żeby słyszeć je jak najrzadziej? A także kolejna dobra informacja dla widzów! W trakcie trwania programu między 9 a 10.30 okulista zajrzy w oczy Twojemu dziecku. Zapraszamy jutro od 8.00! Program poprowadzą Anna Kalczyńska i Robert Kantereit.
Do tej pory pomogli 3253 osobom, wykonali 507 operacji zaćmy i 47 innych operacji wzroku. A wszystko to w trakcie tylko 7 wyjazdów! W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: dr Rafał Nowak - okulista, koordynator medyczny projektu "Trzecie Oko" oraz dr Piotr Kleina-Schmidt - okulista projektu "Trzecie Oko". Jak powstał projekt?
Dziecko źle czyta i pisze? Może ma ukrytą wadę wzroku? Kiedy rodzice powinni się zaniepokoić i pójść z dzieckiem do okulisty? Na co powinniśmy zwrócić uwagę podejrzewając wadę wzorku u dziecka? Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Monikę Dzięgielewską, specjalistę chorób oczu.
Laserowa korekcja wzroku to szansa dla tych, którzy muszą a nie chcą nosić okularów. W wakacyjnym studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: ten, który ten zabieg wykonał - dr Marcin Smorawski oraz ta, która przeszła taką korekcję wzroku - Sylwia Arnesen. Jak aktorka czuje się po tym zabiegu i jak zmieniło się jej życie?
Akcja "Okuliści dla Afryki" to inicjatywa w ramach, której udało się przebadać wzrok 1700 dzieci w Kamerunie. O swojej afrykańskiej przygodzie w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały optometrysta Agnieszka Lembowicz i okulista Iwona Filipecka.
Jak sobie poradzić, kiedy nasz wzrok nie jest już najlepszy? Jak prawidłowo dbać o oczy? Co zrobić, kiedy oczy szczypią i swędzą? W kawiarence TVN Cafe, dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska spotkała się z dr. n. med. Jaromirem Wasylukiem - specjalistą chorób oczu, który udzielił naszym widzom kilku praktycznych wskazówek.
Sezon grzewczy, leki na nadciśnienie, tabletki hormonalne, a przede wszystkim palenie tytoniu. Co jeszce szkodzi naszym oczom? Czy prawdą jest że wywary z rumianku i świetlika pomagaja na oczy? W kawiarence TVN Cafe, dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska spotkała się z dr. n. med. Jaromirem Wasylukiem - specjalistą chorób oczu.
Mówi się przekornie, że oczy są zwierciadłem naszej duszy. Okazuje się, że mogą być także odzwierciedleniem zdrowia naszego organizmu. Jak prawidłowo dbać o oczy, jak Polacy o nie dbają i na jakie dolegliwości najczęściej się skarżą? Czy przykładanie wywarów z ziół skutkuje? W kawiarence TVN Cafe, dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska spotkała się z dr. n. med. Jaromirem Wasylukiem - specjalistą chorób oczu.