Innowacyjny zabieg zwalczający jaskrę. "Uzyskaliśmy to, czego oczekiwaliśmy"

BUCHLA_JASKRA_UMT
Ratunek zmagających się z jaskrą
Źródło: Dzień Dobry TVN
W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach pierwszy raz lekarze przeprowadzili zabieg wszczepienia nowoczesnego implantu jaskrowego PGI. Implant jest szczególnie zalecany pacjentom z zaawansowaną jaskrą, u których standardowe metody leczenia nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. O najczęstszych problemach ze wzrokiem opowiedziała nam prof. Dorota Wyględowska-Promieńska, okulistka, Kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Innowacyjna operacja na jaskrę

Krzysztof Gałecki to pierwszy pacjent w Polsce, któremu wszczepiono innowacyjny implant jaskrowy. Zabieg przeprowadzony w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach był ratunkiem dla 75-letniego pacjenta. Pan Krzysztof od 20 lat ma problemy ze wzrokiem, zaczęło się od zaćmy, następnie 10 lat temu zdiagnozowano jaskrę, która z roku na rok postępowała.

Podczas godzinnej operacji, lekarze wszczepili pacjentowi implant, czyli płytkę z tworzywa sztucznego o grubości kilku milimetrów. Wyglądem przypominającą podłużną soczewkę kontaktową pod górną powiekę lewego oka. Druga część zabiegu to umiejscowienie półtora centymetrowej rurki, która jest nieodłączną częścią implantu. Okuliści tworzą tunel, dzięki któremu rurka może znaleźć się wewnątrz gałki ocznej. A także pod górną powieką. Jej rolą jest odprowadzanie nadmiaru płynu, które odpowiedzialny jest za podwyższone ciśnienie w oku.

DD_20241123_Wzrok_REP
Ratunek dla zmagających się z jaskrą
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zdrowe oczy – jak w domowych warunkach wzmocnić wzrok?

Szacuje się, że na jaskrę cierpi około miliona Polaków, z czego 50% chorych jest jeszcze niezdiagnozowanych. Jaskra to nie jedyne schorzenie, które dotyka ludzkich oczu. Jak przyznaje profesor, "uważa się, że za 20-30 lat większość społeczeństwa będzie krótkowzroczna, ponieważ nasze życie ogranicza się do kilku metrów wokół nas, a nawet do kilkudziesięciu centymetrów, jeśli sięgamy po telefon czy spędzamy czas przed komputerem.

Najwięcej pacjentów z zaburzeniami widzenia jest między pięćdziesiątym a osiemdziesiątym rokiem, ponieważ nasilają się zwyrodnienia związane z wiekiem. Niestety jest też coraz więcej młodych osób z krótkowzrocznością i to realny problem. Oznacza, że obraz dobrze widzimy z bliska, z daleka jest rozmyty.

Jak temu zaradzić? Jak przyznała ekspertka, należy zadbać o relaksację oka.

- Proponuje osobom, które długo siedzą przed komputerem, wykorzystać zasadę 20:20:20. 20 minut pracuj, 20 sekund odpocznij, patrząc na przedmiot w odległości 50 cm i wróć znowu do pracy. Kojącym kolorem jest zielony, daje stabilizację i spokój – powiedziała lekarka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości