Maluchy nie zawsze potrafią powiedzieć, co je boli ani jakie mają problemy ze zdrowiem. Sytuacją, na którą należy zwrócić uwagę, jest mrużenie oczu u dziecka. Stanowi ona znak, że trzeba zbadać pociechę, ponieważ takie zachowanie bardzo często świadczy o wadach wzroku.
Regularne sprawdzanie stanu zdrowia malucha jest bardzo ważne. Nieskorygowane wady wzroku, których objaw często stanowi mrużenie oczu u dziecka, miewają szereg bardzo poważnych konsekwencji. Na wady wzroku cierpi około 80% społeczeństwa – być może twoje dziecko też!
Mrużenie oczu u dziecka - jakie mogą być przyczyny?
Mrużenie oczu może mieć bardzo różne przyczyny. Do jednego z najczęstszych powodów należą wady wzroku - głównie krótkowzroczność, która z reguły ujawnia się w okresie dojrzewania, chociaż mogą cierpieć na nią również młodsze dzieci. Objawia się ona zaburzonym widzeniem. Za jej przyczynę uznaje się zbyt krótką gałkę oczną – obraz ogniskuje się przed siatkówką, a nie na niej. Bardzo często rogówka osób z tą wadą jest nadmiernie wypukła. Inną prawdopodobną przyczyną mrużenia oczu u dzieci jest nadmierne wysuszenie śluzówki oka, do której może dojść na skutek alergii np. na pyłki.
Jeżeli dziecko mruży oczy w okresie jesienno-zimowym, warto udać się z nim nie tylko do okulisty, lecz także do alergologa. Co ważne, objaw pojawia się też w przypadku innych alergii, m.in. na roztocza, zwierzęta domowe. Za kolejną przyczynę częstego mrużenia oczu u dzieci uważa się światłowstręt, który dokładniej omówimy w dalszej części artykułu. Tego typu czynności mogą mieć także charakter tików na tle nerwowym i nie mieć związku z zaburzeniami w obrębie narządu wzroku.
Częste mrużenie oczu u dziecka a wady wzroku
Mrużenie oczu u dziecka, np. w czasie oglądania telewizji lub odczytywania zdań ze szkolnej tablicy, wskazuje na wadę wzroku - krótkowzroczność. Jeśli dziecko frustruje się podczas pisania i czytania, nie wychodzi mu to prawidło, warto udać się do specjalisty, aby zdiagnozować drugą, popularną wśród dzieci wadę wzroku, czyli dalekowzroczność. Cechuje się ona zaburzonym widzeniem z bliska wskutek skupiania za siatkówką promieni słonecznych wpadających do oka oraz zbyt płaskiej rogówki.
Warto od najmłodszych lat życia dziecka stosować profilaktykę wad wzroku, np. uczyć zachowywania właściwej odległości od ekranu telewizora i komputera, zapewnić odpowiednie oświetlenie przy nauce, chronić oczu malucha przed działaniem promieni UV. Wady wzroku u dzieci (nawet bardzo małych) mogą być korygowane za pomocą szkieł korekcyjnych, a także za pomocą ortokorekcji, czyli niechirurgicznej korekcji krótkowzroczności lub niewielkiego astygmatyzmu za pomocą specjalistycznych ortosoczewek.
Mrużenie oczu - co oznacza? Kiedy to może być światłowstręt?
Mrużenie oczu u małego dziecka może być wywołane światłowstrętem. Należy jednak pamiętać, że to nie jednostka chorobowa sama w sobie, a jedynie objaw, dlatego konieczna będzie dalsza diagnostyka. Jego syndromem jest nie tylko mrużenie oczu, ale i ich łzawienie oraz pieczenie i ból. Może być to objaw schorzeń, takich jak:
- bielactwo,
- infekcja na skutek nieprawidłowego noszenia soczewek kontaktowych,
- jaskra wrodzona,
- podrażnienie na skutek przebywania na dworze bez ochrony oczu,
- uszkodzenie nabłonka rogówki na skutek owrzodzenia lub ciała obcego na gałce ocznej,
- zapalenie gałki ocznej,
- zapalenie tęczówki i ciała rzęskowego,
- zapalenie spojówek.
Mrużenie oczu u niemowląt
Mrużenie oczu u niemowlaka bardzo często jest niegroźne. Wywołane może być nadwrażliwością na światło. Nabywanie zdolności rozpoznawania kolorów, poprawa ostrości widzenia oraz wrażliwości na oświetlenie może potrwać kilka miesięcy, stąd częste mrużenie oczu. Nie powinny one być jednak silnie załzawione, czerwone lub zaropiałe. Bardzo często te objawy świadczą nie o nadwrażliwości na światło, lecz o infekcji oczu, której powinien przyjrzeć się specjalista – pediatra.
Inne alarmujące objawy świadczące o zaburzeniach wzroku u dzieci
Sygnałem alarmowym dla rodziców, który powinien skłonić ich do zabrania dziecka do specjalisty, jest nie tylko mrużenie oczu, lecz także pocieranie ich, zamykanie jednego oka, powtarzające się przechylanie głowy, podchodzenie bardzo blisko do oglądanych przedmiotów, np. książki czy telewizora, "rozbiegane" gałki oczne, zaczerwienienie oczu. Dziecko z wadą wzroku może dodatkowo uskarżać się na ból głowy i oczu, zwłaszcza po długim czytaniu, nauce czy oglądaniu telewizji.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
Źródło zdjęcia głównego: Lauren Bates/GettyImages