Twoje dziecko mruży oczy? Sprawdź, jakie mogą być przyczyny

Autor:
Adrian
Adamczyk
Dziecko wyglądające z łóżeczka

Malu­chy nie zawsze potra­fią powie­dzieć, co je boli ani jakie mają pro­blemy ze zdro­wiem. Sytu­acją, na którą należy zwró­cić uwagę, jest mru­że­nie oczu u dziecka. Stanowi ona zna­k, że trzeba zba­dać pociechę, ponie­waż takie zachowanie bar­dzo czę­sto świadczy o wadach wzroku.

Regu­larne spraw­dza­nie stanu zdro­wia malucha jest bar­dzo ważne. Nieskorygowane wady wzroku, któ­rych obja­w często stanowi mru­że­nie oczu u dziecka, miewają sze­reg bar­dzo poważ­nych kon­se­kwen­cji. Na wady wzroku cierpi około 80% spo­łe­czeń­stwa – być może twoje dziecko też!

Mru­że­nie oczu u dziecka - jakie mogą być przy­czyny?

Mru­że­nie oczu może mieć bar­dzo róż­ne przy­czyny. Do jed­nego z najczęstszych powodów należą wady wzroku - głów­nie krót­ko­wzrocz­ność, która z reguły ujaw­nia się w okre­sie doj­rze­wa­nia, chociaż mogą cier­pieć na nią również młod­sze dzieci. Obja­wia się ona zabu­rzo­nym widze­niem. Za jej przy­czynę uznaje się zbyt krótką gałkę oczną – obraz ogni­skuje się przed siat­kówką, a nie na niej. Bar­dzo czę­sto rogówka osób z tą wadą jest nadmier­nie wypu­kła. Inną praw­do­po­dobną przy­czyną mru­że­nia oczu u dzieci jest nadmierne wysu­sze­nie ślu­zówki oka, do któ­rej może dojść na sku­tek aler­gii np. na pyłki.

Jeżeli dziecko mruży oczy w okre­sie jesienno­-zi­mo­wym, warto udać się z nim nie tylko do oku­li­sty, lecz także do aler­go­loga. Co ważne, objaw poja­wia się też w przy­padku innych aler­gii, m.in. na roz­to­cza, zwie­rzęta domowe. Za kolejną przy­czynę czę­stego mru­że­nia oczu u dzieci uważa się świa­tło­wstręt, który dokład­niej omó­wimy w dalszej czę­ści arty­kułu. Tego typu czyn­no­ści mogą mieć także cha­rak­ter tików na tle ner­wo­wym i nie mieć związku z zabu­rze­niami w obrę­bie narządu wzroku. 

Czę­ste mru­że­nie oczu u dziecka a wady wzroku

Mru­że­nie oczu u dziecka, np. w czasie oglą­da­nia tele­wi­zji lub odczytywania zdań ze szkol­nej tablicy, wska­zuje na wadę wzroku - krótkowzroczność. Jeśli dziecko fru­struje się podczas pisa­nia i czy­ta­nia, nie wycho­dzi mu to pra­wi­dło, warto udać się do spe­cja­li­sty, aby zdia­gno­zo­wać drugą, popularną wśród dzieci wadę wzroku, czyli dalekowzroczność. Cechuje się ona zabu­rzo­nym widze­niem z bli­ska wsku­tek sku­pia­nia za siatkówką pro­mieni sło­necz­nych wpa­da­jących do oka oraz zbyt pła­skiej rogówki.

Warto od naj­młod­szych lat życia dziecka sto­so­wać pro­fi­lak­tykę wad wzroku, np. uczyć zachowywania wła­ści­wej odle­gło­ści od ekranu tele­wi­zora i kom­pu­tera, zapewnić odpowiednie oświe­tle­nie przy nauce, chronić oczu malucha przed dzia­ła­niem pro­mieni UV. Wady wzroku u dzieci (nawet bar­dzo małych) mogą być kory­go­wane za pomocą szkieł korek­cyj­nych, a także za pomocą orto­ko­rek­cji, czyli nie­chi­rur­gicz­nej korek­cji krót­ko­wzrocz­no­ści lub nie­wiel­kiego astyg­ma­ty­zmu za pomocą specjalistycznych orto­so­cze­wek. 

Mru­że­nie oczu - co ozna­cza? Kiedy to może być świa­tło­wstręt?

Mru­że­nie oczu u małego dziecka może być wywo­łane świa­tło­wstrętem. Należy jed­nak pamię­tać, że to nie jed­nostka chorobowa sama w sobie, a jedy­nie objaw, dla­tego konieczna będzie dal­sza dia­gno­styka. Jego syn­dro­mem jest nie tylko mrużenie oczu, ale i ich łza­wie­nie oraz pie­cze­nie i ból. Może być to objaw scho­rzeń, takich jak: 

  • bie­lac­two,
  • infek­cja na sku­tek niepra­wi­dłowego nosze­nia socze­wek kon­tak­to­wych,
  • jaskra wro­dzona,
  • podrażnienie na sku­tek prze­by­wa­nia na dwo­rze bez ochrony oczu,
  • uszko­dze­nie nabłonka rogówki na sku­tek owrzo­dze­nia lub ciała obcego na gałce ocznej,
  • zapa­le­nie gałki ocznej,
  • zapa­le­nie tęczówki i ciała rzę­sko­wego,
  • zapa­le­nie spo­jó­wek.

Mru­że­nie oczu u nie­mow­ląt

Mru­że­nie oczu u nie­mow­laka bar­dzo czę­sto jest niegroźne. Wywo­łane może być nadw­raż­li­wo­ścią na świa­tło. Naby­wa­nie zdolności roz­po­zna­wa­nia kolo­rów, poprawa ostro­ści widze­nia oraz wraż­li­wo­ści na oświe­tle­nie może potrwać kilka mie­sięcy, stąd czę­ste mru­że­nie oczu. Nie powinny one być jed­nak silnie załza­wione, czer­wone lub zaro­piałe. Bar­dzo czę­sto te objawy świad­czą nie o nadwraż­li­wo­ści na świa­tło, lecz o infek­cji oczu, któ­rej powi­nien przyj­rzeć się spe­cja­li­sta – pedia­tra.

Inne alar­mu­jące objawy świad­czące o zabu­rze­niach wzroku u dzieci

Sygna­łem alar­mo­wym dla rodziców, który powinien skłonić ich do zabrania dziec­ka do spe­cja­li­sty, jest nie tylko mru­że­nie oczu, lecz także pocie­ra­nie ich, zamy­ka­nie jed­nego oka, powta­rza­jące się przechylanie głowy, pod­cho­dze­nie bar­dzo bli­sko do oglą­da­nych przedmio­tów, np. książki czy tele­wi­zora, "roz­bie­gane" gałki oczne, zaczerwienienie oczu. Dziecko z wadą wzroku może dodat­kowo uskar­żać się na ból głowy i oczu, zwłasz­cza po dłu­gim czy­ta­niu, nauce czy oglą­da­niu tele­wi­zji.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Lauren Bates/GettyImages

Pozostałe wiadomości