Czy dziecko może samo pójść do sklepu?
Zgodnie z przepisami rodzice mają obowiązek sprawowania opieki nad dzieckiem - dbać o jego bezpieczeństwo i interesy. Ponadto, dziecko poniżej 7. roku życia musi korzystać z drogi pod opieką osoby, która ma co najmniej 10 lat. Zgodnie z prawem o ruchu drogowym - dziecko może korzystać z drogi od wieku 7 lat, ale jednocześnie zgodnie z kodeksem wykroczeń "jeśli osoba mająca obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do jego przebywania na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego, podlega karze".
Jak tłumaczy na Facebooku prawniczka Agata Dawidowska, która prowadzi tam konto o nazwie Prawa Małego Człowieka "wykroczenie to polega na pozostawieniu dziecka na drodze bez opieki osoby mającej co najmniej 10 lat lub dopuszczenia do bawienia się na torach pojazdu szynowego".
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Parenting
Oznacza to, że dziecko powyżej 7. roku życia może samodzielnie pójść do sklepu, a poniżej jedynie pod opieką. Chociaż w tym wypadku opiekunem może być nawet starsze rodzeństwo - ważne, aby miało ono co najmniej 10 lat.
Należy jednak pamiętać o jeszcze jednym przepisie. Zgodnie z art. 160 § 2 kodeksu karnego narażenie dziecka na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu jest karane. Nie zabrania nam ono jednak wysyłać dziecka do sklepu samodzielnie, ale należy zadbać o jego bezpieczeństwo i zdrowie.
W jakim wieku może samo robić zakupy?
Dziecko poniżej 13. roku życia może wykonywać drobne, codzienne zakupy, takie jak produkty spożywcze czy przedmioty niezbędne do szkoły. Zgodnie z art. 14 kc "Czynność prawna dokonana przez osobę, która nie ma zdolności do czynności prawnych, jest nieważna. Jednakże gdy osoba niezdolna do czynności prawnych zawarła umowę należącą do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego, umowa taka staje się ważna z chwilą jej wykonania, chyba że pociąga za sobą rażące pokrzywdzenie osoby niezdolnej do czynności prawnych".
Oznacza to, że siedmio- czy dziesięciolatek może nie tylko samodzielnie pójść po zakupy, ale również je zrobić. O ile oczywiście są to drobne spożywcze zakupy czy artykuły szkolne.
W komentarzach do jednego z moich postów dotyczących tego czy uczeń może wyjść w czasie lekcji do toalety znalazło się...
Posted by Prawa Małego Człowieka on Monday, March 20, 2023
Co może kupować dziecko?
Jak podaje portal infor.pl "dziecko przed ukończeniem 13 lat może kupić np. blok rysunkowy, ale nie może już nabyć drogiego zestawu farb, gdyż taki zakup nie zalicza się do kategorii drobnych bieżących spraw życia codziennego. Gdyby taki zakup zostałby dokonany, to prawny opiekun mógłby się powoływać na nieważność umowy".
Zatem duże znaczenie ma wartość kupowanych przedmiotów. W związku z tym, o ile dziecko wysłane po bułki czy mleko, będzie mogło je kupić, o tyle samodzielne zakupy drogiego sprzętu elektronicznego do skutku nie dojdą. Aby mogło tak się stać, nieletni potrzebuje zgody opiekuna prawnego.
Podsumowując - dzieci poniżej 18. roku życia mogą robić zakupy, chociaż wiąże się to z kilkoma obostrzeniami.
Przełomowy moment w wieku dziecka - kiedy może robić duże zakupy?
13-latek ma już ograniczoną dolność do czynności prawnych. A to oznacza, że "może zawierać umowy za zgodą lub po uzyskaniu potwierdzenia od opiekuna prawnego". Zatem może kupić drogi sprzęt elektroniczny, jednak wymaga to zgody opiekuna prawnego.
- Gdyby takiej zgody nie było w momencie zakupu, to ważność umowy zależy od potwierdzenia przez opiekuna prawnego - podaje portal infor.pl.
Zobacz także:
- Co należałoby do obowiązków Rzecznika Praw Ucznia? "Problemy są wielorakie"
- Mija rok od śmierci Kamilka. "Staram się pamiętać go takim, jakim był. Nie jak wyglądał w trumience"
- Zasada: jeden rodzic zawsze trzeźwy. "Kiedy się napijemy, to wkracza prawo"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: infor.pl/Prawa Małego Człowieka
Źródło zdjęcia głównego: Isabel Pavia/Getty Images