Czy dziecko może samo pójść do sklepu? Trzeba pamiętać o tych przepisach

Chłopiec na zakupach
Czy dziecko może samo pójść do sklepu? Czy musi mieć ukończone 18 lat?
Źródło: Isabel Pavia/Getty Images
Wielu z nas już we wczesnym wieku pokonywało drogę ze szkoły do domu samodzielnie, a po niewielkie zakupy wysyłali nas nasi rodzice. Jednak coraz częściej niechętnie wypuszcza się pociechy samopas na podwórko. Czy można wypuścić dziecko samo do sklepu? Czy może ono robić zakupy? Rodzice powinni kierować się nie tylko zdrowym rozsądkiem, ale również mieć świadomość, jakie są przepisy.

Czy dziecko może samo pójść do sklepu?

Zgodnie z przepisami rodzice mają obowiązek sprawowania opieki nad dzieckiem - dbać o jego bezpieczeństwo i interesy. Ponadto, dziecko poniżej 7. roku życia musi korzystać z drogi pod opieką osoby, która ma co najmniej 10 lat. Zgodnie z prawem o ruchu drogowym - dziecko może korzystać z drogi od wieku 7 lat, ale jednocześnie zgodnie z kodeksem wykroczeń "jeśli osoba mająca obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do jego przebywania na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego, podlega karze".

Jak tłumaczy na Facebooku prawniczka Agata Dawidowska, która prowadzi tam konto o nazwie Prawa Małego Człowieka "wykroczenie to polega na pozostawieniu dziecka na drodze bez opieki osoby mającej co najmniej 10 lat lub dopuszczenia do bawienia się na torach pojazdu szynowego".

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Parenting

Źródło: Dzień Dobry TVN
2/3 nastolatek zmieniłoby coś w swoim wyglądzie
2/3 nastolatek zmieniłoby coś w swoim wyglądzie
Spokojny sen naszego maluszka
Spokojny sen naszego maluszka
Moje dziecko boi się dentysty - napisy
Moje dziecko boi się dentysty - napisy
Jak rozmawiać z dzieckiem o nałogu?
Jak rozmawiać z dzieckiem o nałogu?
Chcesz pogadać z nastolatkiem? Nie dzwoń (napisy)
Chcesz pogadać z nastolatkiem? Nie dzwoń (napisy)
Podróż z małym dzieckiem. Czy to możliwe?
Podróż z małym dzieckiem. Czy to możliwe?
Jak odzwyczaić dziecko od pieluch?
Jak odzwyczaić dziecko od pieluch?
Jakie prawa ma Twoje dziecko w szkole?
Jakie prawa ma Twoje dziecko w szkole?
Czy rodzice powinni “cenzurować” strój nastolatka?
Czy rodzice powinni “cenzurować” strój nastolatka?
Operacja dziecka w łonie matki
Operacja dziecka w łonie matki
Alkohol w rękach nastolatków
Alkohol w rękach nastolatków
Rok po operacji dziecka w łonie matki
Rok po operacji dziecka w łonie matki
Dziecko choruje – czy może wyjść na spacer? (napisy)
Dziecko choruje – czy może wyjść na spacer? (napisy)
W pętli szkolnej przemocy - napisy
W pętli szkolnej przemocy - napisy

Oznacza to, że dziecko powyżej 7. roku życia może samodzielnie pójść do sklepu, a poniżej jedynie pod opieką. Chociaż w tym wypadku opiekunem może być nawet starsze rodzeństwo - ważne, aby miało ono co najmniej 10 lat.

Należy jednak pamiętać o jeszcze jednym przepisie. Zgodnie z art. 160 § 2 kodeksu karnego narażenie dziecka na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu jest karane. Nie zabrania nam ono jednak wysyłać dziecka do sklepu samodzielnie, ale należy zadbać o jego bezpieczeństwo i zdrowie.

W jakim wieku może samo robić zakupy?

Dziecko poniżej 13. roku życia może wykonywać drobne, codzienne zakupy, takie jak produkty spożywcze czy przedmioty niezbędne do szkoły. Zgodnie z art. 14 kc "Czynność prawna dokonana przez osobę, która nie ma zdolności do czynności prawnych, jest nieważna. Jednakże gdy osoba niezdolna do czynności prawnych zawarła umowę należącą do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego, umowa taka staje się ważna z chwilą jej wykonania, chyba że pociąga za sobą rażące pokrzywdzenie osoby niezdolnej do czynności prawnych".

Oznacza to, że siedmio- czy dziesięciolatek może nie tylko samodzielnie pójść po zakupy, ale również je zrobić. O ile oczywiście są to drobne spożywcze zakupy czy artykuły szkolne.

Co może kupować dziecko?

Jak podaje portal infor.pl "dziecko przed ukończeniem 13 lat może kupić np. blok rysunkowy, ale nie może już nabyć drogiego zestawu farb, gdyż taki zakup nie zalicza się do kategorii drobnych bieżących spraw życia codziennego. Gdyby taki zakup zostałby dokonany, to prawny opiekun mógłby się powoływać na nieważność umowy".

Zatem duże znaczenie ma wartość kupowanych przedmiotów. W związku z tym, o ile dziecko wysłane po bułki czy mleko, będzie mogło je kupić, o tyle samodzielne zakupy drogiego sprzętu elektronicznego do skutku nie dojdą. Aby mogło tak się stać, nieletni potrzebuje zgody opiekuna prawnego.

Podsumowując - dzieci poniżej 18. roku życia mogą robić zakupy, chociaż wiąże się to z kilkoma obostrzeniami.

Przełomowy moment w wieku dziecka - kiedy może robić duże zakupy?

13-latek ma już ograniczoną dolność do czynności prawnych. A to oznacza, że "może zawierać umowy za zgodą lub po uzyskaniu potwierdzenia od opiekuna prawnego". Zatem może kupić drogi sprzęt elektroniczny, jednak wymaga to zgody opiekuna prawnego.

- Gdyby takiej zgody nie było w momencie zakupu, to ważność umowy zależy od potwierdzenia przez opiekuna prawnego - podaje portal infor.pl.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: infor.pl/Prawa Małego Człowieka

Źródło zdjęcia głównego: Isabel Pavia/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości