Monika Horna-Cieślak nową Rzeczniczką Praw Dziecka. Kim jest?

15068758-sejm-wybral-monike-horna-cieslak-na-rzeczniczke-praw-dziecka-5-36s
Źródło: Dzień Dobry TVN
Widzisz bijące się dzieci? Reaguj!
Widzisz bijące się dzieci? Reaguj!
Mąż zgotował jej piekło, teraz trafił do więzienia
Mąż zgotował jej piekło, teraz trafił do więzienia
Jak chronić nasze dzieci przed przemocą?
Jak chronić nasze dzieci przed przemocą?
Jak reagować na przemoc?
Jak reagować na przemoc?
Mówimy głośno o cichej przemocy
Mówimy głośno o cichej przemocy
Sejm powołał nową Rzeczniczkę Praw Dziecka. Została nią adwokatka Monika Horna-Cieślak, działaczka społeczna i aktywistka, która od wielu lat wspiera młode osoby w kryzysie. Jest współautorką ustawy o ochronie małoletnich tzw. "ustawy Kamilka z Częstochowy". Co jeszcze o niej wiemy?

Kim jest Monika Horna-Cieślak?

We wtorek, 28 listopada Sejm głosował nad wyborem nowego Rzecznika Praw Dziecka. Jedyną kandydatką była Monika Horna-Cieślak. Adwokatka zdobyła wymaganą bezwzględną większość głosów. Zastąpi na tym stanowisku Mikołaja Pawlaka, który był rzecznikiem od 2018 roku. Jego kadencja upływa 14 grudnia.

Monika Horna-Cieślak urodziła się 5 grudnia 1989 roku. Jest adwokatką i działaczką społeczną. Studiowała prawo na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Następnie zrobiła aplikację adwokacką.

Od ponad 10 lat jako prawniczka udziela pomocy osobom młodym, które są ofiarami przemocy fizycznej, psychicznej czy seksualnej. Jest współautorką wielu aktów prawnych, które dotyczyły praw dzieci. Współpracuje z organizacjami takimi, jak Przyszłość dla Młodych czy Nastoletni Azyl. Przez wiele lat pracowała dla fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Jest członkinią Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej i Komisji ds. Współpracy z Sądami przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie.

Monika Horna-Cieślak - Rzeczniczka Praw Dziecka

Monika Horna-Cieślak już jako nastolatka zainteresowała się kwestią ochrony praw dziecka. Opowiedziała o tym w wywiadzie dla serwisu prawieoprawie.pl.

- Kiedy miałam 14 lat oglądałam w moim Grudziądzu wraz z rodzicami popularne wtedy „Rozmowy w toku”. Ewa Drzyzga przedstawiała problem krzywdzenia dzieci. Wtedy po raz pierwszy usłyszałam o tym, że dzieci mogą doświadczać przemocy ze strony osób im bliskich - rodziców, trenerów, etc. Pamiętam jaka byłam tym zszokowana i bardzo zdenerwowana, że ktoś może krzywdzić moich rówieśników. Poczułam wtedy taki nastoletni bunt, a to były początki mówienia o problematyce krzywdzenia dzieci w Polsce.- powiedziała Horna-Cieślak w wywiadzie dla serwisu prawieoprawie.pl.

Więcej informacji o Monice Hornej-Cieślak można przeczytać na stronie tvn24.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości