Był przypalany papierosami, polewany gorącą wodą i rzucany na rozgrzany piec węglowy. Co się dzieje po śmierci Kamilka?
Czy taka instytucja jest rzeczywiście potrzebna?
Sprawą zajmie się policja.
Sytuacja w mediach publicznych, ślubowanie nowej rzeczniczki praw dziecka i budżet państwa na 2024 rok. O czym jeszcze informują media? 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o poranku, przedstawił w Dzień Dobry TVN Radosław Mróz, dziennikarz TVN24.
Nowym Rzecznikiem Praw Dziecka została adwokatka Monika Horna-Cieślak.
We wtorek, 28 listopada w mediach pojawiła się informacja o 19-letniej kobiecie, która urodziła dziecko w lesie. Wybrano też nową Rzeczniczkę Praw Dziecka. Portale pisały również o znanym muzyku Krzysztofie S. oskarżonym przez prokuraturę o wykorzystanie seksualne osoby poniżej 15. roku życia.
Jest współautorką ustawy o ochronie małoletnich tzw. "ustawy Kamilka z Częstochowy".
Dziecięcym Telefonie Zaufania, który działa przy Rzeczniku Praw Dziecka uruchamia pomoc dla ukraińskich dzieci i młodzieży. Od marca pod numerem telefonu 800 12 12 12 będzie dyżurować psycholog, który biegle posługujący się językiem ukraińskim.
3-letnia Hania z Kłodzka, noworodek ze Szczecina, 3-letnia Zuzia z Poznania. O maltretowaniu dziecka dowiadujemy się dopiero wtedy, gdy umiera w tragicznych okolicznościach. Sprawcami najczęściej są rodzice i opiekunowie. Uniknięciu podobnych dramatów może pomóc wprowadzenie w Polsce Serious Case Review czy zwiększanie świadomości społecznej, m.in. w takie dni jak Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci.
Obowiązkowe prace społeczne za utrudnianie dziecku kontaktu z drugim rodzicem - wprowadzenie takiej kary do przepisów prawa domaga się RPD. Zdaniem Mikołaja Pawlaka, tego typu alienacja jest formą przemocy emocjonalnej.
Rzecznik Praw Dziecka wystosował pismo do resortu rodziny, w którym zwrócił uwagę, że należy podnieść kwotę zasiłku pielęgnacyjnego i wprowadzić jego coroczną waloryzację. - Aktualnie obowiązująca wysokość tego zasiłku nie sprosta oczekiwaniom rodziców dzieci z niepełnosprawnościami - zauważa Mikołaj Pawlak.
Pandemia w Polsce dotknęła wszystkich - także uczniów. Rzecznik Praw Dziecka staje w ich obronie i apeluje, aby nauczyciele wystawili wyże oceny oraz, aby wszystkie dzieci uzyskały promocję do następnej klasy.
Sposób traktowania uczniów przez niektórych nauczycieli narusza postanowienia Konwencji o prawach dziecka - uważa Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Dlatego, jego zdaniem, należy zmienić system kształcenia przyszłych pedagogów. Z propozycją w tej sprawie RPO wystąpił do ministra nauki Wojciecha Murdzka. Czego mają dotyczyć zmiany?
"Plecak mojej 11 letniej córki waży!!!!!!!!!!!! 6,7 kg !!!!!!!!!!!!!!!!! BEZ picia, śniadania nie wspomnę o butach na wf i stroju !!!!" - to tylko fragment emocjonalnego wpisu, który Mariusz Kałamaga zamieścił w mediach społecznościowych. Komik przeliczył, że plecak jego córki waży 1/3 jej wagi. Jak według niego można rozwiązać problem ciężkich tornistrów? Zapytał o to reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger. Obaj Panowie założyli na ramiona plecaki, które ważyły ok. 30 proc. ich wagi. Dali radę przejść kilka kroków?
Kilka dni temu w Internecie pojawiło się nagranie, na którym widzimy jak nauczyciel uderza dziecko w twarz. W studiu Dzień Dobry TVN gościmy Kingę Zychowicz, nauczycielkę oraz Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka, z którymi porozmawialiśmy, dlaczego w ogóle doszło do takiej sytuacji. Co doprowadza nauczyciela do takiego stanu? Jak możemy zapobiec przemocy w szkole? Jak zauważył Rzecznik Praw Dziecka, nauczyciel nie ma prawa uderzyć dziecka w żadnej sytuacji, nawet gdy uczeń go prowokuje.
Z okazji Dnia Dziecka reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer spełnił marzenie dzieciaków, które marzą, by w przyszłości wygryźć Kraśków i innych Prokopów. Zobaczcie, co dla nich przygotował.
Rusza kampania Powiedzmy STOP szkolnej agresji, której celem jest nagłośnienie problemu przemocy rówieśniczej oraz zmiana postaw młodzieży. Jej inicjatorem jest Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby zapytać o szczegóły tej akcji. Jak - według niego - należy reagować na przemoc w szkole? Naszym gościem była również sędzia i społeczny doradca Rzecznika Praw Dziecka Anna Maria Wesołowska. Dlaczego dzieci stają się agresywne? Jaka sankcja karna grozi agresorowi?
Polskie szkoły i przedszkola atakuje epidemia wszawicy. Groźna choroba jest nie tylko trudna do wyleczenia, jest także dużym problemem społecznym. Wszawica łączy się ze wstydem. Rzecznik Praw Dziecka wysłał list do wszystkich szkół, w którym poinformował, że do przepadania dzieci pod kątem wszawicy nie potrzeba zgody rodziców. Jakie objawy daje nieleczona wszawica? Jak wygląda samo leczenie, a jak profilaktyka? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, biolog Łukasz Bożycki oraz pediatra Alicja Karney.
Ponad połowa Polaków nie widzi problemu w okazjonalnym daniu dziecku klapsa. Prawie jedna trzecia z nas stosuje bicie jako metodę wychowawczą. Te liczby sprawiają, że włos jeży się na głowie. W Dzień Dobry TVN Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zaznaczył jednak, że sytuacja jest dużo lepsza niż parę lat temu. Jak na przestrzeni ostatnich lat zmieniło się prawodawstwo dotyczące stosowania przemocy wobec dzieci?
W Pogotowiu Opiekuńczym w Lublinie doszło do incydentu na tle seksualnym. Jak mogło do tego dojść? Jak tego typu placówki powinny być prowadzone, aby nie dochodziło do takich sytuacji? Czy są one kontrolowane? W Dzień Dobry TVN mówiły o tym psycholog i specjalista ds. ochrony dzieci przed krzywdzeniem Jolanta Zmarzlik i dyrektor Zespołu Edukacji i Wychowania w Biurze Rzecznika Praw Dziecka Beata Sobocińska.
Niedawno Rzecznik Praw Dziecka po raz kolejny zaapelował do nauczycieli i szkół o zmniejszenie ilości zadawanych prac domowych. Czy dzieci powinny dostawać jednakowe zadania, które powinny wykonać w domu? Czy praca domowa musi polegać tylko i wyłącznie na wypełnianiu zadań w zeszytach ćwiczeń i podręcznikach? Jak zmotywować dziecko do pracy? W Dzień Dobry TVN o nowym obliczu edukacji mówiły: psycholog w biurze Rzecznika Praw Dziecka Elżbieta Szadura-Urbańska, nauczycielka w szkole niepublicznej w Warszawie Kinga Zychowicz i dyrektor szkoły publicznej w Warszawie Wioletta Krzyżanowska.
Ile czasu Twoje dziecko spędza na odrabianiu pracy domowej? Utrwala materiał z lekcji, czy musi się uczyć czegoś nowego? Ma czas na zabawę i rozwijanie pasji? Nadmiar pracy domowej powoduje frustrację zarówno u dzieci, jak i u rodziców, którzy nie zawsze są wstanie pomóc swoim pociechom. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak uważa, że polskie dzieci spędzają za dużo czasu na odrabianiu lekcji. Postanowił napisać w tej sprawie list do Minister Edukacji. Jaka będzie odpowiedź?
W 2016 roku Telefon Zaufania dla dzieci Fundacji Dzieci Niczyje zadzwonił 117 tysięcy razy. Dodatkowo pracownicy odpowiedzieli na 6,5 tysiąca wiadomości na czacie. Z jakimi problemami borykają się współczesne dzieci? Kiedy kończy się anonimowość i do akcji wkracza Rzecznik Praw Dziecka? W Dzień Dobry TVN Lucyna Kicińska, dyrektor Telefonu Zaufania dla dzieci Fundacji Dzieci Niczyje i Elżbieta Szadura-Urbańska z Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka opowiedziały o pomocy, którą niosą skrzywdzonym dzieciom.
Na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka padła sugestia, że homoseksualizm mężczyzn może wynikać z powodu braku ojca w dzieciństwie. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy seksuologa prof. Zbigniewa Lwa Starowicza oraz stylistę Tomasza Jacykowa. Skąd ta rewolucyjna teza, że na homoseksualizm może mieć wpływ brak obecności ojca w życiu dziecka?