Nowa Rzeczniczka Praw Dziecka doprowadziła Ewę Drzyzgę do łez. "Wzbudziło to we mnie młodzieńczy bunt"

WODZ3230
Źródło: Dzień Dobry TVN
Nowe spojrzenie na urząd Rzecznika Praw Dziecka
Nowe spojrzenie na urząd Rzecznika Praw Dziecka
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Nowym Rzecznikiem Praw Dziecka została adwokatka Monika Horna-Cieślak. Jakie zmiany zamierza wprowadzić w pierwszej kolejności? O tym opowiedziała w Dzień Dobry TVN w towarzystwie przedstawicieli "Nastoletniego Azylu" i "Fundacji Autism Team".

Nowe spojrzenie na urząd

Monika Horna-Cieślak została wybrana przez Sejm na Rzecznika Praw Dziecka. W studiu Dzień Dobry TVN adwokatka opowiedziała widzom, jak czuje się w nowej roli. - To jest taki moment spełnienia marzeń dla mnie, tak naprawdę to wszystko wydarzyło się dzięki wsparciu młodych osób - powiedziała.

- Monika jest jedną z pierwszych Rzeczniczek Praw Dziecka w historii tego urzędu, która wsłuchuje się w głos młodych, pyta nas o zdanie i chce konsultować ważne rzeczy dotyczących nas, młodych - tłumaczył w Dzień Dobry TVN, Janek Gawroński (Fundacja Autism Team).

- Ja mam 22 lata, a z Moniką współpracuję od 19 roku życia. Monika zadzwoniła pierwsza do mnie i Angeliki, która założyła "Nastoletni Azyl", chciała się z nami skonsultować przy temacie ustawy o dostępie do psychologa - dodała Weronika Snoch.

Nowa Rzeczniczka Praw Dziecka

Nowa Rzeczniczka Praw Dziecka stoi przed poważnymi wyzwaniami. Jakimi aspektami zdaniem Moniki Horny-Cieślak należy zająć się priorytetowo? - Edukacja, zdrowie psychiczne i przemoc rówieśnicza. Jeżeli chodzi o edukację, to mamy problem związany z podstawą programową, która nie odpowiada ówczesnym czasom, w których funkcjonuje młodzież - zaznaczyła.

- Najnowsze badania pokazują, że 66% dzieci w Polsce doświadcza przemocy rówieśniczej. Kiedy mówimy o zdrowiu psychicznym, wiemy, jak wiele dzieci cierpi z powodu stanów lękowych, depresji, myślenia o tym, że nie ma czasem ochoty w ogóle żyć. Te dane są przerażające, wymagają pilnych działań - dodała.

Podczas rozmowy z nową Rzeczniczką nie zabrakło wzruszeń. Monika Horna-Cieślak podziękowała prowadzącej Ewie Drzyzdze za zainspirowanie jej do chęci zmiany sytuacji nieletnich. - Jak miałam 14 lat i oglądałam "Rozmowy w Toku" było powiedziane o tym, że dzieci są krzywdzone i to się tak wszystko zaczęło, dziękuję za to pobudzenie we mnie tej niezgody na to, że dzieci doświadczają takich krzywd, wzbudziło to we mnie młodzieńczy bunt - podsumowała i wręczyła prowadzącej bukiet kwiatów.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości