Rzecznik Praw Ucznia - dlaczego powinien być powołany?
W studiu Dzień Dobry TVN gościła Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak, która zauważa dużą potrzebę reagowania na to, co dzieje się w polskich szkołach. Prawniczka zapewniła, że instytucja Rzecznika Praw Ucznia jest niezbędna, ponieważ wiele spraw związanych z dziećmi dotyczy właśnie sytuacji, do których dochodzi w placówkach edukacyjnych.
- Problemy, z którymi mierzą się dzieci w szkole, są wielorakie. Począwszy od tego, jak wyglądają statuty, w zakresie tego, jak wyglądają relacje w szkole między rówieśnikami, ale także jak wyglądają relacje między uczniami a nauczycielami. Więc w moim przekonaniu taka odrębna instytucja jest niesamowicie potrzebna - wyznała ekspertka.
Rzecznik Praw Ucznia - jakie powinien posiadać kompetencje?
Tezę Rzeczniczki Praw Dziecka poparł w Dzień Dobry TVN prawnik i członek powołanego Zespołu ds. Praw i Obowiązków Ucznia Marcin Kuszewski. Specjalista przyznał, że niektóre szkoły na własną rękę wprowadziły już w życie urząd Rzecznika Praw Ucznia, ale wybrane na to stanowisko osoby nie mają narzędzi, które pozwoliłyby im zmieniać rzeczywistość.
- Dzisiaj mamy np. kuratorów, którzy mają uprawnienia nadzoru pedagogicznego, ale wciąż nie są oni sfokusowani tylko na jednym obszarze edukacji, właśnie na te prawa ucznia - wyjaśnił Kuszewski.
Specjalista dodał, że ważne jest nie tylko znalezienie właściwej osoby, ale też wyposażenie jej w konkretne instytucje, konkretne mechanizmy prawne, których dzisiaj RPO czy RPD nie mają. - Choćby możliwość uchylania postanowień statutu niezgodnych z prawem, inicjowania postępowań dyscyplinarnych, jeżeli chodzi o łamanie praw ucznia czy być może konsultowania też zmian prawnych, które będą - wymienił gość Dzień Dobry TVN.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Back to school. Prawdziwy egzamin", czyli dorośli wracają do szkolnych ław
- Nauczycielka, która nie stawia stopni. "Obawiałam się bardziej reakcji rodziców niż uczniów"
- Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News