Sztuczna inteligencja w ostatnich miesiącach znacząco wpłynęła na wiele dziedzin życia. Ważna stała się także w edukacji. Wcześniej myślano, że z pomocy AI korzystają głównie uczniowie i studenci. Okazuje się, że narzędzie ułatwia także życie profesorom.
AI w edukacji
W perspektywie ostatniego roku, technologia, jaką jest sztuczna inteligencja, stała się czymś powszechnie używanym. Znajduje swoje zastosowanie w niemalże każdym obszarze życia, w tym w edukacji. Jak podaje "Rzeczpospolita", do niedawna po AI sięgnęli masowo uczniowie. Teraz także już niemal co czwarty wykładowca posiłkuje się chatbotami.
Pisanie esejów i innych prac zaliczeniowych w towarzystwie ChatGPT stało się codziennością w życiu uczniów. Co prawda, środowiska akademickie nie wyrażały w większości pochlebnych opinii, powołując się na argument, jakoby studenci w oparciu o narzędzie mieli oszukiwać system edukacji. Teraz z licznych programów komputerowych opierających się na sztucznej inteligencji, korzystają nauczyciele akademiccy. Do czego dokładnie im służą?
Jak profesorowie korzystają z AI?
Narzędzia pomagają w wykrywaniu, czy dana praca pisemna została wygenerowana przez bota. Jak podaje CNN, nauczyciele mają do dyspozycji nie tylko ChatGPT, ale też programy takie jak Grammarly, EssayGrader czy Writable.
Profesor komunikacji strategicznej w Ithaca College, Diane Gayeski, tłumaczyła, że gdy otrzymuje pracę pisemną od studentów, przegląda ją za pośrednictwem ChatGPT, prosząc bota o wyłapanie wad tekstu i sugestie, jak ulepszyć tekst. To pozwala nauczycielowi na odpowiednią ocenę otrzymanej przez studenta pracy.
W rozmowie z CNN stwierdziła, że sama zachęca uczniów do sięgania po narzędzia AI. Jak twierdzi, technologia odmienia edukację. Nie wszyscy mają tak nowoczesne podejście. "Rzeczpospolita" powołując się na publikację CNN podała, że eksperci mają wątpliwości etyczne. Podważono m.in. uczciwość w zakresie samodzielnej nauki. Rosną obawy także w zakresie materiałów, z jakich korzystają boty, bo istnieje ryzyko o plagiat.
Firma konsultingowa Tyton Partners wydała raport, z którego wynika, że aż połowa studentów korzysta z narzędzi AI. Wykładowcy natomiast jeszcze częściej podchodzą do swojej pracy w tradycyjny sposób. Jeszcze na początku ub.r. z pomocy chatbota korzystał mniej niż co dziesiąty nauczyciel. Jesienią 2023 r. odsetek ten wzrósł do 22 proc.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Aplikacje śledzące - bezpieczeństwo czy inwigilacja? Jak kontrola wpływa na rozwój dziecka?
- Bezpieczeństwo w sieci. Jakie błędy najczęściej popełniamy? "Pięknie budujemy bazę takiemu cyberprzestępcy"
- Trzy aplikacje, które zadbają o twoje bezpieczeństwo. Policjantka poleca ich instalację
Autor: Oskar Netkowski
Źródło: Rzeczpospolita
Źródło zdjęcia głównego: mikimad/Getty Images