Aplikacje śledzące dzieci stają się coraz popularniejsze wśród rodziców. Opiekunowie wykorzystują je, by zadbać o bezpieczeństwo swoich pociech, gdy te wracają ze szkoły do domu lub spotykają się z rówieśnikami. Pojawiają się jednak głosy, że takie rozwiązanie przyczynia się do nadmiernej inwigilacji dziecka. Czy to prawda? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła Paulina Mierzejewska, psycholożka dziecięca i terapeutka.
Lokalizowanie dziecka - czy ma sens?
Granice rodzicielskiej inwigilacji są ważnym tematem, który wymaga uwagi i rozważenia. W dzisiejszym społeczeństwie, gdzie technologia jest powszechnie dostępna, rodzice mają więcej możliwości śledzenia i monitorowania swoich dzieci. Jednak istnieje subtelna równowaga między troską o bezpieczeństwo a zachowaniem prywatności i autonomii pociechy.
- Granica jest bardzo płynna i łatwo nam jest ją przekroczyć. Różnica jest między tym, że raz sprawdzimy, czy dziecko dotarło bezpiecznie do szkoły, a kiedy dzwonimy i sprawdzamy, jak ono przechodzi przez każde przejście dla pieszych - podkreśla psycholog Paulina Mierzejewska. - Sami się "nakręcamy" w tym poczuciu lęku - dodaje gościni Dzień Dobry TVN.
Do jakiego wieku kontrolować dziecko za pomocą aplikacji?
Jak wskazuje psycholog, jest różnica między wracającym 15- a 10-latkiem. Ważne jest, aby pamiętać, że dzieci również potrzebują przestrzeni i prywatności, dlatego lokalizowanie nie powinno być stosowane w celu ich szpiegowania.
Inwigilacja rodzinna może wzbudzać kontrowersje. Chociaż rodzice starają się chronić swoje pociechy, nadmierne monitorowanie i kontrola mogą wpływać na ich rozwój emocjonalny i relacje między nimi. Dzieci potrzebują swobody, aby kształtować własną tożsamość, rozwijać umiejętność podejmowania decyzji i uczyć się z własnych doświadczeń. Nadmierne inwigilowanie może prowadzić do braku zaufania, poczucia niezależności i utrudniać proces budowania zdrowych relacji.
- Nie dajemy im wtedy szansy, żeby stały się niezależne, żeby popełniały błędy i się uczyły - wskazuje specjalistka.
Czy rodzic powinien wiedzieć wszystko o dziecku?
Rodzic powinien mieć ogólny pogląd na to, gdzie jest jego pociecha, z kim spędza czas i jak się porusza, ale to nie oznacza, że musi znać każdy szczegół. Ważne jest, aby kształtował zdrową komunikację z dzieckiem, aby móc rozmawiać o jego doświadczeniach, obawach i potrzebach bez naruszania prywatności.
Granice ochrony i inwigilacji są związane z indywidualnymi wartościami, kulturą rodziny i wiekiem dzieci. W przypadku tych młodszych rodzice mają większą odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo i mogą potrzebować większego stopnia nadzoru. Jednak w miarę, jak pociecha dorasta, powinni stopniowo rozluźniać kontrolę i rozwijać zdolność do samodzielnego funkcjonowania.
- Potrzeba kontroli wynika z lęku - tłumaczy psychoterapeutka.
Rodzicielska ochrona i inwigilacja - gdzie leżą granice? Co można?
Nadmierne inwigilowanie może prowadzić do szkodliwych skutków. Dzieci, które czują, że są stale inwigilowane, mogą doświadczać stresu, utraty zaufania i poczucia braku prywatności. Mogą również rozwijać poczucie niezależności, gdy nie mają szansy podejmowania samodzielnych decyzji i przeżywania własnych doświadczeń. Nadmierne inwigilowanie może również wpływać na rozwój zdrowych relacji między dzieckiem a rodzicem oraz prowadzić do konfliktów, frustracji i utraty zaufania. Dzieci potrzebują możliwości nauki na własnych błędach, rozwijania umiejętności rozwiązywania problemów i podejmowania odpowiedzialności za swoje działania.
Kiedy rodzic wykazuję troskę, a kiedy wchodzi w nadmierną kontrolę?
Należy również pamiętać o potencjalnych zagrożeniach zewnętrznych związanych z nadmierną inwigilacją. Jeśli rodzic monitoruje dziecko w sposób, który jest nieodpowiedni lub nielegalny, może to naruszać prywatność innych osób lub prowadzić do nieuprawnionego dostępu do danych. Dlatego ważne jest, aby rodzice stosowali odpowiednie narzędzia i zachowali szacunek dla prywatności innych osób.
Rodzice powinni byli świadomi potrzeby znalezienia równowagi między troską o bezpieczeństwo a poszanowaniem prywatności i autonomii dziecka. Komunikacja jest kluczem do budowania zdrowej relacji opartej na zaufaniu. Warto rozmawiać z dziećmi o granicach, o tym, dlaczego pewne zasady i ograniczenia są ustalane, a także słuchać ich obaw i potrzeb. Wspólnie można ustalić zasady dotyczące monitorowania, które są akceptowalne dla obu stron.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Księżniczka Eugenia urodziła. Znamy płeć i imię dziecka
- Córka Anity Lipnickiej zareagowała na post mamy: "Serio?"
- Dlaczego warto bawić się z dzieckiem? Odkryj moc wspólnego spędzania czasu
Autor: Luiza Bebłot
Reporter: I. Kaczyńska, A. Grzymkowska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News