Oszustwa XXI wieku. "Słysząc głos swej dziewczyny, który wygenerowało AI, wysłał kod"

"DeFacto". Sztuczna inteligencja - szansa czy zagrożenie?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Sztuczna, ale czy inteligentna?
Sztuczna, ale czy inteligentna?
Czy technologia nas ogłupia?
Czy technologia nas ogłupia?
Technologie w służbie ekologii
Technologie w służbie ekologii
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Ciemne strony nowych technologii
Ciemne strony nowych technologii
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?

Sztuczna inteligencja stanowi zarówno szansę, jak i zagrożenie dla ludzkości. Warto więc na jej temat rozmawiać, by zrozumieć potencjalne korzyści oraz ryzyko związane z rozwojem AI. Kwestię tę poruszyli w Dzień Dobry TVN dziennikarz Marcin Sawicki oraz Jan Pirowski, gospodarz programu popularnonaukowego "DeFacto".  

Sztuczna inteligencja - początkowe założenia

Pierwsze inteligentne systemy, których zadaniem było wzmocnienie ochrony osób i mienia, opracowano w 2016 roku i wykorzystywano m.in. w procesach rozpoznawania twarzy czy identyfikacji numerów rejestracyjnych pojazdów. Dzisiaj narzędzia AI są na tyle rozbudowane, że - gdy trafiają w ręce niewłaściwych ludzi - potrafią przynieść więcej szkody niż pożytku.

Aż 88% Polaków ma świadomość istnienia sztucznej inteligencji, a według badań 42% z nich spotkało się z próbą oszustwa, której dokonywano za pomocą możliwości AI. Mowa m.in. o spreparowanych nagraniach wideo i audio, które z dnia na dzień brzmią i wyglądają coraz bardziej realistycznie.

Eksperymenty w "DeFacto" o sztucznej inteligencji - szansa czy zagrożenia?

Rozważań na temat sztucznej inteligencji podjęli się w "DeFacto" gospodarz programu Jan Pirowski oraz dziennikarz Marcin Sawicki. Panowie przeprowadzili w ramach odcinka ciekawe eksperymenty, które dają pogląd, czy korzystanie z AI faktycznie może być niebezpieczne.

- Pierwszy eksperyment polegał na tym, że na podstawie głosu dziewczyny, która wystąpiła w materiale, stworzyliśmy odrębny komunikat. Nauczyliśmy sztuczną inteligencję jej głosu. Potem z Marcina telefonu, który nie był znany jej chłopakowi, wysłaliśmy głosówkę: "Poproszę o przelew, bo jestem na zakupach, padł mi telefon". I okazało się, że chłopak tej dziewczyny, słysząc jej głos, który wygenerowała sztuczna inteligencja, bez żadnego kłopotu wysłał kod do aplikacji, dzięki której mogła odebrać przelew. Tak naprawdę można było oszukać tego chłopaka na mnóstwo pieniędzy - wyjaśnił w studiu Dzień Dobry TVN Jan Pirowski.

Na czym polegał drugi eksperyment? Najnowszy odcinek "DeFacto" już w poniedziałek, 11 marca o godz. 21.15 na antenie TTV.

Sztuczna, ale czy inteligentna?
Sztuczna, ale czy inteligentna?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości