Sonda New Horizons przekazała sensacyjne dane. Badacze nie spodziewali się takiego odkrycia

Na karłowatych planetach odkryto ciepłe oceany. Czy znajdziemy na nich życie?
Na karłowatych planetach odkryto ciepłe oceany. Czy znajdziemy na nich życie?
Źródło: MARK GARLICK/SCIENCE PHOTO LIBRARY/Getty Images
Na planetach karłowatych znajdujących się w naszym Układzie Słonecznym mogą znajdować się ciepłe oceany. Do tej pory uważano, że te ciała niebieskie są zbyt zimne, aby znajdowała się na nich woda. Nowe odkrycie może zmienić podejście do życia w pozaziemskiego.

Astronomia i kosmos

Źródło: Dzień Dobry TVN
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Bartłomiej Harkot - drugi Polak w kosmosie?
Bartłomiej Harkot - drugi Polak w kosmosie?
Wygrały bilet w kosmos
Wygrały bilet w kosmos
Jego praca to jak szukanie igły w stogu siana
Jego praca to jak szukanie igły w stogu siana

Ciepłe oceany na planetach karłowatych

Za orbitą Plutona, z dala od Słońca, znajduje się rozległy obszar lodowych skał i planet karłowatych. Do tej pory uważano, że są one "kulami śniegu" w przestrzeni kosmicznej. Jak jednak wskazują dane z sondy New Horizons, może być inaczej. Naukowcy odkryli, że dwie planety karłowate - Eris i Makemake, mogą posiadać oceany, znajdujące się pod zamarzniętą skorupą.

- Widzimy oznaki gorących czasów w tych chłodnych miejscach - powiedział geochemik planetarny Christopher Glein z Southwest Research Institute w Teksasie.

Planety karłowate Eris i Makemake znajdują się, podobnie jak Pluton, w Pasie Kuipera. Jest to obszar, który rozciąga się za orbitą Neptuna.

Niesamowite odkrycie na Eris i Makemake

Eris i Makemake są mniejsze i bardziej odległe od Plutona. Pierwsza z planet karłowatych jest nieco mniejsza od Plutona, druga z nich jest znacznie mniejsza, niemal o połowę. Aby móc je obserwować konieczne było powstanie Teleskopu Webb'a, który umożliwia oglądanie tego, co do tej pory było niewidzialne.

Większość planet karłowatych pokrywa lód metanowy. Związek chemiczny znajdujący się na tych dwóch ciałach niebieskich jest jednak znacznie młodszy od tego, który występował od czasu powstania Układu Słonecznego. Wszystko jednak wskazuje na to, że na Eris i Makemake znajdują się oceany wody, a nie metanu.

Ciepłe oceany a życie w kosmosie

Odkrycie to sugeruje, że konieczne będzie ponowne zbadanie zewnętrznego Układu Słonecznego. Jak uważają naukowcy, warunki dla mikrobiologicznego życia morskiego mogą istnieć w podpowierzchniowych oceanach na zamarzniętych światach, takich jak księżyc Saturna Enceladus i księżyc Jowisza Europa. Ich jądra są uważane za wystarczająco gorące, aby wytworzyć korzystne warunki w głębinach. Jeśli więc oceany podpowierzchniowe mogą również istnieć w Pasie Kuipera, to zewnętrzny Układ Słoneczny może nie być tak wrogi i niegościnny, jak nam się wydawało.

- Po przelocie sondy New Horizons obok układu Plutona i dzięki temu odkryciu, Pas Kuipera okazuje się znacznie bardziej żywy, jeśli chodzi o występowanie dynamicznych światów, niż byśmy sobie to wyobrażali - powiedział geochemik planetarny Christopher Glein.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: sciencealert.com

Źródło zdjęcia głównego: MARK GARLICK/SCIENCE PHOTO LIBRARY/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana