Minęło dokładnie 15 lat od rzekomej wizyty kosmitów w zamieszkałej przez nieco ponad 700 osób wsi Jarnołtówek w Opolskiem. Z okazji rocznicy, nasz reporter Arek Gdula odwiedził świadków tamtych wydarzeń. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy natomiast ekspertów, którzy opowiedzieli, skąd w ludziach zamiłowanie do teorii spiskowych.
Naukowcy z NASA ogłosili, że masywna kosmiczna skała, która jest większa niż dziesięć autobusów ułożonych jeden na drugim, pędzi z zawrotną prędkością w kierunku naszej planety. Czy asteroida 2013 WV44 jest potencjalnie niebezpieczna? Kiedy dokładnie nastąpi zbliżenie z Ziemią?
Mieszkańcy domu, w który uderzył meteoryt, musieli doznać ogromnego szoku. Jak relacjonowali świadkowie, skała była niewielkich rozmiarów, ale pozostawiła po sobie zniszczenia.
Po raz pierwszy w historii udało się zaobserwować cień czarnej dziury i potężny strumień plazmowej materii, czyli wyrzucany przez nią w przestrzeń kosmiczną dżet. Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) poinformowało, że wszystko zarejestrowano na jednym zdjęciu. To przełomowe odkrycie, które pomoże lepiej zrozumieć działanie czarnych dziur.
Co łączy Toma Hanksa, Toma Cruise'a i Stephena Hawkinga? Wszyscy z nich mieli okazję odczuć, czym jest stan nieważkości. Ostatnio do tej grupy dołączył Hubert Kijek, który jako jeden z pierwszych dziennikarzy w Polsce, wsiadł na pokład samolotu ZERO-G i odbył lot paraboliczny. W Dzień Dobry TVN opowiedział o swoim doświadczeniu.
Joanna Piotrowska robi doktorat w Instytucie Kosmologii Kavli na Uniwersytecie w Cambridge. Polska badaczka oprowadziła Annę Senkarę, reporterkę Dzień Dobry TVN, po terenie uczelni i opowiedziała o tajemnicach wszechświata. - Zapakowałam całe swoje życie w plecak górski i walizkę - wspomina.
Dawid Barteczko i Michał Witek to astronauci pasjonaci - zbudowali nawet własny statek kosmiczny. Nie tylko opowiadają o wszechświecie, ale też zabierają dzieci w kosmos. Zobacz, co jeszcze robią Astrohunters.
W sierpniu tego roku asteroida niezauważona przemknęła w odległości 3 tys. kilometrów od Ziemi. O wszystkim naukowcy dowiedzieli się już po fakcie, gdy minęła naszą planetę. Na ten temat porozmawialiśmy z Karolem Wójcicki. Jak to możliwe, że nie dostrzeżono obiektu?
"Jeśli odwołamy się do wyobraźni, wszytko można wytłumaczyć" powiedział w Dzień Dobry TVN Christophe Galfard. Naukowiec jest uczniem Stephena Hawkinga. W tym miesiącu premierę miała jego książka "Wszechświat w twojej dłoni", w której w prosty sposób tłumaczy działanie wszystkiego, co nas otacza. Czy funkcjonowanie Wszechświata można wytłumaczyć osobie, która nie wie nic o fizyce, chemii, biologii, astronomii i matematyce? Jak czulibyśmy się w czarnej dziurze? Jak poznał Stephena Hawkinga?
O kosmitach i życiu pozaziemskim, z Anną Senkarą rozmawiali: Jake Gyllenhaal i Rebecca Ferguson. Jak udało im się stworzyć tak realistyczny obraz kosmosu w filmie "Life"? Czy ich zdaniem, gdzieś we wszechświecie, istnieje obca cywilizacja?
Z zawodu jest elektrykiem, który lubi... patrzeć w gwiazdy i marzyć. Mówi o sobie, że jest właścicielem całego wszechświata. Gwiazdy sprzedaje po blisko 50 dolarów, 100 planet po 100 dolarów, a czarną dziurę za 13 milionów dolarów. Ma orzeczenie norweskiego sądu, że to co robi, czyli sprzedaż kosmosu w kawałkach, jest całkowicie legalna. Dorota Wellman rozmawiała z Mariuszem Białkiem, sprzedawcą gwiazd. Kto z Was chciałby dostać w prezencie gwiazdkę z nieba? :)