"A Sign in Space". Kiedy zostanie nadana wiadomość z kosmosu?
W przeprowadzanym projekcie "A Sign in Space" badacze chcą sprawdzić, czy jesteśmy w stanie odczytać wiadomość od pozaziemskiej cywilizacji. Podobną symulację przeprowadzono 85 lat temu, 30 października 1938 roku. Wtedy nadano audycję radiową opartą na powieści "Wojna światów" Herberta George’a Wellesa, która wywołała panikę. Tym razem naukowcy z wyprzedzeniem poinformowali o testach.
Zakodowany sygnał symulujący wiadomość od inteligentnej cywilizacji pozaziemskiej emitowany będzie w środę 24 maja 2023 o godzinie 21:00 polskiego czasu. Zostanie on nadany z sondy kosmicznej Trace Gas Orbitert, która znajduje się na orbicie Marsa. Wiadomość dotrze do Ziemi po 16 minutach. Odebrać mają ją cztery obserwatoria radioastronomiczne: Telescope Array (ATA), Robert C. Byrd Green Bank Telescope (GBT), Very Large Array (VLA), a także Medicina Radio Astronomical Station.
Test odbierania wiadomości od cywilizacji pozaziemskiej
Zakodowany sygnał, który dotrze do Ziemi, ma być odszyfrowywany przez różne zespoły. W dekodowaniu mogą wziąć udział ochotnicy, a organizatorzy zachęcają do tego szkoły. W trakcie trwania projektu organizowane będą wykłady i warsztaty poświęcone badaniu inteligentnego życia we Wszechświecie.
W projekt zaangażowały się instytucje z całego świata. Przewodzi im Daniela de Paulis, artystka i operatorka radiowa. Tylko ona oraz jej współpracownicy znają treść przekazu, który został zakodowany i będzie wysłany w środowy wieczór.
- Otrzymanie wiadomości od cywilizacji pozaziemskiej byłoby głęboko transformującym doświadczeniem dla całej ludzkości. "A Sign in Space" daje bezprecedensową możliwość praktycznego przećwiczenia i przygotowania się do takiego scenariusza poprzez globalną współpracę, wspierając poszukiwanie sensu we wszystkich kulturach i dyscyplinach - wyjaśniła de Paulis.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej przeczytasz na TVN Meteo
Zobacz także:
- Chris Hadfield. Videobloger z kosmosu
- Jakie jest prawdopodobieństwo, że spadające kosmiczne śmieci mogą zabić człowieka? Podano liczbę
- Kolejne zdjęcia z Teleskopu Webba. Historyczny moment upamiętnił również Google
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: dima_zel/Getty Images