Bezpieczeństwo w sieci. Jakie błędy najczęściej popełniamy? "Pięknie budujemy bazę takiemu cyberprzestępcy"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Nowe formy wyłudzania danych i pieniędzy w sieci
Nowe formy wyłudzania danych i pieniędzy w sieci
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Bezpieczny dom dla dzieci
Bezpieczny dom dla dzieci
Niestety w Polsce regularnie rośnie liczba cyberprzestępstw. Niemal każdego dnia w mediach pojawiają się informacje o nowych metodach oszustów na wyłudzenie naszych danych czy pieniędzy. Jak działają przestępcy? Co powinno nas zaniepokoić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Daniel Suchocki, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa.

Jakie metody stosują cyberprzestępcy?

Cybeprzestępcy działają przez cały czas, co więcej, doskonale potrafią wyczuć moment i wymyślają nowe metody na wyłudzenie naszych danych osobowych czy pieniędzy. - Jeżeli mamy święta, wiemy, że coraz więcej ludzi w tym okresie wykorzystuje kurierów, bo zakupy, bo przesyłki. To w tym momencie mamy niedopłaconą paczkę, gdzieś problem z dostarczeniem tej paczki - powiedział w Dzień Dobry TVN Daniel Suchocki, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa.

Od pewnego czasu przestępcy wykorzystują nową metodą - na ZUS. - Jeżeli mamy kończący się okres rozliczeniowy ZUS, tam, gdzie złożyliśmy już deklarację, nagle po jakimś czasie okazuje się, [...], pojawia się informacja, że zwrot naszego podatku został zatwierdzony i możemy już ten zwrot otrzymać. Tylko albo mamy się udać do najbliższej placówki, aby ten zwrot otrzymać, albo dla ułatwienia możemy skorzystać ze strony rządowej, która została do tego przygotowana. Podany jest link, [...], teraz coraz częściej pojawiają się kody QR - tłumaczył nasz rozmówca.

Co zrobić, kiedy dostaniemy podobną wiadomość?

Trzeba podkreślić, że samo kliknięcie w link w takiej wiadomości nie musi być niebezpieczne. - To najczęściej doprowadzi nas do jakiejś fikcyjnej strony - powiedział ekspert. Tam często będziemy proszeni o podanie swoich danych. - Wypełniamy informacje, imię, nazwisko, adres, może numer telefonu, [...], np. na dole jest informacja, że jest on wymagany, ponieważ logując się na stronę rządową, będziemy potrzebować jednorazowego kodu, który będzie nam pozwalał wejść - powiedział.

Czasem zdarza się, że taka fałszywa strona wymaga od nas weryfikacji przez tzw. profil zaufany. To możemy zrobić przez stronę naszego banku. - Jest wybór banków, wybieramy swój, jest podaj login, podaj hasło i już pięknie budujemy bazę takiemu cyberprzestępcy - dodał.

Jakie jeszcze metody wykorzystują przestępcy? Czy będą wykorzystywać sztuczną inteligencję? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana