Początek wakacji, choć kojarzy się z beztroską i urlopem, jest doskonałą okazją dla hakerów. Liczne transakcje on-line, nieznane sieci Wi-Fi, zagraniczne terminale płatnicze to tylko kilka z potencjalnych niebezpieczeństw, które mogą czyhać na nasze oszczędności latem. O szczegółach na ten temat opowiedział w Dzień Dobry TVN Daniel Suchocki, ekspert z zakresu bezpieczeństwa w sieci.
Hakerzy atakują w wakacje
Według gościa Dzień Dobry TVN, eksperta do spraw cyberprzestępczości Daniela Suchockiego, w wakacje powinniśmy być podwójnie czujni. Nasza ostrożność w sieci powinna się zacząć jeszcze przed planowanym wyjazdem, gdy rezerwujemy w sieci hotel lub pensjonat.
- Pułapek jest dużo. [...] Jeśli szukamy czegoś na danym portalu, poczytajmy opinie. [...] Na pewno jest jakaś strona tego miejsca, warto poczytać, zobaczyć, co ludzie w internecie piszą na ten temat i jak długo istnieje dana strona. - zaczął wyjaśniać ekspert.
Uważaj na wrażliwe dane
Ekspert przestrzegł również przed sytuacją, w której kelner zabiera naszą kartę, by dokonać płatności. Nigdy nie powinniśmy pozwolić na to, by trafiła ona w niepowołane ręce. Według Daniela Suchockiego, jeśli mamy taką możliwość, lepiej zapłacić zegarkiem lub telefonem.
Podobnie uważni powinniśmy być podczas korzystania z nieznanych sieci Wi-Fi. Okazuje się, że nie każda sieć, która dostępna jest w miejscach publicznych, jest godna zaufania.
- Jeśli korzystamy z takich publicznych niesprawdzonych sieci, to nie róbmy przelewów, nie logujmy się na pocztę, portale społecznościowe. [...] Nie wiadomo, co w tej sieci się dzieje tak naprawdę - podsumował gość Dzień Dobry TVN.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dorota Szelągowska padła ofiarą internetowych oszustów. "Ukradli, zabrali"
- Jak się chronić przed hakerami? "Nasze hasło powinno mieć co najmniej 13 znaków"
- Kradzież tożsamości. Możemy być jej ofiarami nawet po śmierci
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News