Co to rozszerzona rzeczywistość i jak działa?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Kierunki technologiczne to przyszłość
Kierunki technologiczne to przyszłość
Czy technologia nas ogłupia?
Czy technologia nas ogłupia?
Technologie w służbie ekologii
Technologie w służbie ekologii
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Ciemne strony nowych technologii
Ciemne strony nowych technologii
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?
Rozszerzona rzeczywistość (ang. Augmented Reality, AR) polega na nałożeniu na świat realny świata wirtualnego, najczęściej dzięki obiektom 3D. W ten sposób dochodzi do interakcji pomiędzy tymi dwoma światami. Jakie zastosowanie ma rozszerzona rzeczywistość?

Rozszerzona rzeczywistość najczęściej wykorzystuje obraz z kamery i generowaną w czasie rzeczywistymi grafikę 3D. AR może być również dźwiękiem, a nawet zapachem. Czasem AR myli się z wirtualną rzeczywistością (VR), gdzie nie ma świata realnego – to, co można dostrzec, jest w całości generowane komputerowo. Rozszerzona rzeczywistość jest dzisiaj wykorzystywana głównie w rozrywce, ale jej potencjał jest naprawdę duży i coraz częściej znajduje ona zastosowanie w medycynie czy edukacji.

Rzeczywistość rozszerzona – zastosowanie

Wiele osób myśli, że rozszerzona rzeczywistość ma zastosowanie jedynie w rozrywce, co mija się z prawdą, ponieważ AR jest z powodzeniem wykorzystywana w różnych dziedzinach i branżach. W medycynie dzięki obrazowaniu medycznemu lekarze mogą obserwować narządy wewnętrzne pacjentów. W motoryzacji AR jest zastosowana w komputerach pokładowych, które mogą np. wyświetlać ważne informacje lub grafiki dotyczące bezpieczeństwa jazdy. Z kolei rozszerzona rzeczywistość w edukacji pozwala uczniom i studentom np. na lepszy dostęp do informacji o różnych obiektach. W lotnictwie AR jest wykorzystywana w instrumentach pokładowych. Dzięki temu piloci mają dostęp do danych m.in. o ukształtowaniu terenu. Rozszerzona rzeczywistość ma też coraz częściej zastosowanie w reklamie i marketingu. Dzięki AR tworzone są ciekawe, zaskakujące kampanie reklamowe. Z rozszerzonej rzeczywistości korzystają też coraz częściej instytucje kultury, np. muzea i galerie. AR pozwala np. na wyświetlanie ważnych informacji o dziele sztuki.

Rozszerzona rzeczywistość – okulary

Okulary do rozszerzonej rzeczywistości dzięki współpracy ze specjalnym oprogramowaniem, po założeniu pozwalają użytkownikowi wejść do wirtualnego świata. Zaawansowane gogle rozszerzonej rzeczywistości są skonstruowane z dwóch ekranów, które wyświetlają obraz dla każdego oka z osobna, dzięki czemu tworzy się wrażenie trójwymiarowości. Okulary AR stosuje się najczęściej w rozrywce – można przy ich pomocy oglądać materiały filmowe lub grać w gry komputerowe. Jednak coraz częściej znajdują one zastosowanie w biznesie czy szkoleniach. Istnieje wiele rodzajów okularów do rozszerzonej rzeczywistości. Najprostsze i najtańsze modele – za około kilkadziesiąt zł, są przeznaczone do korzystania ze smartfonem. Inne rodzaje gogli AR wykorzystuje się do pracy z komputerem lub konsolą.

Rozszerzona rzeczywistość – aplikacje

Technologia rozszerzonej rzeczywistości jest już ogólnodostępna dla użytkowników tabletów i smartfonów. Istnieje wiele aplikacji rozszerzonej rzeczywistości na Android i iOS. Jedną z najpopularniejszych w ostatnich latach jest bez wątpienia gra Pokemon Go. Dzięki zastosowaniu technologii AR użytkownik smartfona z kamerą i GPS-em może polować na różnego rodzaju stworki, które pojawiają się na ekranie. Dzięki temu gamerzy, zamiast siedzieć przed komputerem, grają w prawdziwym terenie – w parkach, na ulicach czy nawet w górach. Dzięki AR na smartfony można grać w ulubione gry komputerowe, które nabierają nowego wymiaru. Na przykład aplikacja wykorzystująca rozszerzoną rzeczywistość na Windows Phone pozwala na zainstalowanie popularnej gry King of Cards. Rozszerzona rzeczywistość pozwala też np. na wykonywanie wirtualnych tatuaży. Jedna z aplikacji na smartfony i tablety pozwala na nakładanie gotowych lub stworzonych samodzielnie wzorów na dowolny fragment ciała. Dzięki temu można przetestować, jak będzie wyglądać tatuaż, zanim się go zrobi naprawdę. Inne aplikacje AR pozwalają m.in. na kolorowanie rzeczywistych obiektów, co jest świetną zabawą zwłaszcza dla najmłodszych. Aplikacje wykorzystujące rozszerzoną rzeczywistość, tworzone na smartfony i tablety, coraz częściej mają też praktyczne, a nie rozrywkowe zastosowania. Tłumacz Google do niedawna kojarzył się jedynie z możliwością tłumaczenia tekstu wpisanego na klawiaturze. Od pewnego czasu istnieje również możliwość przetłumaczenia obrazów. Po zainstalowaniu aplikacji należy jedynie zaznaczyć język, z którego ma być dokonane tłumaczenie, i nakierować telefon na gazetę, szyld z napisem czy znak. Tłumaczenie AR za pomocą Google Translate odbywa się w czasie rzeczywistym. Aplikacja ta jest bardzo przydatna podczas podróżowania po kraju, którego języka nie znamy.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Coneyl Jay/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana