Sztuczna inteligencja potrafi złamać hasła w kilkanaście sekund. Jak tego uniknąć?

Sztuczna inteligencja łamie hasła. Jak je wzmocnić?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Plaga cyberprzestępczości w Polsce
Plaga cyberprzestępczości w Polsce
Oszustwa w sklepach internetowych
Oszustwa w sklepach internetowych
Oszustwa na SMS-y o odłączeniu prądu
Oszustwa na SMS-y o odłączeniu prądu
Newsletter wyłudzający dane
Newsletter wyłudzający dane
Kobieta przechytrzyła oszustów i ich metodę "na wnuczka"
Kobieta przechytrzyła oszustów i ich metodę "na wnuczka"
Uwaga! TVN. Jak działają scammerzy
Uwaga! TVN. Jak działają scammerzy
Oszustwa na SMS-y od kurierów
Oszustwa na SMS-y od kurierów

Specjaliści sprawdzili, ile czasu potrzebuje sztuczna inteligencja (AI), aby złamać hasło, którego używamy w Internecie i ma za zadanie chronić nasze dane. Badania przeprowadziła firma Home Security. Jakie powinno być silne hasło?

Sztuczna inteligencja (AI) łamie hasła

Jak poinformował serwis tomsharware.com, firma Home Security Heroes przeprowadziła badania dotyczące poziomu bezpieczeństwa haseł dostępu do różnych serwisów internetowych. Wyniki pokazują, że sztuczna inteligencja (AI) blisko 81 proc. z nich można złamać w czasie krótszym niż miesiąc. Z kolei na rozszyfrowanie 51 proc. najpopularniejszych, najczęściej stosowanych haseł wystarczy jej już mniej niż 60 sekund.

W badaniach wykorzystano PassGAN (generator haseł oparty o Generative Adversarial Network (GAN)) i blisko 15,6 miliona haseł z platformy RockYou - w 2009 r. wyciekło 32 miliony danych logowania do niej. Firma wprowadziła je do PassGAN. Model tworzy hasła w oparciu o te, którymi użytkownicy posługują się codziennie w logowaniu. Aby uzyskać wyniki, w badaniu wykluczono hasła krótsze niż 4 znaki i dłuższe niż 18. W efekcie naukowcy wywnioskowali, jak niewiele czasu sztuczna inteligencja potrzebuje, by poznać nasze hasło.

Jak wzmocnić swoje hasło, by AI nie mogła go złamać?

Specjaliści po raz kolejny podkreślają, że dla bezpieczeństwa swoich danych i pieniędzy w sieci, powinniśmy stosować długie, możliwie skomplikowane hasła, najlepiej złożone z co najmniej 15 znaków. Warto, aby zawierało małe i duże litery, cyfry, a także symbole. Odpowiednio skonstruowane, sile hasło jest niemal niemożliwe do złamania. Ponadto warto co jakiś czas je zmieniać, a do poszczególnych serwisów stosować różne lub przynajmniej nieco się od siebie różniące.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości