Dostałeś SMS o przelewie przez BLIK-a? Uważaj, to prawdopodobnie oszuści

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN24
Plaga cyberprzestępczości w Polsce
Plaga cyberprzestępczości w Polsce Dzień Dobry TVN
wideo 2/2

Po raz kolejny oszuści próbują wyłudzać pieniądze metodą na BLIK-a. Tym razem wysyłają wiadomości z linkiem do środków, które rzekomo zostały przekazane za pomocą tej technologii. Na co uważać?

Oszustwo metodą na BLIK

To nie pierwszy raz, kiedy oszuści podszywają się pod system płatności BLIK. Już wcześniej cyberprzestępcy wysyłali wiadomości SMS z informacją o zwrocie pieniędzy. Pisaliśmy o tym tutaj: Oszustwo na BLIK. Uważaj na SMS o zwrocie pieniędzy

-Ani my, ani operator płatności BLIK - nie wysyłamy takich SMS-ów. Jeśli ktoś prześle przelew na telefon BLIK, środki automatycznie znajdą się na Twoim koncie i nie musisz nigdzie potwierdzać, że chcesz je odebrać - ostrzegł bank Millennium w komunikacie.

Operator BLIK-a pokazał, jak może wyglądać przykładowy SMS wysłany od oszustów. W treści wiadomości znajduje się informacja, że "ktoś wysłał przelew 300 zł na twój numer, odbierz teraz i kliknij w ten link". Klikając w adres, który znajduje się pod słowem link, można nieumyślnie umożliwić oszustom dostęp do naszych danych lub telefonu.

Jak nie dać się oszukać na BLIK-a?

W komunikacie na stronie blik.com podano dodatkowe informacje, po których można poznać, że wiadomość pochodzi od oszustów. Pierwszą sugestią, którą podano jest: "BLIK to polski wynalazek! Szanujemy język polski!" - w wiadomości brakuje polskich znaków.

-Pomimo, że kochamy wszystkich Was, to nigdy nie wysyłamy Wam SMS-ów – wolimy memy w mediach społecznościowych. Przelew na telefon BLIK po prostu jest w aplikacji mobilnej Twojego banku – nie musisz podawać swoich danych, żeby go odebrać! Widzisz w SMS-ie link, który nie ma oficjalnej domeny? – lepiej sprawdzić informacje bezpośrednio w aplikacji mobilnej banku - dodano w specjalnym komunikacie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Oscar Wong/Getty Images

Pozostałe wiadomości