oszustwa

  oszustwa

  Internetowi oszuści opracowują różne sposoby, aby mieć dostęp do tzw. wrażliwych danych. Udaje im się to metodą przyciągnięcia uwagi. Zainteresowany użytkownik ma kliknąć w link, który rzekomo prowadzi do bardzo ciekawych, nierzadko sensacyjnych i emocjonujących materiałów. CERT Polska ostrzega, że często kryją się za tym próby przejęcia dostępu do konta na Facebooku. Czym to grozi? Warto wiedzieć nie tylko w Dzień Bezpiecznego Komputera.

  Manipulacja, socjotechnika, wykorzystywanie danych - z tym coraz częściej mamy do czynienia w Internecie. Zdarza się, że sami na to pozwalamy, bezrefleksyjnie udostępniając dane na swój temat w mediach społecznościowych. Czym to może grozić? Jakie niebezpieczeństwa czyhają na nas w sieci? O tym w ramach cyklu "Książka na dzień dobry" opowiada Magdalena Witkiewicz, autorka thrillera pt. "Wizjer".

  W trudnych czasach łatwiej wpaść w pułapkę i nabrać się na nieuczciwą inwestycję. Oszuści doskonale wiedzą, jak wykorzystać społeczny niepokój i niepewność. Oferują atrakcyjne oferty, obiecujące zysk na wysoki procent, które potem okazują się finansowym fiaskiem. Uważać należy też na podejrzane usługi dotyczące ochrony zdrowia lub leczenia. To dotyczy zwłaszcza osób starszych. Zobacz, jak nie stracić pieniędzy.

  Z roku na rok liczba przestępstw z użyciem danych osobowych rośnie. Jakie dane wystarczą, by oszust mógł zaciągnąć kredyt na nasze nazwisko? Jakie instytucje powinniśmy powiadomić, kiedy zgubimy dowód osobisty? W jaki sposób przestępcy próbują wyłudzić nasze dane? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN prezesa Zarządu Krajowego Rejestru Długów Adama Łąckiego.

  O to, czy ZUS rzeczywiście śledzi nas w mediach społecznościowych spytaliśmy rzecznika ZUS - Wojciecha Andrusiewicza: "To pracodawcy do nas piszą i wskazują, że ich pracownicy, mimo iż są na zwolnieniu lekarskim, to mają takie oto zdjęcia na swoim profilu na facebooku. (...) Mamy 24 miliony klientów. Kontrolujemy rocznie około 300 tyś. zwolnień na kilkanaście milionów, to nie jest dużo. (...) Jeżeli ktoś nieprawidłowo wykorzystuje zwolnienie lekarskie, jest pozbawiony zasiłku chorobowego". Czy urzędnicy w szczególny sposób sprawdzają kobiety, które znalazły zatrudnienie na kilka tygodni przed porodem? Jak wygląda taka kontrola i jaka kara czeka osobę oszukującą pracodawcę i ubezpieczyciela?

  Z dziennikarką Karoliną Korwin-Piotrowską i ekonomistą Markiem Zuberem rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN o tym, jak artyści mogą się chronić przed managerami-oszustami? Czy artysta powinien dawać managerowi pełnomocnictwo do podpisywania za niego umów?