Wydano ostrzeżenie przed fałszywymi sklepami internetowymi. "Stały i znaczący wzrost"

Projekt bez nazwy (93)
Źródło: Dzień Dobry TVN
Oszuści matrymonialni – nowe metody
Oszuści matrymonialni – nowe metody
Uwaga! Kradzieże „na klamkę”
Uwaga! Kradzieże „na klamkę”
Kurs na gwałt!
Kurs na gwałt!
Oszustwa na SMS-y od kurierów
Oszustwa na SMS-y od kurierów
Newsletter wyłudzający dane
Newsletter wyłudzający dane
Pies o milionowych zasługach
Pies o milionowych zasługach
Oszuści coraz częściej wykorzystują fałszywe sklepy internetowe do pozbawienia internautów pieniędzy. Przed wciąż rosnącym zagrożeniem ostrzega Ministerstwo Cyfryzacji i NASK. Instytucje przygotowały kampanię, w której wyjaśniły, jak nie dać oszukać się w sieci.

Fałszywe sklepy internetowe

Ministerstwo Cyfryzacji i NASK wydały ostrzeżenie przed fałszywymi sklepami internetowymi. Eksperci przypominają, że od kilku lat to właśnie internet stał się miejscem do robienia zakupów, co skrzętnie wykorzystują oszuści. - Ten sam obszar stał się automatycznie polem coraz intensywniejszych działań przestępców - potwierdzono.

NASK wskazał, że liczba fałszywych sklepów internetowych od 2019 stale rośnie. Ponadto w 2022 roku Zespół CERT Polska odnotował aż 34 proc. wzrost tego typu zagrożeń w porównaniu z poprzednim rokiem.

- Przeciwdziałanie oszustwom związanym z zakupami online musi przebiegać równolegle z edukowaniem polskich internautów. O tym, jak niezbędne i pilne jest uświadamianie konsumentom zagrożeń związanych z dokonywaniem zakupów w sieci, świadczyć też mogą statystyki naszego zespołu pokazujące stały i znaczący wzrost liczby fałszywych sklepów - dodaje Iwona Prószyńska z zespołu CERT Polska działającego w NASK.

Jak nie dać się oszukać?

Jak ochronić się przed oszustami? Eksperci radzą, by sprawdzić m.in., czy na stronie jest telefon do sklepu. Brak kontaktu telefonicznego powinien wzbudzić podejrzenia. Dodatkowo należy czytać opinie dotyczące strony w sieci. Więcej wskazówek można znaleźć w nowych spotach kampanii stworzonej przez Ministerstwo Cyfryzacji i NASK.

Więcej w TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości