Oszustwo na Facebooku i podszywanie się pod rodzinę - NASK ostrzega

Źródło: Dzień Dobry TVN
Plaga cyberprzestępczości w Polsce
Plaga cyberprzestępczości w Polsce
ALERTY RCB
ALERTY RCB
Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) wydała ostrzeżenie przed dwoma nowymi rodzajami oszustw. Cyberprzestępcy wyłudzają dane na Facebooku, a także podszywają się pod rodzinę. Na co uważać i jak nie dać się oszukać?

W środę NASK ostrzegła przed nowymi sposobami cyberprzestępców. Zespół CERT Polska obserwuje ich działania i ostrzega przed tymi kampaniami. 

Oszustwo na ogłoszenie na Facebooku

Oszuści najpierw zamieszczają na Facebooku ogłoszenie sprzedaży przedmiotu. Następnie czekają, aż ktoś wyrazi zainteresowanie kupnem. Dopiero z taką osobą kontaktują się przez wiadomość prywatną. Kolejnym krokiem jest przesłanie ofierze linku na stronę, na której ma być więcej informacji o sprzedawanym produkcie.

Po kliknięciu w link zostajemy przekierowani do fałszywego panelu logowania do serwisu Facebook. W ten sposób oszuści wyłudzają dane dostępowe ofiary. Celem jest przejęcie konta w serwisie społecznościowym. Kiedy się to uda, cyberprzestępcy mogą wykorzystać je do szkodliwych działań, np. próby wyłudzenia pieniędzy od bliskich ofiary bądź przekonania do zainstalowania szkodliwego oprogramowania.

Oszuści podszywają się pod rodzinę

NASK ostrzegł również przed drugim oszustwem, z którym niedawno spotkała się Agata Młynarska. Cybeprprzestępcy wysyłają SMS-y do ofiar podszywając się pod członków rodziny. Informują, że zmienili numer telefonu i proszą o kontakt przez komunikator WhatsApp. "Jeśli odbiorca wiadomości kontaktuje się z oszustami, spotyka się z próbą wyłudzenia pieniędzy, na przykład pod pretekstem awarii i konieczności zakupu nowego telefonu" ostrzega NASK. 

O tej sytuacji pisaliśmy więcej tutaj: Agata Młynarska dostała wiadomość od oszustów. "Czy to metoda na mamę?"

Jak nie dać się oszukać przez Facebooka?

Oszuści wymyślają coraz to nowe metody, aby wyłudzać pieniądze od swoich ofiar. W przypadku oszustw w sklepach i na sprzedaż, np. właśnie na Facebooku, warto sprawdzić, czy na stronie znajduje się telefon do sklepu, jakie są metody płatności i opinie na jego temat.

W przypadku zakupu od osoby prywatnej sytuacja jest nieco trudniejsza. Należy zwracać uwagę na "wyjątkowe okazje", ponieważ jest to prosty sposób, aby skusić potencjalną ofiarę. W przypadku konieczności odbioru towaru, lepiej umawiać się na spotkania twarzą w twarz, aby móc zobaczyć przedmiot, który kupujemy, aniżeli odebrać przesyłkę z przysłowiowym "kotem w worku".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PeopleImages/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana