Przyszedł SMS o dodatku mieszkaniowym? Uważaj, to mogą być oszuści

Źródło: Dzień Dobry TVN
Plaga cyberprzestępczości w Polsce
Plaga cyberprzestępczości w Polsce
ALERTY RCB
ALERTY RCB
Duży bank ostrzega przed oszustwami na dodatek mieszkaniowy. Stworzyli fałszywe strony podszywające się pod rządowe i wysyłają SMS z informacją o rzekomym otrzymaniu dodatku. W ten sposób wyłudzają dane swoich ofiar. 

Oszustwo na dodatek mieszkaniowy - bank Pekao ostrzega

Jak podaje TVN24 Biznes, Bank Pekao ostrzega przed przestępcami, którzy wyłudzają wrażliwe dane. Rozsyłają oni do swoich ofiar SMS-y z informacją o rzekomym otrzymaniu dodatku mieszkaniowego. Przykładowe wiadomości mogą brzmieć w następujący sposób: "Ciesz się! Pieniądze na wyciągnięcie ręki", "Finansowanie: Czas na realizacje marzeń" lub "Gratulacje! Finansowanie odnotowane". W wiadomości zamieszczony jest również link do strony, która podszywa się pod serwisy rządowe, np. hxxps://gov24pl[.]online lub zasilki-govpl[.]online.

- Nie daj się oszukać! Nie klikaj w link w wiadomości i pod żadnym pozorem nie loguj się do bankowości elektronicznej przez taką stronę - zaapelowano w komunikacie.

Oszuści wyłudzają dane podszywając się pod rządowe strony

Po wejściu w link zostajemy przekierowani na fałszywą stronę udającą rządowy serwis logowania przy użyciu profilu zaufanego. Ofiara jest wprowadzana w błąd poprzez informację o możliwości otrzymania "dodatku mieszkaniowego".

Jak wyjaśnili przedstawiciele Banku Pekao "takie strony to pułapki zastawione przez cyberprzestępców wykorzystujących medialny szum wokół programu mieszkaniowego Bezpieczny kredyt 2 procent, który wystartował z początkiem lipca". W ten sposób cyberprzestępcy wyłudzają wrażliwe informacje, takie jak dane do logowania do bankowości elektronicznej lub dane kart płatniczych.

- Nie ufaj wiadomościom, które mówią o otrzymaniu pieniędzy bez wcześniejszego wnioskowania - jeśli przysługują Ci środki z któregokolwiek rządowego programu najpierw samodzielnie musisz zawnioskować o dofinansowanie - przypomniano w komunikacie Banku Pekao.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Natalia Shabasheva/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości