Oszustwo telefoniczne nowej generacji. Sztuczna inteligencja wykorzystywana do kradzieży

Oszustwo telefoniczne nowej generacji. Jak sztuczna inteligencja pomaga nas oszukać?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Oszustwa w sklepach internetowych
Oszustwa w sklepach internetowych
Uwaga! Kradzieże „na klamkę”
Uwaga! Kradzieże „na klamkę”
Kurs na gwałt!
Kurs na gwałt!
Oszustwa na SMS-y od kurierów
Oszustwa na SMS-y od kurierów
Newsletter wyłudzający dane
Newsletter wyłudzający dane
Pies o milionowych zasługach
Pies o milionowych zasługach
Cyberprzestępcy i oszuści telefoniczni opracowują coraz bardziej wyszukane sposoby na kradzież danych i pieniędzy. Umożliwia im to m.in. zaawansowana technologia. Co powinniśmy zrobić, by nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego wspieranego przez sztuczną inteligencję?

Oszustwo telefoniczne z fałszowaniem głosu

Naukowcy z Rochester Institute of Technology w stanie Nowy Jork i inni eksperci przestrzegają przed coraz bardziej zaawansowanymi technologicznie i trudnymi do wykrycia przestępstwami. Nowe oszustwo telefoniczne łączy technikę fałszowania identyfikatora dzwoniącego ze sztuczną inteligencją. W efekcie możemy otrzymać fałszywe połączenie, w którym nie tylko wyświetli nam się numer osoby, którą znamy. Dodatkowo w słuchawce usłyszymy jej podrobiony głos.

W raporcie opublikowanym w "The Conversation" wyjaśniono: Jako badacze bezpieczeństwa komputerowego widzimy, że postęp w algorytmach głębokiego uczenia się, edycji i inżynierii dźwięku oraz generowaniu syntetycznego głosu oznacza, że ​​coraz bardziej przekonująca jest symulacja głosu osoby.

Co gorsza, chatboty, takie jak ChatGPT, zaczynają generować realistyczne skrypty z adaptacyjnymi odpowiedziami w czasie rzeczywistym. Łącząc te technologie z generowaniem głosu, deepfake zmienia się ze statycznego nagrania w żywego, realistycznego awatara, który może przekonująco prowadzić rozmowę telefoniczną
podkreślają Matthew Wright i Christopher Schwartz, naukowcy z Rochester Institute of Technology.

Jak nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego?

Według wyliczeń ekspertów, w USA w ten sposób skradziono już ponad 11 mln dol. Metoda ta najprawdopodobniej rozwinie się i pojawi w innych krajach, w tym również w Polsce, gdzie co chwila kolejne osoby są okradane w Internecie lub przez telefon na coraz bardziej wymyślne sposoby. W wyżej opisanej metodzie pomagać mogą m.in. komercyjne serwisy do klonowania głosu, takie jak Play.ht, Murf czy Respeecher. Za opłatę w wysokości kilkudziesięciu dolarów miesięcznie wygenerować można wiele różnych ścieżek dźwiękowych.

Jak uniknąć tak zaawansowanej próby oszustwa? Jeśli dzwoniąca osoba prosi pilnie o pieniądze lub wrażliwe dane, należy rozłączyć się i oddzwonić do niej na numer zapisany na liście kontaktów, nie na ten, który dzwonił. Każdą taką niespodziewaną prośbę należy weryfikować.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości