cyberprzestępcy

  cyberprzestępcy

  Bezpieczeństwo w sieci jest szczególnie ważnym tematem w czasach, gdy coraz więcej spraw załatwianych jest online. Bankowość elektroniczna, profil zaufany, skrzynka mailowa - to tylko część miejsc, które powinny być odpowiednio chronione przed nieautoryzowanym dostępem. Poznaj 5 zasad bezpieczeństwa w sieci, dzięki którym Twoje dane osobiste i pieniądze będą chronione przed cyberprzestępcami.

  Anna Nowak-Ibisz od lat inspiruje kobiety. Przełamuje tematy tabu i opowiada o gadżetach, które sprytnie mogą ułatwić życie. Tym razem do internautów zwróciła się z ostrzeżeniem. Była potencjalną ofiarą cyberprzestępstwa i pokazała, jakiej treści wiadomości otrzymała od oszustów.

  Oszustwo wymierzone jest przede wszystkim w użytkowników systemu Android. Na telefon przychodzi sms, którego nadawcą jest M0BYWATEL. Drobna różnica w nazwie może być niezauważalna, zwłaszcza dla osób, które mają wady wzroku. Uczulamy na pobieranie oprogramowania wysłanego poprzez taką wiadomość!

  Prywatna skrzynka mailowa szefa kancelarii premiera została zaatakowana przez hakerów. Taka informacja obiegła media kilka dni temu. Niedługo potem w sieci zaczęły pojawiać się liczne dokumenty, m.in. korespondencja Michała Dworczyka z premierem Mateuszem Morawieckim. Wszystko wskazuje na to, że za tym działaniem stoi Rosja. W Dzień Dobry TVN o skali problemu opowiedział ekspert ds. nowych technologii, dr Maciej Kawecki.

  Aplikacje, z których korzystamy każdego dnia, są wspaniałym kompendium wiedzy o naszym życiu. Jeśli wpadnie ono w niepowołane ręce, to możemy mieć poważne problemy, czego najlepszym przykładem jest historia ministra zdrowia, którego prywatny adres został wytropiony w Internecie. Maciej Kawecki radzi, jakich zachowań powinniśmy unikać.

  "Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne" - taki SMS został wysłany do kilkunastu milinów Polaków. Sam komunikat nie był niebezpieczny, ale dołączony do niego link już tak. O tym, jak ustrzec się przed czyhającym zagrożeniem, opowiedział w Dzień Dobry TVN dr Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii.

  Wydaje nam się, że dzwoni do nas mama i prosi nas o kliknięcie w link. Mamie ufamy, więc klikamy. Okazuje się, że tak naprawdę jest to ktoś inny, kto wcale nie ma dobrych intencji. Wykonywanie połączeń na nieprawdziwy identyfikator, czyli "spoofing telefoniczny", to coraz częściej spotykane oszustwo. O tym, jak łatwo paść jego ofiarą, przekonała się nasza prowadząca Anna Kalczyńska, której w studiu zaprezentował to Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii. Podpowiedział nam też, jak rozpoznać złodziejski atak i jak się przed nim uchronić.

  Media społecznościowe pozwalają na szybką komunikację i wymianę zdjęć oraz filmów. Jednak te informacje trafiają nie tylko do naszych znajomych, ale często także do zupełnie obcych osób. Sexting, czyli przesyłanie sobie nagich fotografii lub filmików, nie jest zjawiskiem niszowym. O zagrożeniach, jakie stanowi dla młodych ludzi, mówili w naszym programie Martyna Różycka, ekspertka z Dyżurnet.pl oraz youtuber Daniel Rusin.

  Praca hakerów jest ściśle tajna. W Polsce jest ich niewielu. Jednego z nich gościliśmy dziś w studiu Dzień Dobry TVN. Paweł Dawidek, ekspert do spraw bezpieczeństwa IT opowiedział, na czym dokładnie polega jego praca. Ile zarabia dobry haker? I Kiedy Paweł postanowił przejść na "dobrą stronę mocy"?