cyberprzestępcy

  Santander Bank Polska ostrzega klientów, by pod żadnym pozorem nie klikali w linki w podejrzanych wiadomościach. - Można stracić pieniądze - alarmują jego przedstawiciele. Jak chronić się przed oszustwem? Na co zwrócić uwagę?

  Kreatywność cyberprzestępców nie ma końca. Co jakiś czas próbują grać na ludzkich emocjach i ciekawości, rozpuszczając nieprawdziwe informacje o śmierci znanych osób. Tym razem padło na Igę Świątek. Jakie mogą być konsekwencje kliknięcia w linki z fake newsami?

  Policjanci z Ostrołęki przyjęli zgłoszenia dotyczące oszustw dokonywanych za pośrednictwem komunikatora Messenger. Na czym polega ta metoda wyłudzania? Na co powinniśmy uważać, aby nie paść jej ofiarą i nie stracić pieniędzy?

  Amerykańska dziennikarka Cecilia Kang spędziła 18 miesięcy na pisaniu książki "Brzydka prawda. Kulisy walki Facebooka o dominację". Jej celem jest uświadamianie ludzi, jak działa gigant z Doliny Krzemowej.

  W sieci nie brakuje ogłoszeń adresowanych do osób poszukujących zatrudnienia. Niestety nie wszystkie oferty pracy stanowią przepustkę do świetlanej kariery.

  Oszustwo na Orlen to kolejna metoda wyłudzania pieniędzy i danych użytkowników sieci. Na co należy uważać?

  Na czym polega to oszustwo?

  Jakie konsekwencje grożą za wejście w link?

  Stopień CHARLIE–CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Miał obowiązywać w Polsce do 31 marca. Premier Mateusz Morawiecki zarządził, że zostanie przedłużony. Do kiedy?

  "38% Polaków już padło ofiarą tych przestępstw".

  Jak sprawdzić, które informacje są prawdziwe, a które nie?

  Cyberprzestępcy ciągle szukają nowych sposobów na kradzież pieniędzy lub danych innych ludzi. Wojna w Ukrainie i zaangażowanie w nią kolektywu Anonymous jest dla nich kolejną okazją. Jak odróżnić oszustwa cyberprzestępców od działań haktywistów z Anonymous?

  W związku z sytuacją na Ukrainie premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o podniesieniu stopnia alarmowego dotyczącego cyberprzestępczości z ALFA-CRP do CHARLIE-CRP. Jak poinformował pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, Janusz Cieszyński, będzie on obowiązywał do 4 marca.

  "Określony w ustawie o działaniach antyterrorystycznych". Co to oznacza?

  Rok 2021 w Polsce był rekordowy pod względem cyberprzestępczości. Szacuje się, że liczba oszustów wzrosła o 40 proc., porównując dane z rokiem 2020. Co powinno obudzić naszą czujność?

  Profesor Marcin Matczak, a prywatnie ojciec rapera Maty, padł ofiarą tak zwanego spoofingu. Prawnik odebrał telefon z numeru infolinii CBA z informacją o śmierci jego syna. Oszustwo w ostatnich dniach staje się coraz bardziej popularne.

  Premier Mateusz Morawiecki wprowadził pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP, czyli alarm o zagrożeniu terrorystycznym w cyberprzestrzeni. Ma on trwać przez tydzień. Co to oznacza? Dlaczego został wprowadzony?

  Pod pretekstem pandemii COVID-19 oszuści próbują wyłudzać środki finansowe od różnych osób. Na początku były to odszkodowania, obecnie stosowana jest metoda "na ankietę". Na co trzeba uważać i jak nie dać się oszukać?

  Zwróć uwagę na jeden drobny szczegół.

  Nie odpowiadaj na fałszywe SMS-y!

  Bezpieczeństwo w sieci jest szczególnie ważnym tematem w czasach, gdy coraz więcej spraw załatwianych jest online. Bankowość elektroniczna, profil zaufany, skrzynka mailowa - to tylko część miejsc, które powinny być odpowiednio chronione przed nieautoryzowanym dostępem. Poznaj 5 zasad bezpieczeństwa w sieci, dzięki którym Twoje dane osobiste i pieniądze będą chronione przed cyberprzestępcami.

  Anna Nowak-Ibisz od lat inspiruje kobiety. Przełamuje tematy tabu i opowiada o gadżetach, które sprytnie mogą ułatwić życie. Tym razem do internautów zwróciła się z ostrzeżeniem. Była potencjalną ofiarą cyberprzestępstwa i pokazała, jakiej treści wiadomości otrzymała od oszustów.

  Atak polegający na próbie podszycia się pod różnego rodzaju instytucje to inaczej spoofing. Banki zdają sobie jednak sprawę z rosnącej skali problemu, dlatego wprowadziły różnego rodzaju sposoby weryfikacji osób dzwoniących. Na co powinniśmy uważać?

  Cyberprzestępcy zastawili kolejną pułapkę na użytkowników smartfonów. Tym razem podszywają się pod PGE. Informują o nieuregulowanych rachunkach i grożą odłączeniem prądu. Jak się chronić przed oszustwem na PGE?

  Oszuści wykorzystują pandemię i restrykcje z nią związane. Wiele osób otrzymuje smsy z informacją, że zostały skierowani na kwarantannę. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed fałszywymi powiadomieniami.

  Oszustwo wymierzone jest przede wszystkim w użytkowników systemu Android. Na telefon przychodzi sms, którego nadawcą jest M0BYWATEL. Drobna różnica w nazwie może być niezauważalna, zwłaszcza dla osób, które mają wady wzroku. Uczulamy na pobieranie oprogramowania wysłanego poprzez taką wiadomość!

  Prywatna skrzynka mailowa szefa kancelarii premiera została zaatakowana przez hakerów. Taka informacja obiegła media kilka dni temu. Niedługo potem w sieci zaczęły pojawiać się liczne dokumenty, m.in. korespondencja Michała Dworczyka z premierem Mateuszem Morawieckim. Wszystko wskazuje na to, że za tym działaniem stoi Rosja. W Dzień Dobry TVN o skali problemu opowiedział ekspert ds. nowych technologii, dr Maciej Kawecki.

  Aplikacje, z których korzystamy każdego dnia, są wspaniałym kompendium wiedzy o naszym życiu. Jeśli wpadnie ono w niepowołane ręce, to możemy mieć poważne problemy, czego najlepszym przykładem jest historia ministra zdrowia, którego prywatny adres został wytropiony w Internecie. Maciej Kawecki radzi, jakich zachowań powinniśmy unikać.

  W sklepie Google Play pojawiły się nowe, fałszywe aplikacje, dzięki którym cyberprzestępcy mogą m.in. robić zakupy. Według danych, aplikacje te zostały pobrane na smartfony przez ponad 700 tys. użytkowników. Google alarmuje, aby jak najszybciej je usunąć. Sprawdź, o jakich aplikacjach mowa.

  "Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne" - taki SMS został wysłany do kilkunastu milinów Polaków. Sam komunikat nie był niebezpieczny, ale dołączony do niego link już tak. O tym, jak ustrzec się przed czyhającym zagrożeniem, opowiedział w Dzień Dobry TVN dr Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii.