Niebawem środki z przelewów trafią na nasze konta w ciągu kilku sekund. Co więcej, za transakcje nie będą pobierane dodatkowe opłaty, a pieniądze chronione będą przed cyberprzestępcami. Wszystko za sprawą zmian, jakie przegłosował Parlament Europejski. Kiedy wejdą w życie?
Przelewy do 10 sekund na koncie
Parlament Europejski przegłosował zmiany dotyczące modernizacji i optymalizacji jednolitego rynku w ramach Unii Europejskiej. Klienci banków nie będą już musieli czekać kilka dni roboczych na otrzymanie przelewów. Środki niezależnie od dnia i godziny będą trafiać na konta w maksymalnie 10 sekund. Co więcej, opłata za przelewy natychmiastowe nie może być wyższa niż za transakcje wykonywane standardowo. Ponadto płatnicy poczują się bezpieczniej, bowiem będą uzyskiwać informację, czy wysłana kwota trafiła na odpowiednie konto.
Walka z cyberprzestępczością
Jednym z największych zagrożeń przy wykonywaniu transakcji finansowych są cyberprzestępcy. Oszuści na przestrzeni lat wypracowali swoje metody na wyłudzanie pieniędzy. Tematem tym także zajął się Parlament Europejski przekazując, że dostawcy usług płatniczych są w obowiązku zapewnić klientom jak najlepsze mechanizmy wykrywania i zapobiegania cyberprzestępczości.
Co oznacza to w praktyce? Banki będą musiały świadczyć specjalistyczną usługę weryfikacji danych odbiorcy bez dodatkowych opłat. Gdy wykryte zostaną nieprawidłowości, osoba zlecająca przelew otrzyma ostrzeżenie.
Kiedy zmiany wejdą w życie? Nowe regulacje obowiązywać będą 20 dni po publikacji w Dzienniku Urzędowym UE. Warto podkreślić, że na razie wszelkie ustalenia dotyczyć będą przelewów w walucie euro.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Rodzinny kapitał opiekuńczy 2024 na drugie i trzecie dziecko. Można dostać nawet 12 tysięcy złotych
- Ulga prorodzinna na dziecko 2024. Kto może z niej skorzystać?
- Ważna data w sprawie 800+. Jak nie stracić pieniędzy?
Autor: Nastazja Bloch
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Karl Tapales/GettyImages