Unia Europejska

  Unia Europejska

  Paszport szczepionkowy to temat, który rozgrzewa naszą wyobraźnię w związku ze zbliżającym się wielkimi krokami sezonem urlopowym. Wielu z nas chce spędzić wakacje poza granicami kraju. Czy oprócz tradycyjnego paszportu będziemy potrzebować dokumentu zaświadczającego, że jesteśmy zaszczepieni? Prace nad nim prowadzi Komisja Europejska.

  Agnieszka Woźniak-Starak nie od dziś znana jest ze swojej wielkiej miłości do zwierząt. Sama ma w domu sześć psów, dla których zrobiłaby wszystko. Teraz prowadząca Dzień Dobry TVN włączyła się do akcji, która ma na celu poprawę sytuacji "braci mniejszych" w całej Unii Europejskiej. Tylko nam opowiedziała o swoich pupilach i zdradziła, jakie zwierzę - poza psami - chciałaby mieć.

  Bruksela chce uczynić krok w kierunku wyklarowania systemu płac. W ciągu 3-4 lat zamierza usystematyzować to dyrektywą i wprowadzić sprawiedliwy system wynagrodzeń w myśl zasady "jedna praca, jedna płaca". O tym pomyśle porozmawialiśmy z Katarzyną Łodygowską, specjalistką ds. prawa pracy oraz dr Tomaszem Sobierajskim, socjologiem.

  Zasada europejskiej solidarności sugerowałaby, że Polacy należący do grup największego ryzyka, czyli np. seniorzy po 70. roku życia, mogliby zaszczepić się na COVID-19 w innych krajach UE, kiedy w nich przebywają albo chcą skorzystać z takiej możliwości. W praktyce jest to jednak dużo bardziej skomplikowane. Sprawdź, gdzie i jak można to zrobić.

  Zieloni i niemieccy socjaldemokraci chcą, by Komisja Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego wprowadziła zakaz stosowania fosforanów w mięsie. To może oznaczać koniec kebabów. Czym są fosforany i dlaczego są obecne w mięsie? Czy zagrażają zdrowiu? Czy UE rzeczywiście zakaże kebabów? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z prof. Krzysztofem Krygierem z SGGW.

  W najbliższy poniedziałek, 11 września odbędzie się posiedzenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej. Co tam się może wydarzyć? Dlaczego Puszcza Białowieska jest taka wyjątkowa i należy ją chronić przed degradacją? Czy poradziłaby sobie sama z kornikiem? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z kierownikiem Białowieskiej Stacji Geobotanicznej UW dr. Bogdanem Jaroszewiczem. Jaki jest stosunek naszego gościa do aktywistów, którzy bronią puszczy?

  29 marca Wielka Brytania rozpoczyna pierwszą w historii Europy procedurę wyjścia z Unii Europejskiej. Podczas trwającego 2 lata procesu opuszczenia wspólnoty Zjednoczone Królestwo ma ustalić z członkami UE nowe zasady współistnienia, między innymi w kwestii emigrantów ekonomicznych. Jak sytuacja zmieni się dla mieszkających w Anglii Polaków? Mogą zostać deportowani? Stracą swoje zasiłki? Podobno grupy zawodowe mają podzielić się na te dostępne dla imigrantów i te przeznaczone tylko dla Anglików. Jak będzie wyglądał podział? W Dzień Dobry TVN Paweł Blajer powiedział również, dlaczego paradoksalnie Brexit może być wybawieniem dla Polaków posiadających zarejestrowaną działalność na Wyspach.

  Wkrótce może dojść do parafowania przez Unią Europejską i Kanadę umowy handlowo-gospodarczej CETA. Mówi się, że jej podpisanie może doprowadzić do zalania rynku UE żywnością genetycznie modyfikowaną, która jest dopuszczona w Kanadzie. Czy powinniśmy się tego obawiać? Jakie produkty GMO są już dostępne w Polsce? Czy są zagrożeniem dla naszego zdrowia? O tym w Dzień Dobry TVN doradca Ministra Środowiska prof. Tadeusz Żarski oraz dr Sławomir Sowa z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin.

  Stało się to, w co niewielu wierzyło - Wielka Brytania postanowiła opuścić Unię Europejską. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dziennikarkę TVN24 BiS Katarzynę Karpę-Świderek, aby zapytać, co Brexit oznacza dla Polaków.

  Pod koniec czerwca tego roku mieszkańcy Wielkiej Brytanii zdecydują, czy chcą wyjścia z Unii Europejskiej. Jeśli powiedzą "Good bye", ich kraj będzie pierwszym, który opuści Wspólnotę. Nieformalnym liderem kampanii na rzecz wyjścia jest burmistrz Londynu Boris Johnson. Za Brexitem opowiada się również poseł partii konserwatywnej Daniel Kawczyński. Spotkała się z nimi reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara. Chciała usłyszeć ich argumenty za wyjściem z UE.

  Cykl życia naszych sprzętów AGD i RTV wydaje się coraz krótszy. Z tego też powodu Unia Europejska chce zobowiązać producentów do wytwarzania trwalszego sprzętu, który będzie można zreperować. O tych zmianach oraz bublach AGD i RTV rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Piotrem Koluchem z Fundacji Pro-Test. Dowiedzieliśmy się również, czym jest planowana awaryjność produktu i, co Marcin Prokop zrobił z popularnej kiedyś frani.

  Polacy są na piątym miejscu wśród krajów Unii Europejskiej pod względem marnowania żywności. Przeciętna polska rodzina marnuje ok. 4 kg żywności tygodniowo. To dużo. Co najczęściej wyrzucamy do śmieci? Jak możemy ograniczyć marnowanie jedzenia? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: szefa kuchni Jana Kuronia i Marcina Pietrowskiego - zaangażowanych w walkę z marnowaniem żywności.

  Według przyjętych przez Unię Europejską programów do Polski w tym roku ma trafić maksimum 400 uchodźców przebywających obecnie w Grecji i we Włoszech. Do marca przyjedzie do nas pierwsza grupa, obejmująca 100 osób. O nastrojach Polaków wokół tej sprawy rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: rzecznikiem Biura Wysokiego Przedstawicielstwa ONZ ds. uchodźców w Polsce Rafałem Kostrzyńskim i pomysłodawcą akcji pomocy uchodźcom Maciejem Bulandą.

  13 stycznia Komisja Europejska przeprowadzi debatę na temat praworządności w Polsce. Jak nas widzą poza granicami Polski? Co o nas mówią i piszą zagraniczni dziennikarze? Jak to, co dzieje się w Polsce, jest odbierane w Niemczech? Na ile to, co pisze niemiecka prasa o Polsce jest emanacją tego, co mówią niemieccy politycy? Czy Francuzi interesują się sytuacją w Polsce? O o zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN Leo Waloteka-Scheideggera, niemieckiego dziennikarza, piszącego m.in. dla Spiegela, Sterna, ARD, NDR oraz Michelle'a Viatteau, francuskiego korespondenta AFP. Czy Unia Europejska powinna ingerować w polskie sprawy?

  Informacja o tym, że Parlament Europejski podniesie kwestię sytuacji w Polsce, wzbudziła w ostatnich dniach wiele emocji. Czy słusznie? Czy jesteśmy przewrażliwieni na punkcie tego, co mówi się o Polsce za granicą? O najnowszych wydarzeniach politycznych z kraju opowiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN nasi goście: Klaus Bachmann, politolog oraz Andrzej Stankiewicz, dziennikarz. Jakie konsekwencje mogą mieć bieżące wydarzenia polityczne?

  W związku z napływem imigrantów i zamachami terrorystycznymi w Paryżu coraz głośniej w Unii Europejskiej o ograniczeniu swobodnego przepływu osób. W Dzień Dobry TVN dr Karolina Borońska-Hryniewiecka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych powiedziała nam o decyzjach, jakie niedawno zapadły na szczycie Rady Europejskiej zwołanym przez Francję. Jak teraz będą wyglądały kontrole na granicy osób, które przyjeżdżają spoza Unii Europejskiej? A co z kontrolą wewnętrzną?

  Jak Włosi reagują na kryzys imigracyjny? Czy według gościa Dzień Dobry TVN włoskiego polityka Jasia Gawrońskiego kanclerz Niemiec Angela Merkel prowadzi właściwą politykę wobec uchodźców? Czy spieranie się krajów UE o przyjmowanie imigrantów może doprowadzić do rozpadu Unii? Jak zahamować falę uchodźców?

  Na czym polega bankructwo kraju i czy taki scenariusz może czekać Grecję? Co to może oznaczać dla turystów, którzy planują wakacje w tamtym regionie? W studiu Dzień Dobry Wakacje, o greckim kryzysie, rozmawialiśmy z dziennikarzem TVN Biznes i Świat Markiem Tejchmanem. O tym jak wygląda ta sytuacja "od środka" opowiedział nam, przebywający na wyspie Zakynthos, Paweł Blajer. Ktoś z Was wybiera się na wakacje do Grecji?

  Gdyby dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer miał zaplanować swój idealny Dzień Dziecka, to cały dzień jeździłby na rowerze. I zapewne robiłby to samo 25 lat temu. A o czym marzą dzieci, które urodziły się tuż przed lub po wejściu Polski do Unii Europejskiej? Czy ich marzenia różnią się od marzeń dzieci urodzonych w PRL?

  Unia Europejska, w odpowiedzi na działania militarne Rosji na Ukrainie, wprowadziła sankcje gospodarcze. Czy Rosjanie zaczęli je już odczuwać? Czy w rosyjskich sklepach pułki świecą pustkami? Dlaczego wielu Rosjan popiera prezydenta Władimira Putina? Jaki jest stosunek Rosjan do Polaków? Jak Rosjanie interpretują to, co się dzieje na Ukrainie? Na kanapach Dzień Dobry TVN zasiadły: Masza Makarowa - Rosjanka od 7 lat mieszkająca w Polsce, dziennikarka Anna Wojtacha i fotoblogerka Joanna Bedyńska.

  Polska - jako członek Unii Europejskiej - powinna dostosować swoje prawo do regulacji unijnych. Teraz przyszła pora na przepisy dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Co może się zmienić? Czy nowe regulacje niosą ze sobą jakieś niebezpieczeństwa? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z biochmechanikiem zderzeń Pawłem Kurpiewskim i Inspektorem Biura Ruchu Drogowego KGP Markiem Konkolewskim.