Tlenek difenylo-(2,4,6-trimetylobenzoilo)fosfiny (TPO) zostanie całkowicie zakazany w kosmetykach na terenie Unii Europejskiej. Już za kilka miesięcy nie będzie można produkować, sprzedawać ani używać produktów zawierających ten składnik. Został uznany za rakotwórczy, mutagenny i toksyczny dla rozrodczości. W których kosmetykach się znajduje? Jak powinna zareagować branża beauty? GIS wydał komunikat z wytycznymi.
- Od 1 września 2025 roku w Unii Europejskiej zostanie wprowadzony zakaz stosowania w kosmetykach substancji zwanej TPO, która obecnie jest dozwolona z ograniczeniami.
- TPO jest fotoinicjatorem UV, używanym głównie w produktach do sztucznych paznokci.
- Producenci i importerzy powinni dostosować swoje produkty przed tym terminem, aby uniknąć kosztów związanych z wycofywaniem ich z rynku.
- Profesjonaliści i dystrybutorzy powinni unikać kupowania produktów z TPO na zapas.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowy zakaz w Unii Europejskiej. Dotyczy branży beauty
W związku z unijnym zakazem stosowania w kosmetykach substancji o działaniu rakotwórczym, mutagennym i toksycznym dla rozrodczości (CMR), Komisja Europejska wprowadza zmiany w rozporządzeniu dotyczącym produktów kosmetycznych. Jedną z kluczowych substancji objętych nowymi regulacjami jest tlenek difenylo-(2,4,6-trimetylobenzoilo)fosfiny, w skrócie TPO, dotychczas dopuszczony do stosowania z ograniczeniami.
Od 1 września 2025 r. TPO zostanie jednak przeniesiony do wykazu substancji całkowicie zakazanych w kosmetykach. Tym samym jego stosowanie w produktach kosmetycznych - zarówno profesjonalnych, jak i konsumenckich - stanie się nielegalne.
Zakaz stosowania TPO. W jakich produktach znajdziemy tę substancję?
TPO jest powszechnie wykorzystywany jako fotoinicjator UV, szczególnie w produktach przeznaczonych do stylizacji paznokci, gdzie odpowiada za utwardzanie żeli pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. W świetle nadchodzących zmian producenci, importerzy, dystrybutorzy oraz profesjonaliści branży beauty powinni jak najszybciej podjąć działania dostosowawcze.
Jak informuje GIZ, dla producentów oznacza to konieczność wycofania TPO z receptur i dostosowania etykiet. Importerzy i dystrybutorzy powinni sprawdzić swoje stany magazynowe i nie planować dalszych zakupów produktów zawierających tę substancję. Natomiast styliści paznokci oraz inne osoby pracujące z żelami UV, powinny unikać gromadzenia zapasów kosmetyków z TPO, gdyż po 1 września 2025 r. nie będą one mogły być legalnie sprzedawane ani używane w UE. Czas na dostosowanie rynku upływa z końcem sierpnia 2025.
Zobacz także:
- Znaleziono plastik w słodyczach. GIS ostrzega konsumentów: "Nie należy spożywać"
- Uwaga na ten kubek. "Zagrożenie dla życia człowieka"
- Pojawił się nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2. Dr Grzesiowski: "Zawsze musimy się tego obawiać"
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: X(daw. Twitter), gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Yelyzaveta Krasnoshchok/GettyImages